Türkiye-Suriye gerginliği

Savaş çıkar mı?

• Savaş çıkar.

Oy: 3 7,3%
  • Savaş çıkmaz.

Oy: 20 48,8%
  • Türkiye, Suriye barış imzalamak isterse başlamış olan savaş durur.

Oy: 3 7,3%
  • Büyük devletler (Rusya ve ABD...) araya girerek olayı çözer.

Oy: 15 36,6%

• Oy verenlerin toplamı
    41
  • Anket kapandı .

IDenizI

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu anda ortalık çok kızgın iki devlet birbirinin askerlerine ateş açıyor. TSK, komutanlara hazır olun emri vermiş. Fakat şöyle bir şey var, şu vakitte Dünya'da iki devlet arasında savaş çıkması biraz zor çünkü neredeyse her şey siyasetle çözülüyor. Sizce savaş çıkar mı?

TSK Idlib'e çok büyük bir yığınak yaptı ayrıca SMO'ya da birçok araç hibe etti. Türkiye ve Rusya görüşmelerinde Türkiye aleyhinde bir sonuç çıkmaması durumunda TSK ve Rejim'im savaşa gireceğini düşünüyorum.

Ne kadar yönetimimiz geri vitese takmaya alışık olsa da bukez farklı bir durum var. Görüşme yapılacağı zamana kadar bile TSK yığınak yapmaya devam etti, Idlib sınırında güç gösterisinde bulundu. Hatta görüşme başladığında TSK ilerlemeye devam ediyordu bu da Türkiye'nin bu konuda ne kadar kararlı olduğunu gösterir. Görüşme devam ederken TSK ilerlemenin durdurulmasını istedi. Rusya-Türkiye görüşmelerinden sonra TSK-Cumhurbaşkanlığı görüşmeleri başladı. Büyük ihtimalle Türkiye'nin isteğinin olmaması durumunda Cumhurbaşkanlığından TSK'ye verilen emirle SMO ve TSK Rejime karşı karşı saldırı başlayacak.

ABD ile YPG/PKK/PYD terör örgütünün arası bozuldu ve bu terör örgütleri Esad Rejiminin altında Rus himayesine girdiler. ABD Orta Doğu'dan ayrılmak istemiyor Esadın işini bitirmeyi başaramadı. ABD bu yüzden Türkiye'ye tam destek veriyor. Kürtler artık işine yaramıyor Nato müttefiki Türkiye ile bu işi başarmak istiyor.

Savaş olacağını düşünmüyorum ama Tsk gözlem noktalarını korumak güvenliğini sağlamak için rejim güçlerini buradan uzaklaştırmaya çalışabilir.

Gövde gösterilerini hep yapıoruz ama sonrası yok, yazdığınız şeyin olma ihtimali %10'dan az (umarım o az olan ihtimal tutar ve haksız çıkarım).

Bu zamana kadar Türkiye tek başınaydı. ABD Kürt terör örgütü ile iş tutuyordu, Rusya zaten Rejim, Esad yanlısıydı. Türkiye Sadece SMO ile iş yapabiliyordu ki son dönemde SMO'nun moreli çok düştü. Türkiye'den yeterli destek gelmedi ve kazandığı bölgeleri kaybetti.

Şuan Türkiye'yi destekleyen ABD var. Her ne kadar savaşa doğrudan dahil olmasa da bu tür konularda en önemli şey uluslararası anlamda destek bulabilmektir. Hem diğer Nato müttefiklerinden hem Avrupa ülkelerinden hem de ABD'den bu operasyona karşı destek gelmesi Türkiyeyi cesaretlendirdi. Ben olacak demiyorum tabi burada bahsettiğim şey eskiye oranla bu durumun olabilmesi artık daha kolay demeye getiriyorum.

Bakalım neler olacak.

Olacakları söyleyeyim:
1-) Kınama
2-) Twitter'da bazı yetkililerin başımız sağolsun, yüreğimiz yandı gibi tipik şeyler paylaşmaları
3-) Belirli bir süre topçu saldırısı
4-) Yaptıklarının bedelini ödeteceğiz vs. gibi sözler ile milleti gaza getiriş
5-) Rusya heyetinin Türkiye'ye gelmesi
6-) Saldırıların durması

Olacakları söyleyeyim:
1-) Kınama
2-) Twitter'da bazı yetkililerin başımız sağolsun, yüreğimiz yandı gibi tipik şeyler paylaşmaları
3-) Belirli bir süre topçu saldırısı
4-) Yaptıklarının bedelini ödeteceğiz vs. gibi sözler ile milleti gaza getiriş
5-) Rusya heyetinin Türkiye'ye gelmesi
6-) Saldırıların durması
Ekstra olarak ABD heyetinin gelmesi de olabilir ya da cumhurbaşkanımızın Trump'ın ayağına gitmesi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı