Doktorluk vs mühendislik

Daha fazla  
Doktorluk ve mühendislik arasında kalıyorum, mühendislik daha yakın geliyor. Yaşadığım yerler Türkiye ortalamasına göre nispeten daha kolay iş bulunabilen bir yer. Akkuyu nükleer santrali, organize sanayi bölgeleri, medcem beton gibi biraz daha beyaz yakalı kişiler için daha önü açık. Hem memleketim de olduğu için ailemin evinde kalıp burada bir nebze olsun 3-5 yıl para biriktirebileceğim -doktorluk da aynı şekilde- fakat doktorluk hem 6 yıl hem de bir sınava daha girmek gerekiyor, fakat maddi olanak olarak daha iyi. Sizce hangi mesleği tercih etmeliyim?

Bu iki meslekte kendi içinde dallara ayrılıyor. Doktorluk; göz doktorluğu, kbg doktorluğu vs. yine mühendislik; makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi ayrılıyor. Bunları gittiğimiz üniversitede mi seçeceğiz?

Doktorluk için mezun olduktan sonra uzmanlık sınavına girmen gerekiyor eğer yanlış bilmiyorsam.
Mühendislik için üniversite tercihlerini ilgilendiğin alana göre yapman gerekiyor.
Tercihini yaparken spesifik olarak ABC üniversitesi XYZ mühendisliği olarak yapıyorsun.

Mühendislik bir iki istisna okul dışında her zaman bölümü üniversite tercihinde seçersin. Tıp fakültesinde ise bölüm tercihi olmaksızın herkes aynı müfredatı alıyor diye biliyorum. Lisans eğitimi bitince TUS'a giriyorsun ve sonuçlarına göre tercih yapıp uzmanlık eğitimi almaya başlıyorsun.

İkisi çok farklı alanlar , hangi alana ilgi duyuyorsan hangi alanda çalışırken daha çok zevk alacaksan daha mutlu olacaksan o alanı seçmelisin. Bence burada para kriter olmamalı. Güzel bir okulda iyi bir eğitim alırsan ve kendini geliştirmek için gayret edersen istediğin paralara iki alanda da ulaşabilirsin.

Doktorluk ve mühendislik arasında kalıyorum, mühendislik daha yakın geliyor. Yaşadığım yerler Türkiye ortalamasına göre nispeten daha kolay iş bulunabilen bir yer. Akkuyu nükleer santrali, organize sanayi bölgeleri, medcem beton gibi biraz daha beyaz yakalı kişiler için daha önü açık. Hem memleketim de olduğu için ailemin evinde kalıp burada bir nebze olsun 3-5 yıl para biriktirebileceğim -doktorluk da aynı şekilde- fakat doktorluk hem 6 yıl hem de bir sınava daha girmek gerekiyor, fakat maddi olanak olarak daha iyi. Sizce hangi mesleği tercih etmeliyim?

Bu iki meslekte kendi içinde dallara ayrılıyor. Doktorluk; göz doktorluğu, kbg doktorluğu vs. yine mühendislik; makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi ayrılıyor. Bunları gittiğimiz üniversitede mi seçeceğiz?
Bu tamamen kişisel bir konu bence dışarıdan yoruma kapalı sizin 30 35 sene boyunca bir fiil yapacağınız işi kendiniz karar vermeniz gerekiyor hele ki tıp gibi bir bölümü okuma düşüncesine giriyorsanız da karşılaşacağınız zorlukları sıralayayım
1- YKS de minimum 30 bin sıralama yapmanız gerekir ki kolay değildir.
2-6 sene boyunca zor bir eğitim alıyorsunuz
3- Dediğiniz gibi işin sonunda bir de TUS var.
Ben yerinizde olsam kendimi yakın hissettiğim bölüme gitmenizi tavsiye ederim her iki meslek de gayet prestijli.

TUS sınavını geçtim bir de yabancı dil isteniyor.Benim yabancı dilim iyi sayılmaz.Sanırım mühendisliği tercih edecek gibiyim fakat daha önümde 2 yıl var belki fikrim değişebilir.
Bu tamamen kişisel bir konu bence dışarıdan yoruma kapalı sizin 30 35 sene boyunca bir fiil yapacağınız işi kendiniz karar vermeniz gerekiyor hele ki tıp gibi bir bölümü okuma düşüncesine giriyorsanız da karşılaşacağınız zorlukları sıralayayım
1- YKS de minimum 30 bin sıralama yapmanız gerekir ki kolay değildir.
2-6 sene boyunca zor bir eğitim alıyorsunuz
3- Dediğiniz gibi işin sonunda bir de TUS var.
Ben yerinizde olsam kendimi yakın hissettiğim bölüme gitmenizi tavsiye ederim her iki meslek de gayet prestijli.
İsminize baktım da sanırım mühendislik ile bir alakanız var sizce elektrik mühendisliğinde iş imkanı var mı?Aslında bilgisayar mühendisliğinede ilgim vardı fakat internette yazılanlara göre pek ilgimi çekmedi zaten yazılım mühendisliğinde de iş yok sanırım mühendisliğin alt dallarında bu 3 üne ilgim var. Sizce sonraki 3 5 yıl içinde iş imkanı en iyi mühendislik hangisi?

Tus sınavını geçtim bir de yabancı dil isteniyor. Benim yabancı dilim iyi sayılmaz. Sanırım mühendisliği tercih edecek gibiyim fakat daha önümde 2 yıl var belki fikrim değişebilir.

İsminize baktım da sanırım mühendislik ile bir alakanız var sizce elektrik mühendisliğinde iş imkanı var mı? Aslında bilgisayar mühendisliğinede ilgim vardı fakat internette yazılanlara göre pek ilgimi çekmedi zaten yazılım mühendisliğinde de iş yok sanırım mühendisliğin alt dallarında bu 3 üne ilgim var. Sizce sonraki 3 5 yıl içinde iş imkanı en iyi mühendislik hangisi?

Hocam pilotaj oumanizi tavsiye ederim THY'ye bile şu anda pilot bulmak ta zorluk cekiyor. İş imkanı var +maaşı güzel.

Yeni konular

Geri
Yukarı