Doğu Akdeniz Gerginliği

Maalesef çemkirme, biz şöyleyiz, biz böyleyiz politikası. Savaş çığırtkanlığı yapan tipler. Savaş ağzından nefret ediyorum. Etrafı ateşe verilmiş akrep gibi kaldık ortada. Birileri de halen ayrışmaktan bahsediyor. Tam tersine ülkede yaşayan tüm halkları kucaklayıp, komşu ülkelere bu siyaseti ön görmemiz gerek. Ülkede demokrasi olsa hiç bir sorun olmaz. Kimse bize düşman değil, biz düşmanı kendimiz yaratıyoruz. Çünkü Türkiye siyaseti ve derin devleti bu çirkin politikayla besleniyor.
Dediğinize tam olarak katılmıyorum. Çünkü Ermeni ve Yunanlıların yaptıkları ortada güney Kıbrıs da aynı şekilde.

Burda bizim cebimize girecek paradan gidicek.

Türkiye'nin var olan tüm kaynakları ve para yandaşa aktarıldı ve siyasiler 80 yıllık birikimini buna ilave edip sattı. 60-80 Milyar dolardan söz ediliyor sadece özelleştirmelerden. Şimdi siz zannediyor musunuz ki bu para vatandaşa yansıyacak. Tüm ihaleleri verdikleri şirketlerden birine satarlar, satarken onlara hazine destekli kredi verirler, normalin iki katı fiyat çekerler ve en pahalı petrol olur.
O paranın tamamı bizim için kullanılsa bile etki etmez, çerez parası.
Savaş falan diyenler olmuş; ABD, Fransa, İngiltere, Almanya gemilerini ya da uçaklarını taciz bile edemezsiniz. Vurmanız söz konusu falan değil. Öyle bir şey olsa bile 2. gün ekonomi çöker.
MİLGEM projesi Kıbrıs doğal kaynaklarından önce çıkmış bir proje, resmi başlangıç tarihi farklı olabilir ancak Deniz Kuvvetleri bu iş için adam yetiştirmeye çok eski dönemlerde başladı. Milgem başladığında bu iş için Amerika'da eğitim aldırılan ilk adamlar general idi yani o kadar eskiye dayanıyor. Donanma şuan Kıbrıs için kullanılıyor ancak esas hedef yunanistan. Tarafsız adaların hepsine bayrak diktiler, anlaşmada adı geçmeyen adalara bayrak diktiler. Bunlar tabi ki yasa dışı değil, onlar için başarılı bir politika, bizim için başarısız. 12 Mile çıkartırlarsa gemilerimiz Ege'den Akdeniz'e geçemiyor. Resmi olarak bizim adamızda bayrakları ve üsleri var. Daha önce basında AB üyelik sürecinde gizli anlaşma ile verildiğine dair haberler çıkmıştı. Çünkü yaklaşık 70 yıllık sürede bizim işgal altındaki adalarımız ve tarafsız adalar boştu. Onlar tarafsız adalara bile çıkamıyorken, bizim adalarımıza bayrak diktiler. Kıbrıs'ta olan petrolü ya da ne var ise onu almak hakkımız elbette ama oradan gelecek şeyden bir şey beklemeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğinize tam olarak katılmıyorum. Çünkü Ermeni ve Yunanlıların yaptıkları ortada güney Kıbrıs da aynı şekilde.
Ben geçmişe değil geleceğe bakıyorum. Rumlar kötüdür dersen zaten kafanda kötü yaparsın onları. Bu düşünce bana göre değil kusura bakma. Ben de sana katılmıyorum. :) Bu saydığım halklar yüzyıllarca bir arada yaşamış halklar. Kirli savaş politikalarıyla birbirne düşman edilmişler.

Türkiye'nin var olan tüm kaynakları ve para yandaşa aktarıldı ve siyasiler 80 yıllık birikimini buna ilave edip sattı. 60-80 Milyar dolardan söz ediliyor sadece özelleştirmelerden. Şimdi siz zannediyor musunuz ki bu para vatandaşa yansıyacak. Tüm ihaleleri verdikleri şirketlerden birine satarlar, satarken onlara hazine destekli kredi verirler, normalin iki katı fiyat çekerler ve en pahalı petrol olur.
O paranın tamamı bizim için kullanılsa bile etki etmez, çerez parası.
Savaş falan diyenler olmuş; ABD, Fransa, İngiltere, Almanya gemilerini ya da uçaklarını taciz bile edemezsiniz. Vurmanız söz konusu falan değil. Öyle bir şey olsa bile 2. gün ekonomi çöker.
MİLGEM projesi Kıbrıs doğal kaynaklarından önce çıkmış bir proje, resmi başlangıç tarihi farklı olabilir ancak Deniz Kuvvetleri bu iş için adam yetiştirmeye çok eski dönemlerde başladı. Milgem başladığında bu iş için Amerika'da eğitim aldırılan ilk adamlar general idi yani o kadar eskiye dayanıyor. Donanma şuan Kıbrıs için kullanılıyor ancak esas hedef yunanistan. Tarafsız adaların hepsine bayrak diktiler, anlaşmada adı geçmeyen adalara bayrak diktiler. Bunlar tabi ki yasa dışı değil, onlar için başarılı bir politika, bizim için başarısız. 12 Mile çıkartırlarsa gemilerimiz Ege'den Akdeniz'e geçemiyor. Resmi olarak bizim adamızda bayrakları ve üsleri var. Daha önce basında AB üyelik sürecinde gizli anlaşma ile verildiğine dair haberler çıkmıştı. Çünkü yaklaşık 70 yıllık sürede bizim işgal altındaki adalarımız ve tarafsız adalar boştu. Onlar tarafsız adalara bile çıkamıyorken, bizim adalarımıza bayrak diktiler. Kıbrıs'ta olan petrolü ya da ne var ise onu almak hakkımız elbette ama oradan gelecek şeyden bir şey beklemeyin.

Biz hakkımızı savunalım, hakkımızı alalım eğer ki iktidar partisi dediğiniz gibi yaparsa tabii ki ses çıkarırız, ama hakkımızı alana dek en azından bu konuda birlik olmalıyız bence. Tarafsız adalara gelince bence hâlâ geç değil Kıbrıs benzeri bir operasyon yapsak uygun bir zamanda kimse ses çıkartamaz bence. Son olarak akdenizdeki rezerv miktarı düşündüğünüz kadar az değil.
Ben geçmişe değil geleceğe bakıyorum. Rumlar kötüdür dersen zaten kafanda kötü yaparsın onları. Bu düşünce bana göre değil kusura bakma. Ben de sana katılmıyorum. :) Bu saydığım halklar yüzyıllarca bir arada yaşamış halklar. Kirli savaş politikalarıyla birbirne düşman edilmişler.
Bu kadar çabuk unutmamalısınız olan onca şeyi, Kıbrıs'ta o insanları öldürerek bitirmek istenmesi, Yunanistan'ın Anadolu'ya asker çıkarması.. bu arada hangi halklardan bahsediyorsunuz siz?

Son düzenleme:
Biz hakkımızı savunalım, hakkımızı alalım eğer ki iktidar partisi dediğiniz gibi yaparsa tabii ki ses çıkarırız, ama hakkımızı alana dek en azından bu konuda birlik olmalıyız bence. Tarafsız adalara gelince bence hâlâ geç değil Kıbrıs benzeri bir operasyon yapsak uygun bir zamanda kimse ses çıkartamaz bence.
Adaların üstlerinde askeri üssü ve bayrağı var, Avrupa birliği haritasında bu adaların hepsi onların bölgesinde görünüyor. Anlaşmalara aykırı silahlandırma var ve hiç girişimimiz yok bu konuda. Sadece koz olarak kullanıyorlar daha fazla para almak için. Kur krizi olduğunda Avrupa'ya suriyelileri salarız üstünüze dediler. Suriyelileri ülkeye kredi almak ve ekonomi batmaması için aldılar. Bizim ekonomimiz sizin yüzünüzden battı bak 40 milyar euro harcadık bize kredi ateşleyin demek için suriyelileri kullanıyorlar. 1938 Yılından beri hiçbir kaynak vatandaşlar için kullanılmadı.

Kamu borcu sözde az ama özel sektörde hazine garantili krediler var ve boyutu devasa düzeyde, bunun haricinde bu hazine garantisinin yanında kar garantisi var. Devlet kendi kredi çekip yapsa 2 kat daha ucuza gelecek şeyi, başkasına yaptırıyor ve krediyi kendi aldırtıyor adamlara, üstüne kefil oluyor, üstüne onun kar edebileceği şekilde sözleşme yapıyor, herhangi bir risk yok ve dolar euro kuru tarafından korunuyor. Bu birikmiş borçları ödemek için vatandaşların en az 20 yıl yatırım yapmadan yüksek vergiler altında ezilmesi lazım. Ben enayi değilim, yurt dışına gidiyorum.
Siz de böyle hayaller kurarken dikkat edin :) Adaları zaten kendileri boşalttılar, herhangi bir açıklamaları yok. Arapları doyurmak ve yandaşların borcunu ödemek için kendimi yormam.

Son olarak akdenizdeki rezerv miktarı düşündüğünüz kadar az değil.
Rezerv düşük olmayabilir ama ortak çok, 8 9 ülke var en az.
Kıbrıs'ta o insanları öldürerek bitirmek istenmesi,
Kıbrıs Türkleri birleşme referandumuna evet dediler. Rumlar hayır dedi. Onlar seni çoktan sattı ama :) Hemde kendilerini öldürenleri bize tercih ettiler.
bu arada hangi halklardan bahsediyorsunuz siz?
Anlamadım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı