Doktorların grev yapması etik mi?

İdarar yolu enfeksiyonu ile böbrek ve/veya üreter taşını karıştırıyor olabilir misiniz? Yazdığınızdan ne olduğu anlaşılmıyor. Başından savmak yerine daha iyi sağlık hizmeti almanız için göndermiş olabilir, elinde yeterli cihaz olmayabilir, pratisyen olabilir... Demem o ki, bilmeden yargılıyorsunuz.

Ücret konusunda da, o medyada gördüğünüz rakamları almıyorlar.

Ayrıca her doktorun milyonlarla oynadığını zannedenler var hâlâ... Ona bakarsan Dünya üzerinde kulüplerde oynayan 110 binden fazla futbolcu var, içlerinde milyon düzeyinde para kazananların sayısı 1000 bile değil. 1000 kişi için kalan 109 binden fazla insanı yargılayıp dışlamaktan farksız şu anda doktorlara yapılan şey de. Doktorların çok küçük bir kısmı yüksek paralar kazanıyor, zaten o paraları kazanabilmelerinin nedeni de piyasadaki pastanın önemli kısmına sahip olacak kadar isim yapabilmiş olmaları.
Para konusunda şikayetçi olamazlar.

Mesleğin içinde olmadığınız o kadar belli, kendim de bir sağlık çalışanı yani hemşireyim. Neyin ne olduğunu bilmeden sallamak o kadar kolay ki.
O yukarıda sallayan elemana yukarıda tekrar alıntıladığım şeyi yazdım ama anlayabileceğini sanmıyorum. Bu algıyı da yaratan yönetimler bu arada, brüt gelirleri ve aslında bir sürü kesintiye uğratılan "eski döner" sistemini milletin gözüne sokup sağlıkçılara ve özellikle doktorlara karşı cephe alınmasını sağladılar.

Ben bugüne kadar bana gerçekten "tedavi" uygulayan bir doktor görmedim devlet hastanelerinde.
Hastaya 5 dakikada teşhis koymak zorunda bırakan, çalışma şartlarından memnun olmayan çalışanlara neden olan sağlık sistemine laf et, bak sorumluları orada. Yiyorsa git onlara söyle, hadi...

Parasını alıyorsa işini yapsın, işini yapmak istemiyorsa istifa etsin.
Bence de, istifa etsinler. Haklarını verecek bir sürü yer var, üstelik kelle koltukta her an birisi kafama gelir sıkar mı diye düşünmek zorunda kalmadan işlerini yaparlar. 5 dakikalık muayene için aylar sonrasına randevu bulabildiğin sistemde bundan sonra yaşanacak şeylere de hazır ol, sonra neden doğru düzgün sağlık personeli kalmadı ülkede diye şikayet etme. :D

Çalışma şartları demişken, hakarete mağruz kal, fiziksel sözel şiddet gör... Bazen merak ediyorum acaba aynı davranışı emniyette yapsalar başlarına ne gelir? Bankaya gideriz kedi gibiyiz niye para lazım, Kargoya gideriz paşa paşa sıra bekleriz. Örnekler çoğaltılabilir ama hastaneye gelince doktora, hemşireye, röntgen teknisyenine etmedikleri kalmaz sonuç ne koskocaman bir hiç. Keşke sağlıkta şiddete cezalar caydırıcı olsa.

Unutmadan hani bizlere şiddet uyguluyorlar ya, hiç düşünmüyorlar, sağlık çalışanı hata yaparsa sen ölebilirsin.

İdarar yolu enfeksiyonu ile böbrek ve/veya üreter taşını karıştırıyor olabilir misiniz? Yazdığınızdan ne olduğu anlaşılmıyor. Başından savmak yerine daha iyi sağlık hizmeti almanız için göndermiş olabilir, elinde yeterli cihaz olmayabilir, pratisyen olabilir... Demem o ki, bilmeden yargılıyorsunuz.

Ücret konusunda da, o medyada gördüğünüz rakamları almıyorlar.
Medyada gördüğüm rakamla alakası yok iki komşumda doktor. Biz ne diyoruz bu ne diyor. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Acil hekimleri. Hatta acilde calisan saglikcilar disinda hatta acilde calisanlar :) o gun neyse grev cikilacaksa acildekiler disinda haklari var.
Kisaca acil disi greve katilabiliyoruz :)

Şu doktorlarda çok para yok diyen arkadaş gitsin bir vitamin alsın. :)
Babadan oğula geçen bir meslek değil, çalışkan bir öğrenci için Türkiye'de okuması ücretsiz. Mezun olunca çok iyi şartlar altında çok paralar kazanacağını düşünerek okuyup yolun sonunda pişman olmak da cabası olur senin için.

Evet, pilotlar ve doktorlar çoğu kişiden fazla para kazanıyor çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar sorumluluk içeren, artı olarak dünyada geçerliliği olan meslekleri icra ediyorlar. Devlette çalışan ortalama doktorun maaşı 1000 dolar bile etmiyor. Sevinsek mi, ağlasak mı?

Ha 500, 400, 300 dolara çalışan milyonlarca vasıflı da var. Biz neden hakkımızı almıyoruz yerine onlar neden çok kazanıyor düşüncesinden çıkmazsanız sürünmeye devam edersiniz. Her geçen gün bu ülkede bazı zihniyetlerin asla değişmeyeceğine daha çok inanmaya başlıyorum.

Cildiye doktorunun sadece yüzüne bakarak tedavi vermesi sana normal mi geliyor? Boş duyar kasma burada.
Pardon? Neyin duyarını kasacağım?

Cildiyeden bahsediyoruz. Dahiliye olur, cerrahi olur anlarım da cildiye ya. Acaba o hekim arkadaş size gelene kadar kaç hasta baktı? Neyse dediğim gibi dışarıdan sallamak o kadar kolay ki. Bu kafa yapısıyla devam.

Bence de, istifa etsinler. Haklarını verecek bir sürü yer var, üstelik kelle koltukta her an birisi kafama gelir sıkar mı diye düşünmek zorunda kalmadan işlerini yaparlar. 5 dakikalık muayene için aylar sonrasına randevu bulabildiğin sistemde bundan sonra yaşanacak şeylere de hazır ol, sonra neden doğru düzgün sağlık personeli kalmadı ülkede diye şikayet etme. :D
Şikayet etmeye hakkım olduğunu düşünmüyorum çünkü kimse doktor olmak ya da beğenmediği şartlarda çalışmak zorunda değil. Beğenmezse çıkar gider, kimsenin tutma hakkı yok. Böyle böyle halk da uyanır belki. Ama hem beğenmiyorum, çalışmıyorum diyorsa hem de parasını almaya devam ediyorsa ben burada etiğe aykırı bir durum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı