Doğuda üniversite okumak

NTX Emre

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben bu sene lise son sınıf öğrencisi olarak grafik tasarım okumak isteyen ve bu yüzden deneme sınavları gibi şeylere çalışmaktansa bu meslek için gerekli olan programlara çalışıyorum ve tabii ki de 2 yıllık ya da 4 yıllık fark etmeksizin bir üniversiteye gitmek istiyorum ve benim istediğim mesleğe göre çok iyi bir üniversiteye gitmektense işinin uzmanı olmak önemli. Bu yüzden üniversiteyi pek kafaya takmıyorum. Fakat sınıfta bulunan çoğu arkadaş doğuda okumanın çok kötü olduğunu söylüyorlar ve bazen bunu şakayla karışık söylüyorlar. Peki sizce her meslek için illa Marmara'da ya da İstanbul'da okumak zorunda mıyız ve benim anlamadığım herkes doğu hakkında böyle düşünüyor. O halde doğudaki üniversiteler boşuna mı yapıldı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar ben bu sene lise son sınıf öğrencisi olarak grafik tasarım okumak isteyen ve bu yüzden deneme sınavları gibi şeylere çalışmaktansa bu meslek için gerekli olan programlara çalışıyorum ve tabii ki de 2 yıllık ya da 4 yıllık fark etmeksizin bir üniversiteye gitmek istiyorum ve benim istediğim mesleğe göre çok iyi bir üniversiteye gitmektense işinin uzmanı olmak önemli. Bu yüzden üniversiteyi pek kafaya takmıyorum. Fakat sınıfta bulunan çoğu arkadaş doğuda okumanın çok kötü olduğunu söylüyorlar ve bazen bunu şakayla karışık söylüyorlar. Peki sizce her meslek için illa Marmara'da ya da İstanbul'da okumak zorunda mıyız ve benim anlamadığım herkes doğu hakkında böyle düşünüyor. O halde doğudaki üniversiteler boşuna mı yapıldı?

Yaşadığınız şehire göre oraya adapte olmakta zorlanırsınız.

Evet Doğudaki üniversiteler boşa yapıldı. Yerel halk ihya olsun, gözleri boyansın, torpilli kadrolara partililer yerleştirilip kendilerinden "profesörler" oluşturulsun diye açılmış üniversiteler. Ha aralarında gerçekten iyi, idealist ve hak eden hocalar tabi ki var ama kimseye yıllarca mazisi olan gerçek üniversiteler varken bu üniversitelere yazmayı öneremem. Özellikle grafik tasarım gibi kazanması görece kolay bir bölüm için taa kalkıp doğuda okumak büyük bir saçmalık ya çalışıp bölüm kazan ya da açıköğretime kaydol.

Bence böyle bir durumda açıktan okumak daha mantıklı ya da şehrinizdeki bir üniversitede. Hem başka bir şehre gidip kendinize masraf oluşturmazsınız, hem de rahat bi ortamda kendinizi istediğiniz yönde geliştirirsiniz. Şahsen ben Türkiye'de bu kadar fazla üniversite olmasını gereksiz buluyorum, o yüzden sizin yerinizde olsam doğuda okumazdım.

@NTX Emre dostum Dicle ve Yüzüncü Yıl'ı çıkar geriye Doğu'da pek okunacak bölüm kalmıyor. Bu dediğim üniversiteler de her bölüm için geçerli değil. Hele grafik tasarım... Böyle bir şey yapacaksan doğru dürüst bir üniversitede oku derim.

Eğer gittiğiniz üniversitede bölümünüzde çok iyi notlar alırsanız yatay geçiş yapıp başka bir şehre geçiş sağlayabilirsiniz ancak bu o kadar kolay değil elbette. Konuya gelirsek ve üniversitede göreceğin öğrenimin kalitesini bir kenara atarsak, şahsi olarak konuşursam doğuda okumak kötü. İstanbul'da sahil kenarında arkadaşlarınla buluşup playboi carti dinlerken kokteyl yudumlamak var. Ağrıdaki gardaşlarınla buluşup dağda türkü dinlerken ayran yudumlamak var :D Şakayla karışık söylüyorum bunu ancak anladın sen demek istediğimi. Kötü sıralamada yanına gelen adamlar da kötü olur ve insan sosyal bir varlıktır, sosyal çevreden etkilenir. En yakın arkadaşım şu an Burdur'da okuyor ve yanındaki insanların kalitesizliğinden ve şehirde yapılacak hiçbir şey bulamadığından, sokağa çıksa basketbol oynayacak çevrenin bile olmadığından her hafta yakınıyor bana. Öğrenim kalitesine gelirsek doğudaki bazı üniversitelerin spesifik bazı bölümlerde fena olmadığını duydum. Mesela Fırat Üniversitesi duyduğum kadarıyla PC mühendisliği için kaliteli bir öğretim sunuyormuş. Ancak grafik tasarım için hiç öyle doğudaki bir üniversitenin kaliteli öğrenim sunacağını zannetmiyorum. Kısacası evet üniversite ve yapacağın sıralama önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı