Matematik doğuştan mı gelir?

581710

Centipat
Makaleler
2
Arkadaşlar merhaba. Soru başlıktaki gibi. Diyelim ki bir programcının matematiği çok kötü, bu doğuştan mı kaynaklı oluyor yoksa kendisini çalışıp matematik konusunda geliştirebilir mi? Bir de şöyle bir şey sormak istiyorum: Matematiği kötü olduğunu zanneden ancak aslında sadece kendi kafasını matematiğe vermediği için yapamayan insanlar var mıdır? Ne kadar sık karşılaşılabilir bu durumla? Son bir şey daha eklemek istiyorum matematiği iyi olana,ların bir belirtisi var mıdır?

Matematiği herkes yapabilir ama bu biraz da kapasiteye bağlı. Zeki birisi bir okuyuşta anlıyorsa kapasitesi düşük bir insan on kez okuyup anlayabilir ama sonuç olarak aynı seviyeye ulaşabilirler. Matematik nankör bir derstir kendisinin mantığının çözülmesini ister.

Ömrümde bu kadar saçma bir şey görmedim. Bazı insanlar sayısal şeyleri daha zor anlayabilir ama çalışınca doğuştan yeteneğim yok demek falan saçma. Bu resim/müzik değil ki yetenekle ilerlensin.

Son düzenleme:
Ömrümde bu kadar saçma bir şey demedim. Bazı insanlar sayısal şeyleri daha zor anlayabilir ama çalışınca doğuştan yeteneğim yok demek falan saçma. Bu resim/müzik değil ki yetenekle ilerlensin.

Hocam size gerçekten katılıyorum ancak toplumun çoğu ve internet öyle demiyor.

Matematiği herkes yapabilir ama bu biraz da kapasiteye bağlı. Zeki birisi bir okuyuşta anlıyorsa kapasitesi düşük bir insan on kez okuyup anlayabilir ama sonuç olarak aynı seviyeye ulaşabilirler. Matematik nankör bir derstir kendisinin mantığının çözülmesini ister.

Peki hocam sağ olun arkadaşlar başka yorum yapmak isteyen varsa lütfen fikirlerini yazsınlar.

Elbette hayır. Bilgi doğuştan gelmez.

Matematiği kötü olduğunu zanneden ancak aslında sadece kendi kafasını matematiğe vermediği için yapamayan insanlar var mıdır?
Sanmam. Bu zannedilebilecek bir şey değil ki. Kişi matematikle ilk karşılaştığında zorlanmadıysa farkındadır yatkın olduğunun.

Ne kadar sık karşılaşılabilir bu durumla?
Var olduğunu bile düşünmediğim bu duruma dair elimde bir veri olmadığı için cevap veremem. Diğer herkes için de aynısı geçerli.

Hocam size gerçekten katılıyorum ancak toplumun çoğu ve internet öyle demiyor.
Çoğunluktaki fikir doğrudur diye bir şey yok ki. Ayrıca biz de internetiz öyle bakarsanız 😛 İnternet dediğin şey cins cins adamlarla dolu, her türlü şeyi duyabilirsin.

Benim bir arkadaşım vardı. Çocukla 6. sınıftayken matematik çalışayım dedim, ben soruyu daha anlamaya çalışırken o sonraki soruya çoktan geçmiş oluyordu. Yakın arkadaşımdı aynı zamanda gram çalışmıyordu. Matematik olimpiyatlarına falan katıldı yani bence biraz yetenek işi denebilir.

Elbette hayır. Bilgi doğuştan gelmez.

Sanmam. Bu zannedilebilecek bir şey değil ki. Kişi matematikle ilk karşılaştığında zorlanmadıysa farkındadır yatkın olduğunun.

Var olduğunu bile düşünmediğim bu duruma dair elimde bir veri olmadığı için cevap veremem. Diğer herkes için de aynısı geçerli.

Çoğunluktaki fikir doğrudur diye bir şey yok ki. Ayrıca biz de internetiz öyle bakarsanız 😛 internet dediğin şey cins cins adamlarla dolu, her türlü şeyi duyabilirsin.

Doğru söylüyorsunuz hocam sağ olun. :)

Yani matematiksel algısı doğuştan yüksek insan olabilir ama bu düşük insanın ona ulaşamayacağı anlamına gelmez. O bir okuyuşta anlıyorsa diğeri beş okuyuşta anlar. Kısaca doğuştan matematiği iyi insan olayı boş.

Benim 12345678 sınıfına kadar matematik neredeyse hiç yoktu sonra bir kızla tanıştım matematiği çok iyiydi ve bu beni ateşledi matematikten full çekmeye başladım. nolu yani embesildim de bu değişti mi? doğuştan mutlaka birşeyler var fakat birçok durumda akıl ve zeka kapasitesi bence insanın hayattan yani insanlardan nasıl etkilendiği ile direkt ilgili.. insanlardan buz gibi soğuyan bir kişi hiç birşey yapmak istemeyebilir yani zihnini tamamen kapatabilir bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı