Doktorların grev yapması etik mi?

Acilden girebiliyorsun oradan dene eğer hastanedeysen. Etik konusunda da doktorlar zaten bu zorlukları bilerek doktor olmadılar mı? Eskiden farklıydı da şimdi mi değişti sanki her şey.
5000 bin lira zamda aldılar zaten uzman doktor maaşı 15k falan oldu en kolay branşlar bile. Doğuda olan pratisyenler bile 30k alıyolardır şimdi geçen sene 22K alan vardı dolar 8ken falan. Zaten ameliyat parası bıçak parası vsde alıyor ameliyata girenler. Herkesten 1.500 lira biçak parası alsalar(15.000 alan bile var) gunde 2 ameliyat ayda 90bin lira para yapıyor.

Daha neyine protesto yapıyorlar anlamadım. Napalım ülkedeki adamlarımı değiştireceğiz. Ülkedeki insanların kafa yapısı ve çalışma şartları yıllardır böyle zaten bile bilr doktot oldular. Geçen ay doktorluk yapacaksak maddi olarak kafamizın rahat olmasi gerek diye şikayet ediyorlardı 5000 lira zam aldılar. Şimdi de bizim istediğimiz para değil düzgün çalışma şartları diyorlar.
Burası çok fena yanlış bilgi kokuyor.

Hayır etik değil. Yapamayacak veya yapmak istemiyorsan yapma. Tıp okurken amacın para kazanmak olmadığını zor olduğunu bildiğin halde okuyorsun. Bugün yakınım Allah göstermesin kriz geçirdi acil ameliyat doktor yok ne olacak ölecek. Pandemi bahanesi ile hasta ilgisi yok. Kendini üstün görmeler bağırmalar. Senin görevin her durumda, insana ayrımcılık yapmadan ve ana amaç hayat kurtarmak olan doktorluğun tanı mıdır? Param az yatıyor diye grev yapma hakkın yok. Benim ne suçum varda senin egonu ben çekiyorum. Neymiş gitmişiz gibi farz edinmiş. Falanda falan. Sen hiçbir kere bile sağlık sistemi yüzüne tepki yaptın mı hayır. Şu bölümler için kadro doldurulması için tepki gösterdin mı hayır? Doktorları savunanlar hastanede hastalığı için çözüme kavuşmak için sürünmedikleri için onlara hak veriyorlar. 9 ay böbrek hastalığımın çözümü için git gel yaptım doktora sonuç sıfır. Parayı profesöre verince şifayı buldum ikisi de doktor. Hastanede üstün körü bakma ODPBH hastasıyım ultrason sonucuna göre ameliyatlık hidronefroz durumu var? Profesör radyoloji muayene hidronefroz yok bu duruma neden tepki yok. İlla ben sürekli profesör muayenesi mı olmak zorundayım. Neden profesör muayenesi olmadan hastalığım için çözüme ulaşamıyorum neden bu durum için tepki yok? Babam hastanede normal odada yatarken durum takibi yapan doktor yok. Sabah 6 gece 22'ye kadar gelen yok. Bu mu doktorluk virüs kapacağım diye kendini düşünüyorsan o zaman olmasaydın tıp okurken bana mı sordun doktor olacağım diye. Ya muayene et ya da istifa et bırak doktorluğu. Asıl maaş haricinde hasta başına yaptığın işleme göre para veriyor sistem. E- devlet tedavi bilgileri sorgulamada çıkıyor doktor senden kaç para kazandığı.

Bende şunu merak ettim. Acaba doktor olan akrabalarından biri 2 dakika sıra beklemeyi bilen bir maganda tarafından vurulup vefat ederse bu grevi haklı veya etik görecek misin?
Etik diyenler, yarın ailenizden birisini acil bir durumda tedavi etmeyi "grev" nedeniyle red ettiklerinde gene de etik diyeceğinizden şüpheliyim.

Etik diyenler, yarin ailenizden birisini acil bir durumda tedavi etmeyi "grev" nedeniyle red ettiklerinde gene de etik diyeceğinizden şüpheliyim.
Problemin kaynağının doktor değil o doktora bunları yaşatan olduğunu anlayamayanlar evet, yine de etik demezler.

Kendinizi başkasının yerine koymak neden bu kadar zor ki? Empati yeteneği neden bu ülkenin hiçbir sakininde yok?

@Yeniçocuk

Doktorların asıl istediği şey para değil. Adamlar insani çalışma ortamı ve can güvenliği istiyorlar.

2 yıl boyunca sinir ve strese bağlı saç dökülme sorunu yaşadım. Fakültede profesörün 1 yıl boyunca bulamadığı tedaviyi devlet hastanesi doktoru buldu. Ki profesörün zaman sıkıntısı yok, test ve alet sıkıntısı olmadığı halde bulamadı. Devlet hastanesinde çalışan doktorun 5 dakikada boyunca kapıyı 2 dakikada bir çalan ve içeri giren kişiler varken nasıl teşhis koymasını bekliyorsunuz? Onlarda insan ve haklarını istiyorlar. Şiddet ve zaman sıkıntısı olmadan temiz ve güzel bir ortam istiyorlar. Bunun neresi yanlış?

Gerçekten şu konuda yazanları okudukça gençliğe olan ümidim azalıyor.

Etik diyenler, yarin ailenizden birisini acil bir durumda tedavi etmeyi "grev" nedeniyle red ettiklerinde gene de etik diyeceğinizden şüpheliyim.
Acil durumlar her zaman tedavi edilmiştir ve edilecektir de. Defalarca grev yapıldı ama hiç bir zaman acil, ameliyathane, yoğun bakım hizmetleri durmadı duramaz da.

@Yeniçocuk

Doktorların asıl istediği şey para değil. Adamlar insani çalışma ortamı ve can güvenliği istiyorlar.

2 yıl boyunca sinir ve strese bağlı saç dökülme sorunu yaşadım. Fakültede profesörün 1 yıl boyunca bulamadığı tedaviyi devlet hastanesi doktoru buldu. Ki profesörün zaman sıkıntısı yok, test ve alet sıkıntısı olmadığı halde bulamadı. Devlet hastanesinde çalışan doktorun 5 dakikada boyunca kapıyı 2 dakikada bir çalan ve içeri giren kişiler varken nasıl teşhis koymasını bekliyorsunuz? Onlarda insan ve haklarını istiyorlar. Şiddet ve zaman sıkıntısı olmadan temiz ve güzel bir ortam istiyorlar. Bunun neresi yanlış?

Gerçekten şu konuda yazanları okudukça gençliğe olan ümidim azalıyor.

Peki benim tedavi olma hakkımın alınmasının neresi haklı hocam. Bu durumda devlet, özel fark etmeden, unvan fark etmeden Türkiye'deki bütün doktorlar neden itiraz etmiyor. Neden doktor bana siyahi köleymişim gibi bağırıp çağırıyor, neden babam yoğun bakımdan çıktıktan sonra ilgilenilmiyor? İlla babamın iş insanı, milletvekili mı olması gerekiyor iyi tedavi alabilmesi için? Cilt rahatsızlığım için doktora gittim hiç hastalığın ne vs yok. Ben sıradan hasta değilim. Böbrek hastasıyım en ufak ağrı kesici bile yasak bana ilaç verdi özellikle belirttim ilaç içmem yasak hastayım diye bana verdiği cevap doktoruna sorarsın doktor kullan derse kullanırsın. Rutin prof. Muayene oluyorum. Prof. Radyolog ultrason çekiminde sol böbrek CM boyutunu geçenlerde devlet hastanesinde çektirdiğim ultrasonda sağ böbrek CM olarak yazılmış. Babam ülser için prof. Gastroenterelog endoskopi yaptı. Bizi çağırdı doktor işlem hakkında bilgi verirken hiç bilmeyen kişinin bile anlayacağı şekilde anlattı bu muamele için para verdik vermeseydik yüzünü görmen imkansız. Biz zengin değiliz ben mecbur prof. Muayene oluyorum çünkü benim hastalığıma bakacak nefrolog çok az ve başka hastaneye gitmek zorundayım. Bu durum için harhangi bir doktor tepki koymadı. Ben neden 9 ay boyunca böbrek ağrısı ile geceleri ağrı içinde süründüm? Neden 9 ay boyunca ben direkt ailemi acile gidelim diye peşimden sürükledim? Benim ne suçum var? 21 yaşında vatandaşım doktorlar bana ilgilenmedi sağdan soldan duyduk öyle öğrendik profesörün ismini. Babama hangi hakla çık dışarı diye bağırıyor ve bu hak nereden geliyor kimsin sen doktorlar bana bakmayacak, köle gibi davranacak, keyfi iş bırakma yapacak bende bunu destekleyeceğim öyle mi? Rahatsız olanlar istifa edebilir ben egolarını tatmin etmek için muayene olmaya gitmiyorum hastalıktan kurtulmak için doktora gidiyorum. Sistemdeki aksaklıklar için 1 kez bile tepki verilmedi varsa yoksa ceplerine daha fazla para girmesi için tepki var hastalar için grev yapıyorlarsa ve düşünüyorlarsa köle gibi davranmasınlar hastalara o zaman işi ticarete döküp parayla bakarım o zaman hastalığın iyileşir zihniyetine karşı çıksınlar görelim.

Peki benim tedavi olma hakkımın alınmasının neresi haklı hocam. Bu durumda devlet, özel fark etmeden, unvan fark etmeden Türkiye'deki bütün doktorlar neden itiraz etmiyor. Neden doktor bana siyahi köleymişim gibi bağırıp çağırıyor, neden babam yoğun bakımdan çıktıktan sonra ilgilenilmiyor? İlla babamın iş insanı, milletvekili mı olması gerekiyor iyi tedavi alabilmesi için? Cilt rahatsızlığım için doktora gittim hiç hastalığın ne vs yok. Ben sıradan hasta değilim. Böbrek hastasıyım en ufak ağrı kesici bile yasak bana ilaç verdi özellikle belirttim ilaç içmem yasak hastayım diye bana verdiği cevap doktoruna sorarsın doktor kullan derse kullanırsın. Rutin prof. Muayene oluyorum. Prof. Radyolog ultrason çekiminde sol böbrek CM boyutunu geçenlerde devlet hastanesinde çektirdiğim ultrasonda sağ böbrek CM olarak yazılmış. Babam ülser için prof. Gastroenterelog endoskopi yaptı. Bizi çağırdı doktor işlem hakkında bilgi verirken hiç bilmeyen kişinin bile anlayacağı şekilde anlattı bu muamele için para verdik vermeseydik yüzünü görmen imkansız. Biz zengin değiliz ben mecbur prof. Muayene oluyorum çünkü benim hastalığıma bakacak nefrolog çok az ve başka hastaneye gitmek zorundayım. Bu durum için harhangi bir doktor tepki koymadı. Ben neden 9 ay boyunca böbrek ağrısı ile geceleri ağrı içinde süründüm? Neden 9 ay boyunca ben direkt ailemi acile gidelim diye peşimden sürükledim? Benim ne suçum var? 21 yaşında vatandaşım doktorlar bana ilgilenmedi sağdan soldan duyduk öyle öğrendik profesörün ismini. Babama hangi hakla çık dışarı diye bağırıyor ve bu hak nereden geliyor kimsin sen doktorlar bana bakmayacak, köle gibi davranacak, keyfi iş bırakma yapacak bende bunu destekleyeceğim öyle mi? Rahatsız olanlar istifa edebilir ben egolarını tatmin etmek için muayene olmaya gitmiyorum hastalıktan kurtulmak için doktora gidiyorum. Sistemdeki aksaklıklar için 1 kez bile tepki verilmedi varsa yoksa ceplerine daha fazla para girmesi için tepki var hastalar için grev yapıyorlarsa ve düşünüyorlarsa köle gibi davranmasınlar hastalara o zaman işi ticarete döküp parayla bakarım o zaman hastalığın iyileşir zihniyetine karşı çıksınlar görelim.

Genelleme yapmayın her meslekte var iyi kötü bu tip kişiler. O kişiler size denk gelmiş şanssızlık olmuş. Bu arada doktorlara 5 dakikada muayene et gönder dersen o kadar hastanın teşhisini sağlıklı koyamaz. Şartlar her türlü iyileştirilmelidir. Tek taraflı kusur aramayın her iki tarafta kusurlu.

Öncelikle babanıza ve size geçmiş olsun. Sürekli olarak 1 doktor üzerinden bakıyorsunuz . Senin her gittiğin doktor sana çık diye bağırıyor mu? Doktor günde 500 kişi o kapıyı hasta muayene ederken açıp kapatıyor .Belki birini sırtı açık bir şekilde muayene ediyor .Bundan dolayı doktorun kafasını atıp ani bir şekilde babanıza bağırmış olabilir. Doktorların hepsinin bir anda greve çıkmamasının sebebi babanız gibi kişiler ani bir sorun ile karşılaşırsa diye ordalar.
5 dakikada adamdan mucize beklemeyin . Oda sizin sorununuzu çözmek istiyor ama elinde ne gerekli ekipman var ne de zaman . Empati yapmayı öğrendiğiniz zaman yazdıklarıma sizin de hak vereceğinizi umuyorum.

Geri
Yukarı