Doğru bisiklet seçimi

ofs

Hectopat
Merhaba dostlar,
Malum bahar yaklaşıyor bende bisiklet alma niyetindeyim. Ancak ne tür bisiklet alacağım karar veremedim.
Alacağım bisikleti hem şehirde hem de toprak yolda kullanma niyetim var. Mtb bisikletler için çok hantal deniyor. Trekking bisikletler ise toprak yolda bana güven vermiyor.
Aşağıya birkaç resim ekliyorum toprak yol için. Hem şehir içinde hem de haftada bir aşağıdaki gibi yollarda kullanacağım (%70 şehir içi kısa mesafe - %30 toprak yol) sizce tercihim ne yönde olmalı şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    439,6 KB · Görüntüleme: 22
  • 2.jpg
    2.jpg
    515,2 KB · Görüntüleme: 13
  • 3.jpg
    3.jpg
    390,7 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleyen: Moderatör:
Gravel iyi gelir size.
Cevabınız için teşekkür ederim ancak gravel bisikletlerin amortisörü yok resimdeki yollarda azda olsa çukurlar vs var. Amortisör olmadan bu yollarda raha kullanım sağlayabilirmiyim. Birde gravel bisikletlerin dişli oranlarından dolayı yokuş performansı düşük oluyor diye düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim ancak gravel bisikletlerin amortisörü yok resimdeki yollarda azda olsa çukurlar vs var. Amortisör olmadan bu yollarda raha kullanım sağlayabilirmiyim. Birde gravel bisikletlerin dişli oranlarından dolayı yokuş performansı düşük oluyor diye düşünüyorum.
%70 şehir içi dediğiniz için öyle önermek istedim. Ben yol bisikletiyle bile dağa taşa giriyorum turlara katıldığımda. Gravelin teker kalındığı daha fazla olduğu için yol bisikletinden daha rahat olur ancak MTB tabi ki de en rahatı. Ama şehir içi kullanımda da MTB'nin hantallığı var. Dişli oranı MTB'ye göre farklıdır dediğiniz gibi, modele göre değişir. Genelde yolcular da 1. vites dişlisini daha büyük bir dişli ile değiştiriyor tırmanış kolaylığı için. Dağa taşa çıktığınızda hızlı ve eğlenceli şekilde sürmek istiyorsanız tabi ki MTB tercih etmelisiniz. Bütçeniz nedir?

%70 şehir içi dediğiniz için öyle önermek istedim. Ben yol bisikletiyle bile dağa taşa giriyorum turlara katıldığımda. Gravelin teker kalındığı daha fazla olduğu için yol bisikletinden daha rahat olur ancak MTB tabii ki de en rahatı. Ama şehir içi kullanımda da MTB'nin hantallığı var. Dişli oranı MTB'ye göre farklıdır dediğiniz gibi, modele göre değişir. Genelde yolcular da 1. vites dişlisini daha büyük bir dişli ile değiştiriyor tırmanış kolaylığı için. Dağa taşa çıktığınızda hızlı ve eğlenceli şekilde sürmek istiyorsanız tabii ki MTB tercih etmelisiniz. Bütçeniz nedir?

Üst limitim 22-23 bin hocam. Şehir içinde uzun yolculuklar yapmayacağım zaten ilçede yaşadığımdan uzun mesafeler pek bulunmamakta. Amortisörlü şehir bisikleti alıp biraz daha kalın ve dişli tekerlek taksam nasıl olur?
Beğendiğim bisikletler;
Bianchi M0011 12 vites deore vites setli + havalı süspansiyonlu MTB = 23bin TL
Carraro 227 olivia / altus vites sistemli Trekking = 19bin TL
Bir de hocam bisiklet stoku bulamıyorum. 2x10 sistemli Carraro 720-920 mtb bulunmuyor. Acaba yeni yeni mi satışa çıkmaya başlıyor.

Hem ucuz hem sadece yol bısıkletı ama Kron tx 150 kullanıyorum cıkmadıgım yer kalmadı bana saglam gelıyor. Tabı sızın butcenıze gore cok daha ıyı alternatıfler var.

Bianchi M0011 12 vites deore vites setli + havalı süspansiyonlu MTB = 23bin TL
Carraro 227 olivia / altus vites sistemli Trekking = 19bin TL
2'si de fiyat-özellik bakımından iyi duruyor. Trekking de iş görür toprakta taşta.
biraz daha kalın ve dişli tekerlek taksam nasıl olur?
MTB tercih edin siz en iyisi.
Bir de hocam bisiklet stoku bulamıyorum. 2x10 sistemli Carraro 720-920 mtb bulunmuyor. Acaba yeni yeni mi satışa çıkmaya başlıyor.
Bilgim yok. Bulamadım dediğinizi. 2. elde var mı peki?

Hem ucuz hem sadece yol bısıkletı ama Kron tx 150 kullanıyorum cıkmadıgım yer kalmadı bana saglam gelıyor. Tabı sızın butcenıze gore cok daha ıyı alternatıfler var.
Kron tx500
2'si de fiyat-özellik bakımından iyi duruyor. Trekking de iş görür toprakta taşta.

MTB tercih edin siz en iyisi.

Bilgim yok. Bulamadım dediğinizi. 2. elde var mı peki?
Taksitle alacağım için hiç düşünmedim ama daha makul fiyatada yok ya da uzakta. Bianchi M0011 vites sistemi ve diğer özellikleri bakımından dolu ve uzun ömürlü olacağını düşünüyorum. Mtb benim için daha ön planda gibi. Uzun yola çıkarsam kesinlikle taş toprak olur. Eğer çok hantal olduğunu düşünürsem 29x2.00 gibi daha ince lastik alırım diye düşünüyorum. 1x12 vites sistemi 0.60-3.4 arası orana sahip. Yokuşta çok iyi ancak düz yolda fazla hızlanmaz gibi sanırım.

Uygun olması benim için daha makul olur ancak aldığımda uzun yıllar sorunsuz kullanayım istiyorum. Yokuş ve hafif taşlı yolda beni üzmeyecek uzun süre kullanabileceğim öneriniz varsa öğrenmek isterim elbette. Kron TX500 modeline baktım bende deore setli (19bin tl) . Özellik olarak gayet güzel ama türkiyede çok tutulmadı gibi geldi daha çok carraro ve bianchiye yöneliyorlar sanırım.

Taksitle alacağım için hiç düşünmedim ama daha makul fiyatada yok ya da uzakta. Bianchi M0011 vites sistemi ve diğer özellikleri bakımından dolu ve uzun ömürlü olacağını düşünüyorum. Mtb benim için daha ön planda gibi. Uzun yola çıkarsam kesinlikle taş toprak olur. Eğer çok hantal olduğunu düşünürsem 29x2.00 gibi daha ince lastik alırım diye düşünüyorum. 1x12 vites sistemi 0.60-3.4 arası orana sahip. Yokuşta çok iyi ancak düz yolda fazla hızlanmaz gibi sanırım.
Hocam zaten düz yolda maksimum yapacağın 30-35 olur o da bunun için yeterlidir herhalde. Zaten MTB'nin amacı hız değil, yokuş aşağı pedala basmazsınız salarsınız kendinizi keyfini çıkarırsınız. Başka modellere de baktım da bu bütçede pek çeşit de yok sanki.

Hocam zaten düz yolda maksimum yapacağın 30-35 olur o da bunun için yeterlidir herhalde. Zaten MTB'nin amacı hız değil, yokuş aşağı pedala basmazsınız salarsınız kendinizi keyfini çıkarırsınız. Başka modellere de baktım da bu bütçede pek çeşit de yok sanki.
Evet sanırım bianchide karar kılacağım. Çok teşekkür ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için. :)

Geri
Yukarı