Doktor vermeden antibiyotik kullanılması zararlı mıdır?

ProfesörX

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Dün sapasağlam olmama rağmen bugün çok hastalandım. Ateşim çıkmaya başladı. Kuru öksürük, halsizlik hissettim. -Ateş ağlamaktan kaynaklı çıkmış olabilir- Sonra ailem 50'lik antibiyotik ve ateş düşürücü verdi. Ancak bunları doktor yazmadığı için içim pek rahat değil. Hatta yarın içmemi de tavsiye ediyorlar. Sizce içmeli miyim yoksa içmemek daha hayırlı mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam antibiyotik iltihap gibi şeyler var ise kullanabilirsin hatta kullanma ilk önce doktora git. Ateş düşürücü vermek yerine neden antibiyotik veriyorlar bir de onu da merak ediyorum.

Merhabalar,
Doktor gözetiminde olmadan antibiyotik kullanmak doğru değildir. Antibiyotikler reçete edilirken rastgele reçete edilmiyor. Bakteriyel enfeksiyonun türüne göre, hangi dokuda bulunduğuna, şiddetine, hastanın yaşına, kilosuna vb. bir sürü kritere göre reçete ediliyor. En basitinden yumuşak doku enfeksiyonunda kullanılan antibiyotik ile osteomyelitte kullanılan antibiyotikler bir olmuyor. Kısaca antibiyotikler hastaya özgü verilir.
Bir diğer yanlış ise antibiyotiklerin kısa süre kullanılıp hastanın kendisini iyi hissedince bırakması. Bir antibiyotige başlanıldığı zaman tedavi bitene kadar antibiyotiği kullanmak gerekiyor. Kısa süreli antibiyotik kullanımı tüm zararli bakterileri öldürmemesine karşın onları güçlendiriyor. Ayni bakteri tekrar çoğaldığı zaman: ya ilacın dozunu artırmak gerekiyor ya da başka bir ilaca geçmek gerekiyor. Daha güçlü ilaçlar ise daha fazla yan etki demek.

Bilinçsiz antibiyotik kullananlar yüzünden yakın zamanda şu an kullandığımız antibiyotikler işe yaramaz hâle gelecek. Bakteriler bizim yeni antibiyotik bulmamızdan daha hızlı direnç kazanıyorlar. Yakın zamanda çok ciddi bir sorunumuz olacak bu dirençli bakteriler. Bu yüzden antibiyotiklerimizi bilinçli kullanalım, bilinçsiz kullananları da uyaralım. Bu konu kişisel değil toplum sağlığı meselesi oldu artık.

Arkadaşlar kendilerine de sordum. Sen kolay kolay hastalanmazsın şimdi kalkamıyorsun başka ne olabilir dediler. Haklı çıktılar. Bronşit olmuşum. Balgam söktürücü, soğuk algınlığı vs. ilaçlar verdi. Ama antibiyotik yazmadı, balgam söktürücü iltihabına yeter dedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı