Doğu Akdeniz Gerginliği

Ahmet E.

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar,

Doğu Akdenizde doğal gaz vs. Olduğu 2000'li yıllardan itibaren dillendirilmeye başlanmıştı.
Burada devasa rezervler olduğu artık kesin gibi bir şey oldu, zaten mesele keşfedilmiş kaynaklardan çok keşfedilmemiş kaynaklar. Sorun ise araştırmam kadarıyla surada başlıyor, BM'ye göre bir devletin karasularında itibaren 200 km'ye kadar olan kaynaklarda hakkı vardır, Güney Kıbrıs Rum yönetimi KKTC'yi görmezden gelerek kendi kıta sağasini ilan ediyor. Ek olarak GKRY'nin ilan ettiği parseller TR ile çakışıyor. GKRY ilan ettiği parselleri büyük devletlere lisansliyor. Burda bizi yalnizlastirmak istiyorlar. Burda bizim cebimize girecek paradan gidicek. Türkiye'nin geleceği ister istmez burada şekillenecek. Şimdi gerçek manada birlik olmamız gerek tek bir vücut gibi.

Bu konuyu sizin fikir ve görüşlerinizi merek ettiğim için açtım, ilginçtir ki bu konu ile ilgili gönderi yok ve yine ilginçtir ki böylesine önemli bir konu gundemimizde nasıl olmaz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi gerçek manada birlik olmamız gerek tek bir vücut gibi.
Bu ülkede yapılabilecek en zor şeyi söyledin. Halk bir olmaya çalışsa bile, birlik ve beraberlik siyasetçilerin işine gelmiyor. Kutuplaştırıyorlar ve bundan besleniyorlar. Ne zaman ki "Biz bu partilere/milletvekillerine neden oy veriyoruz, savunulacak neleri var?" diye sorgularsak işte o zaman dik duran bir ülke olabileceğiz.

Kıbrıs Rum kesimi Fransızlara ruhsat ve askeri liman, üs verdi. İngilizler F-35 uçaklarını Kıbrıs adasında bulunan bölgesine taşıdı. Yunanistan gitti İsrail ve Mısır ile kaos planını hazırladı ve Türkiyeyi sondaj gemisinde çalışanları tutuklarız diye tehdit etti. Türk donanması yer mi bu oyunu? yemez tabi hemen Fırkateyn ve Korvet savaş gemilerimizi sondaj gemilerimize eskortluk etmesi için görevlendirdik. Sismik araştırmalar bitti şimdi orada trilyonlarca metreküp gaz ve petrol var. Eğer 20 trilyon metreküp gaz olan bir delik açabilirsek bu bizim cari ve enerji açığımızın %80 kapanması demek olacak. 7 Destroyer gemi siparişi verildi ve tersanelerimiz projeyi hazırlamaya başladı. İç sularda gerek olmayan Destroyer savaş gemisini üretmeye karar verdiysek demek ki savaş kapıda geliyor. Türkoğlu bu oyunları yemez, İtalyan, Fransız, Amerikalı binlerce kilometreden gelip orada sondaj vuruyorsa bizde hakkımız olanı alacağız yedirmeyeceğiz. 8. parselde sondaj vuracağız, yunanlar balıkçı teknesinden bozma hücum botlarıyla bizim korvetleri taciz ediyor. Onlar savaş çıkarmayı ve bizi haksız duruma düşürmeyi istiyor çünkü başka çareleri yok.

Donanmamız şu an yunan için yeterli ama 3 deniz için yetersiz konumda. Hayırlısı ile gümbür gümbür geliyoruz. 2020'de Piri reis sınıfı Type 214 II denizaltımız suya indirilecek ve her sene 1 tane olarak toplam 6 tane teslim edilecek. 2021 TCG Anadolu LHD; havuzlu çıkarma ve helikopter gemimiz faaliyete geçecek. Savaş gemisi kadar donanımlı olan hücum botlar ve fırkateyn seviyesinde korvetler üretmeye devam ediyoruz. Fırkateyn için kaynak töreni yapılmıştı. Hava savunma gemisi konusunda projeyi büyüterek TF 2000 HSH destroyer gemi projesine başladılar. Bu gemi çok büyük ve deniz aşırı operasyon yapabilecek kabiliyette özelliklere sahip. Aselsan Çafrad (1500-2000 km) radar ve barındıracağı yerli hava savunma sistemleri, MLS sistemleri ile dengeleri bozacak. Zaman gerekiyor bu işler çok zor ama tersanelerimiz var yapıyoruz. Denizaltılarımızın kaynaklarını ve gövdesini her şeyini biz üretiyoruz zaten. Krom kaynatmak çok zor iş ama mühendis ve teknikere sahibiz. Bize hiçbir şey yapamazlar, S-400 konusunda bu olayın çok büyük etkisi vardır çünkü mevcut hükumeti sadece bu gaz bulmak kurtarır. Bu arada ZAHA isminde çok iyi amfibi zırhlı araç ürettik, küçük ve önemsiz görünse de amfibi araçlar çıkarma operasyonlarında çok büyük önem arz ediyor.
111111111.jpg

Bence her türlü zor. İktidar için her şeyi yapacak bir hükümet var. Ekonomi battı. Yaptıkları saçmalıklar yüzünden kimse yatırım yapmıyor ve para vermiyor. Saçma politikaları yüzünden adam yerine de koyan yok bunları. Ucuz kredi ve itibar için Kıbrıs'ı bile satarlar. Hele bu ekonomi, seçim, rant üçgeninde babalarını bile satarlar. İkincisi Güney Kıbrıs'ı bütün dünya tanırken KKTC'yi kimse tanımıyor. Gördüğüm kadarıyla dost Katar'dan tut; Yunanistan, Mısır, BAE, Arabistan, Avrupa, ABD hepsi birleşmiş. O doğalgazı zor yedirirler bize. Bizim yanımızda kimse yok. Türkiye'nin kara kuvvetleri güçlü olsa da deniz kuvveti o kadar güçlü değil. Özellikle deniz kuvvetleri yine bu hükümetin tezgahladığı ''Ergenokon''da ciddi yara aldı.

Son düzenleme:
Bence her türlü zor. İktidar için her şeyi yapacak bir hükümet var. Ekonomi battı. Yaptıkları saçmalıklar yüzünden kimse yatırım yapmıyor ve para vermiyor. Saçma politikaları yüzünden adam yerine de koyan yok bunları. Ucuz kredi ve itibar için Kıbrıs'ı bile satarlar. Hele bu ekonomi=seçim=rant üçgeninde babalarını bile satarlar. İkincisi Güney Kıbrıs'ı bütün dünya tanırken KKTC'yi kimse tanımıyor. Gördüğüm kadarıyla dost Katar'dan tut; Yunanistan, Mısır, BAE, Arabistan, Avrupa, ABD hepsi birleşmiş. O doğalgazı zor yedirirler bize. Bizim yanımızda kimse yok. Türkiye'nin kara kuvvetleri güçlü olsa da deniz kuvveti o kadar güçlü değil. Özellikle deniz kuvvetleri yine bu hükümetin tezgahladığı ''Ergenokon''da ciddi yara aldı.
Nato birleşip bize saldıracak diye bir şey yok. Her şeyi felaket tellalı gibi yorumlamayın derim. 5 ülkeyle Amerika bile savaşamaz, bizim bölge için yeterli olmasa da idare edece kadar donanmamız var. Orada gaz var ve bizim onu almaktan başka çaremiz yok. Gaz ile büyük bir enerji kaynağı yaratmış oluruz ve dışarıdan almayı bırakırız. O bölgede gazın varlığı kanıtlandığı için Türkiye bırakmaz. Türkiye'nin sınırlarını çizen İngilizler ve köleleri bu konuda bir şey yaparsa savaş çıkar zaten. Şimdiye kadar bir şey yapamayan bu saatten sonra da bir şey yapamaz. Dediğin gibi olaylardan dolayı büyük yara aldı ama yıkılmadık ayaktayız sıkıntı yok. Orduda tecrübeli general sayısı az olsa da artık dönem teknolojik olduğu için fazla bir general tecrübesine ihtiyaç duyulmuyor. Savaşların operasyon karargahından kontrol edildiğini de ele alırsak sıkıntı yok demektir. Denizde saldırı yersen sende sadece denizde değil, karada da saldırırsın. Fırtına öbüslerini diz sınıra vur gitsin Selaniğe kadar gidersin. Türkiye'nin kara kuvvetleri yunanı ayağının altında ezer. Yunan iş yapacak 100.000 aktif asker bulamaz. Mesele dışarıdan desteğin gelmemesi ve teke tek savaşılması. Fransızlar ve Amerikalılar sandığın kadar erkek değil, Türk ordusunu yunan için kaybetmeyi göze almazlar ve Akdeniz'de gaz var ama bizim kadar değerli değil. Macron dingili önce kendi ülkesindeki aptal anarşistleri bastırsın sonra bize gelir. Bu tip ülkelerin özel kuvvetleri dışında hiçbir gücü yoktur. Türkiye asker doğan bir millet olduğu için ve zorunlu askerlikle az çok ülkenin eli silah tuttuğu için karadan bize vurmaya kimsenin tapası yetmez. Coğrafya olarak da yenilmez konumdayız.

Sen kafayı savaşla bozmuşsun. Savaş mavaş olmayacak, geçti o dönemler. Adam iki ''twitt'' sallıyor. Ekonomin pert. Açlıktan kırılırken millete Kıbrıs'ı falan anlatamazsın. Bunu deneyen tek lider Ecevit'ti. Seçimi amborgolar yüzünden kaybedeceğini bile bile Kıbrıs'a girdi. Şimdi herkes o günleri hatırlatıp ona sövüyor. Özellikle ''Siyasal İslamcılar''. Sence seçim kazanmak için yapmadığı şey kalmayan bir hükümet Ecevit kadar dik durur mu? Yerli ve milli bir tavır alır mı? Milletim açlıktan kırılacak, bana sövecekler ama ben ne gerekiyorsa yapacam, diyeceğine inanıyor musun? Ben inanmıyorum. Al İstanbul seçimleri ortada. Yapmadıkları şey kalmadı.

Sen kafayı savaşla bozmuşsun. Savaş mavaş olmayacak, geçti o dönemler. Adam iki ''twitt'' sallıyor. Ekonomin pert. Açlıktan kırılırken millete Kıbrıs'ı falan anlatamazsın. Bunu deneyen tek lider Ecevit'ti. Seçimi amborgolar yüzünden kaybedeceğini bile bile Kıbrıs'a girdi. Şimdi herkes o günleri hatırlatıp ona sövüyor. Özellikle ''Siyasal İslamcılar''. Sence seçim kazanmak için yapmadığı şey kalmayan bir hükümet Ecevit kadar dik durur mu? Yerli ve milli bir tavır alır mı? Milletim açlıktan kırılacak, bana sövecekler ama ben ne gerekiyorsa yapacam, diyeceğine inanıyor musun? Ben inanmıyorum. Al İstanbul seçimleri ortada. Yapmadıkları şey kalmadı.
Bende savaşın olmayacağını söylüyorum zaten düzgün okumamışsın belli ki. Hükumetin ne yaptığını ve kim olduğunu iyi biliyorum o konuda şüphen olmasın ama çare yok, alternatif yok hiçbir şey yok. CHP'nin başında boş mevzular peşinde koşan bir vasıfsız koltukçu var. Belediye başkanı seçildiğinde her şeyin güzel olacağına inananlar var. Değişim isteyenler önce kendi içinde değişim yapmıyor ve millete koyun diyor. Kusura bakma kardeşim ama CHP'ye oy verende mevcut hükumete oy veren koyunun arasında hiçbir fark göremiyorum. Bu ülkede değişim olacaksa önce içeriden başlanmalı. Ben milliyetçiyim ama 1997'den beri koltuktan kalkmayan bunak bahçeliye elimi keseceklerini bilsem oy vermem. CHP düşmüş vatan düşmanı şerefsiz teröristlerin peşine geziyor. Bu ülkede önce Türk'ün oyunu kazanacaksın, sonra herkesin oyunu kazanacaksın. Şarkıcı gibi kemik kitleye albüm satayım karnım doysun siyaseti yapıyorlar. Atatürk'ün kurduğu partiye Erdoğan gibi hitap yeteneği güçlü olan ve ağırlığı olan bir lider gelse belki düzelebilir. Ekrem İmamoğlu güzel adam dedik onun için işte yaptık ama çıktı aponun heykelini dikeceğim diyen teröristin çizgisini beğeniyorum dedi ve mevcut hükumetten hiçbir farkı kalmadı. Bize koltukçular değil, Türkleri ve Türkiyeyi düşünen lider gerekiyor. Oy almak için düşmanın kıçını yalayacak kadar düşen zavallılar şuan elimizde mevcut zaten. Twet atıyor ekonomin pert diyorsun doğrudur ama önlem alıp düzgün altyapı kurarsan zararı azaltabilirsin. Bende diyorum ki hükumetin tek çaresi o gaz, başka çaresi yok. 2023 dedikleri olay orada yatıyor, yani yaprağı yedik. :) Devletin geleceğini kumarla belirlediler, bir zar gibi atıldı ama zar hala masaya düşmedi bakalım ne olacak.

Bende savaşın olmayacağını söylüyorum zaten düzgün okumamışsın belli ki. Hükumetin ne yaptığını ve kim olduğunu iyi biliyorum o konuda şüphen olmasın ama çare yok, alternatif yok hiçbir şey yok. CHP'nin başında boş mevzular peşinde koşan bir vasıfsız koltukçu var. Belediye başkanı seçildiğinde her şeyin güzel olacağına inananlar var. Değişim isteyenler önce kendi içinde değişim yapmıyor ve millete koyun diyor. Kusura bakma kardeşim ama CHP'ye oy verende mevcut hükumete oy veren koyunun arasında hiçbir fark göremiyorum. Bu ülkede değişim olacaksa önce içeriden başlanmalı. Ben milliyetçiyim ama 1997'den beri koltuktan kalkmayan bunak bahçeliye elimi keseceklerini bilsem oy vermem. CHP düşmüş vatan düşmanı şerefsiz teröristlerin peşine geziyor. Bu ülkede önce Türk'ün oyunu kazanacaksın, sonra herkesin oyunu kazanacaksın. Şarkıcı gibi kemik kitleye albüm satayım karnım doysun siyaseti yapıyorlar. Atatürk'ün kurduğu partiye Erdoğan gibi hitap yeteneği güçlü olan ve ağırlığı olan bir lider gelse belki düzelebilir. Ekrem İmamoğlu güzel adam dedik onun için işte yaptık ama çıktı aponun heykelini dikeceğim diyen teröristin çizgisini beğeniyorum dedi ve mevcut hükumetten hiçbir farkı kalmadı. Bize koltukçular değil, Türkleri ve Türkiyeyi düşünen lider gerekiyor. Oy almak için düşmanın kıçını yalayacak kadar düşen zavallılar şuan elimizde mevcut zaten. Twet atıyor ekonomin pert diyorsun doğrudur ama önlem alıp düzgün altyapı kurarsan zararı azaltabilirsin. Bende diyorum ki hükumetin tek çaresi o gaz, başka çaresi yok. 2023 dedikleri olay orada yatıyor, yani yaprağı yedik. :) Devletin geleceğini kumarla belirlediler, bir zar gibi atıldı ama zar hala masaya düşmedi bakalım ne olacak.
Olası savaş durumunda Türkiye ofansif düşünüyor galiba, çıkartma gemileri, detroyerler falan?

Olası savaş durumunda Türkiye ofansif düşünüyor galiba, çıkartma gemileri, detroyerler falan?
Aynen öyle çünkü bu konuda blöf artık yemez, ya alacaksın ya susacaksın. Orada trilyonlarca metreküp gaz var. Kısa vadede alacağız ama uzun vadede onlar bizi tehdit edecek ve bizim bu tehditlere karşı durmamız için destroyer gemi şart. Piri Reis sınıfı denizaltılarımız da geliyor yani sonuç olarak donanma güçleniyor. 2 tane tank çıkarma gemisi geçen sene teslim edildi, çok fazla hücumbot üretiliyor, bunlar ufak gözüküyor ama üstünde anti-ship seyir füzeleri taşıyor. Radarda az görünür ve fırkateyn katili dedikleri ürünlerdir. MİLGEM sınıfı korvetleri ürettik ve bunlar fırkateyn seviyesinde silahlılar. Haricinde MİLGEM projesi kapsamında geçen yıl fırkateyn üretimine başlandı ve töreni yapıldı. TCG Anadolu'dan sonra 2024'de TCG Trakya gemisine başlanacak.

Benim bildiğim kadarıyla şimdi 5 fırkateyn, 6 Type 213 II denizaltı, 7 destroyer, 2+1 LHD gemi üretilecek. Ve bunların hepsi yılda 1 teslimat şeklinde 2030 yılına kadar tamamlanacak. Bunlar ağır ve mega mühendislik isteyen büyük projeler. Gemilerimize Amerikan CİWS marka yakın hava savunma silahı yerine Korkut'un deniz versiyonu Gökdeniz kullanılacak, En kritik silahların hepsi yerli yapım. Aselsan Çafrad radar sabit 1500-2500 km arası gören bir yeni nesil radar. Ve yine Atmaca Anti-gemi füzesi bütün gemilerimize ve hücumbotlarımıza entegre edilecek. Seyir tipi füze olduğu için alçak uçuş ve yüksek manevra kabiliyeti sayesinde vurup patlatamadığı gemi yok. + güdüm özellikleri benzerleri arasında en moderni ve 200 kg harp başlığı taşıyor. Toplamda 800 kg ağırlığa sahip, 200 km menzili var, motoruna kadar yerli yapım (TR70) kale firmasının ürettiği motoru kullanıyor. 0.8-2.5 mach hıza ulaşan bu füzenin kitlendiği gemiye geçmiş olsun. Uzun lafın kısası yüksek masraf ve yüksek mühendislik isteyen projeler olduğu için 10 senede bütün sayıyı teslim alsak rekor kırarız. Hayırlısı olsun diyelim, tersanelerimiz iyi bunlar boş proje değil yani uçak gibi ütopik projelerle karşılaştırmamak lazım sadece para lazım çok para. :) Mevzu derin olduğu için 2 cümle yazınca roman oluyor yani burada tartışılması zor mevzu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birlikte olmamız gerekiyor yazmışsınız ama “baştakiler” denilenler istemiyor ve kendi seçmenini resmen olaylara hazırlıyor gibiler. Ve kendi seçmenleri de buna o kadar açık ki önüne gelene Hain-Gezici-Dış Kukla diyerek daha da kutuplaştırıyor bu ortamı. Zaten zor durumdayız olası bir savaş ile daha da zora düşeriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı