Doğuştan Gelen Sorunların Askerliğe Etkisi

AsjasFıdas1000

Hectopat
Doğuştan sağ kulağım %87 duymuyor. Doğuştan bir böbreğim tek. Yine doğuştan yutak borumda problem olduğu için ameliyat oldum. Birde doğuştan problemim olduğu için belimden ameliyat oldum. Bu yüzden en fazla 7,8 KG kaldırabiliyorum. Daha fazlasını kaldıramıyorum. Bir kere evin içinde eşya taşırken ağır kaldırdığım için ameliyat yerime çok ağrı girmişti, bayılmıştım. Ondan sonra anlamıştım Max 7,8 kg kaldırabileceğimi.

Böbrek tek olduğu için gün içinde diğer insanlara göre daha fazla su içmem gerekiyor. Bu %87 duymama olayı 5 yıl önce falandı, o zamanlar sağ kulak %87 duymamasına rağmen yinede iyi duyuyordum, şimdi iyice kötüye gitmeye başladı.
Sizce askere alınır mıyım? Özellikle büyüklerimden cevap bekliyorum.

Birde şu Zeptopat, Dectopat falan bunlar nedir? Hepsinin ne anlama geldiğini açıklayan bir konu varsa link atar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Askerlikte senden senin sorunlarına göre yapabileceğin şeyleri isterler. Ama bunları açıkla. Ve elinde bunlara dair belge olursa daha iyi olur. Geçmiş olsun. Zeptopat, Dectopat ise üyelerin gönderdiği mesajlara göre aktiflik rütbesi gibi bir şey. Ben Yoctopat'ım mesela fazla mesaj atmadığım için.

Doktora gidip askerlik için sağlık raporu çıkaracağını söylersin, onlar ne yapılacağını biliyor zaten. Bu halde zaten doktor raporu yeter ama belki GATA'ya son bir kez kontrol için gönderirler. Geçmiş olsun.

Düzenleme: Gideceğin hastanenin rapor verme yetkisi var mı yok mu öğren. Her hastane rapor veremez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gidiyorsun komutanına diyorsun böyle hastalığım var o tamam diyor. Rapor hazırlıyor artık eskiden askeri hastaneye yolluyorlardı şimdi nereye yolluyorlar bilmiyorum. Orada doktorlar bakıyor doktorun karar veriyor. Mesela diyor ki askere gidersen hastalığın ilerleyebilir diyor seni göndermiyor. Sende o raporu komutana götürüyorsun sonra 1 sene o gereksiz şeyi yapmamış oluyorsun boş ver. Ben olsam gitmezdim. Şuan elinde bir belge olmasına gerek yok.

Ama gidebilirsin de. Doktor karar veriyor biz buradan bir şey diyemeyiz. Heyete gidiyorsun doktorun rapor yazıyor orada heyette okunuyor.

Kanı durmayan 3 kardeş tanıyorum en büyükleri %85 durumu o gitmiş. Diğer ikincisi doktor yollamayacağım kağıtları getir demiş uyuzluk olsun diye yollamış. Oraya gidince komutana söylemiş onu geri yollamışlar onun durumu da %79. Üçüncü kardeş ise hiç gitmemiş. 25 yaşında muayene gitmiş o kadar. Onunda durumu %40. Eskiden gidiyor muşsun artık pek yollamıyorlar.

İlk muayenede (askere gitmeden önceki) olumlu rapor verseler bile askerdeyken çürük raporu alabilirsin. Benzer durumda işitme kaybı olan bir erimiz acemideyken bu raporu alıp evine gitmişti.

Bu sağlık problemleri varken istersen askere gitmeyebilirsin. Allah şifa versin, cidden çok zor sağlık problemleri ile yaşamak. Ben rüzgarda kalıp başımı ağrıtsam bile huysuz herifin teki oluyorum, keyfim kaçıyor. Sen sürekli bu sorunlarla yaşamak zorundasın, aman dikkat et hareketlerine.

Arada bir spor da yap ağırlıklara dikkat etmek kaydıyla, kendini hiç yormadan. Vücut ağırlığınla yani.
Tekrardan çok geçmiş olsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı