Dövizden para kazanmak dinen uygun mudur?

Alpha345

Kilopat
İnternette biraz araştırma yaptım ama çeşitli kaynaklarda birbirlerinden farklı bir sürü cevap buldum. Mesela bugün döviz alıp ileride kâr etsek haram olur mu? Yani bu işe bir tür kumar olarak mı bakmalıyız? Araştırmalarıma rağmen emin olamadım ve içimi rahatlatamadım. Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar güzel bir açıklama yaparsa sevinirim.

Hocam şöyle düşünün.
Siz dolar ya da altını paranız değer kaybetmesin diye alıyorsunuz aslında.
Zaten döviz kurunun artması ile zamlanan ürünler karşısında pek bir kar durumunuz olmuyor.

Bu konu çok çetrefilli bir konudur. Dinen kalkıp caiz ya da haram demek, biraz iddialı olacaktır.

Mevzu tek yönlü de değil. Misal;

A. Parasının değerini korumak isteyen.
B. Parasına para katmak isteyen.

Ve alt koşullarda kazanılan paranın harcandığı yerler vs. uzar gider. Ana noktalar; niyet nedir? Işin içinde emek var mı? Hak gözetiyor musunuz? Bu sorulara cevabınız yönünüzü tayin edebilir.

İnternette biraz araştırma yaptım ama çeşitli kaynaklarda birbirlerinden farklı bir sürü cevap buldum. Mesela bugün döviz alıp ileride kâr etsek haram olur mu? Yani bu işe bir tür kumar olarak mı bakmalıyız? Araştırmalarıma rağmen emin olamadım ve içimi rahatlatamadım. Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar güzel bir açıklama yaparsa sevinirim.
Kumar için paranı kazanmaman gerekiyor. Ticaret yaparken zarar etsen bile paran kalıyor. Böyle bir saçmalık mümkün değil. Rulet ile hisse almayı aynı şeyde tutuyorsunuz.

Hocam şöyle düşünün.
Siz dolar ya da altını paranız değer kaybetmesin diye alıyorsunuz aslında.
Zaten döviz kurunun artması ile zamlanan ürünler karşısında pek bir kar durumunuz olmuyor.
Ben zaten kâr etmek için değil param daha da değer kaybetmesin diye alacağım alırsam. Şuan elimde bir miktar para var ve bunu bayadır biriktiriyorum. 2-3 aya bir pc alacağım yeni serilerin çıkmasını bekliyorum. Bu esnada da param değer kaybetmesin tek isteğim bu.

Ben zaten kâr etmek için değil param daha da değer kaybetmesin diye alacağım alırsam. Şuan elimde bir miktar para var ve bunu bayadır biriktiriyorum. 2-3 aya bir pc alacağım yeni serilerin çıkmasını bekliyorum. Bu esnada da param değer kaybetmesin tek isteğim bu.
Paranızı kullanarak bir şey alıyorsunuz. Değeri yükselip satıyorsunuz. Değeri yükseldi sizin suçunuz mu oldu? Kumarı sen oynuyorsun ve sen kaybediyorsun.

Paranızı kullanarak bir şey alıyorsunuz. Değeri yükselip satıyorsunuz. Değeri yükseldi sizin suçunuz mu oldu? Kumarı sen oynuyorsun ve sen kaybediyorsun.
Zaten ben de bunları düşünüyordum ancak kesin bir cevap aradığımdan kararsız kaldım. Bu kararsızlığı çözemezsem de almayacağım gibi duruyor.

Zaten ben de bunları düşünüyordum ancak kesin bir cevap aradığımdan kararsız kaldım. Bu kararsızlığı çözemezsem de almayacağım gibi duruyor.
Hocam açık konuşucağım. Dinle bağdaştırmanız aşırı gereksiz ve saçma. Böyle bir ikilemde kalmanız bile hata. Arapça öğrenin Kuran okuyun en iyisi, başka türlü rahatlamazsınız.

Finansta paranın zaman değeri denen bir olgu vardır, faiz de bir yerde bunu karşılar. Yani size bugün mü 1000 TL vereyim 3 sene sonra mı 1000 TL vereyim dersem tabii ki bugünkünü tercih edersiniz, çünkü eldeki para her zaman daha tatlıdır ve daha uygundur çünkü kullanımınıza hazırdır. Bu sebeple de "FAİZ" mevcut dünya ekonomik modelinin ayrılmaz bir parçasıdır, sözümona islami finans şirketleri bile faizi kullanmakta ancak "kar payı" vs. gibi farklı isimler altında maskelemeye çalışmaktadır çünkü gerçek İslami finans diye bir şey yoktur, Faizin olmadığı bir iktisadi sistem günümüz ekonomik koşullarında ayakta kalamaz. İslami usullere bu kadar önem veriyorsanız ve bu konulardaki hassasiyetiniz "dövizden elde edeceğiniz getiriden rahatsızlık duyma" boyutlarına varmışsa Suudi Arabistan'da yaşamanız dini hassasiyetleriniz açısından daha uygun olabilir (sadece rahatınız için bir öneri olarak söylüyorum karar tabii ki sizin).

Geri
Yukarı