Döviz almak için en iyi yer neresidir?

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Nakit olarak veya elektronik ortamda en iyi yer neresidir güncelde?

Nakit olarak döviz büroları elbette. 🫴🏽

Elektronik olarak ise banka uygulamalarından alabilirsiniz. Ancak biraz değişken fiyatlar olacaktır. ☝🏼

Saygılarımla. 🌹

Bankaların uygulamış olduğu makas vs olayları yüzünden en iyisi İstanbul Sirkeci Doğubanktaki dövizciden, Turistik yer olmadığı için daha iyi fiyat veriyorlar.

Daha sonra bir bankada döviz hesabı açıp oraya yatırmak. Çünkü o parayı çeksen dahi kayıp yaşamıyorsun.

Mesela dün bir döviz işlemi için şayet bu şekilde yapmasaydım, elektronik ortamda yapmış olsaydım 430 TL kaybım oluyordu.

Bankaların uygulamış olduğu makas vs olayları yüzünden en iyisi İstanbul Sirkeci Doğubanktaki dövizciden, Turistik yer olmadığı için daha iyi fiyat veriyorlar.

Daha sonra bir bankada döviz hesabı açıp oraya yatırmak. Çünkü o parayı çeksen dahi kayıp yaşamıyorsun.

Mesela dün bir döviz işlemi için şayet bu şekilde yapmasaydım, elektronik ortamda yapmış olsaydım 430 TL kaybım oluyordu.
Yani en mantıklısı vadesiz USD hesabı açıp oraya aktarmak mı olur? Bunun avantajı veya dezavantajı var mı?

Yani en mantıklısı vadesiz USD hesabı açıp oraya aktarmak mı olur? Bunun avantajı veya dezavantajı var mı?
Avantajı bankaların uyguladığı makas ve satın alma vergisinden muaf oluyorsunuz. Yukarıda örnek verdim mesela bankadan alsaydım 350 TL zarar + 80 TL de internet bankacılığı masrafım olacaktı. Fakat bu şekilde kapalı çarşı ya da en iyi dövizciden aldığınız miktarı doğrudan hesabınıza koyuyorsunuz.
Kimisi faize koyuyor dolarını kimisi, katılım bankalarına.

Mesela geçenlerde gram altın alayım dedim, piyasa ile banka arasında 117 TL fark var. Elbette bu makası yüksek tutmalarının sebebi fiziksel olarak saklayamadığımız için altınları bankada bana muhtaçsın deyip bu şekilde makas koyuyor. Ben de gramdan vazgeçip dolara yöneldim.

Peki vadesiz TL hesabımdaki parayı vadesiz USD'ye nasıl aktarabilirim? Bana bir yol haritası yazabilir misiniz? @SdtCngz

Peki vadesiz TL hesabımdaki parayı vadesiz USD'ye nasıl aktarabilirim? Bana bir yol haritası yazabilir misiniz? @SdtCngz
Aynı şekilde, çünkü internet bankacılığı ile bunu yaptığınızda hem dövizcilerden daha az USD verecekler hem de masrafı çıkacak. Ben nakit çekip dövizciden USD çevirip öyle gelip bankaya yatırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı