Doktorluk vs mühendislik

Sakın doktor olma doktor falan olup ülkeyi terk edersin twittera "Türkiye bir doktor daha kaybetti" falan diye tweet atarsın uğraşamayız. Mühendislik iyidir.

İsminize baktım da sanırım mühendislik ile bir alakanız var sizce elektrik mühendisliğinde iş imkanı var mı?Aslında bilgisayar mühendisliğinede ilgim vardı fakat internette yazılanlara göre pek ilgimi çekmedi zaten yazılım mühendisliğinde de iş yok sanırım mühendisliğin alt dallarında bu 3 üne ilgim var. Sizce sonraki 3 5 yıl içinde iş imkanı en iyi mühendislik hangisi?
Evet mühendislik öğrencisiyim ve elektrik mühendisliğinin önü açık çoğu yerde çalışabilirsiniz. Bilgisayar ve yazılım konusu ise kendinizi geliştirdiğiniz takdirde yine birçok yerde iş bulabilirsiniz.

Doktorluk ve mühendislik arasında kalıyorum, mühendislik daha yakın geliyor. Yaşadığım yerler Türkiye ortalamasına göre nispeten daha kolay iş bulunabilen bir yer. Akkuyu nükleer santrali, organize sanayi bölgeleri, medcem beton gibi biraz daha beyaz yakalı kişiler için daha önü açık. Hem memleketim de olduğu için ailemin evinde kalıp burada bir nebze olsun 3-5 yıl para biriktirebileceğim -doktorluk da aynı şekilde- fakat doktorluk hem 6 yıl hem de bir sınava daha girmek gerekiyor, fakat maddi olanak olarak daha iyi. Sizce hangi mesleği tercih etmeliyim?

Bu iki meslekte kendi içinde dallara ayrılıyor. Doktorluk; göz doktorluğu, kbg doktorluğu vs. yine mühendislik; makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi ayrılıyor. Bunları gittiğimiz üniversitede mi seçeceğiz?
Genelde yüksek net yapan arkadaşlarımızın aklında hep olan bir sorudur bu. Ancak sonradan çok anlamlı bir kararsızlık olmadığını anlayabiliyor insan.

Eğer yüksek puanlı bir tıp fakültesine girersen teorik ve pratik açıdan 6 sene yoğun ve zorlu bir eğitime tabi olacaksın. Mezun olduktan sonra pratisyen hekim olarak atanırsın ve aile sağlığı merkezleri ve acil servislerde çalışabilirsin. Veya ilgi alanına göre TUS'a girerek belirli bir uzmanlıkta ihtisasını yaparsın.

Ben şuan 3. sınıftayım. Hala aklıma gelir ceng seçsem nasıl olurdu düşüncesi ama bin kere o zamanları yaşasam hepsinde tıpı seçerdim.

Doktorluk hep hazır meslek yüksek gelir açısından seçilmeye değer görülür ancak kendi adıma insan bedenine dair her şeyi biliyor olmak hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik girişimsel işlemler yapmak son derece yüksek mesleki tatmin sağlayabiliyor. Ben bunu bir mühendis olarak yaşayamayacağımı düşündüğüm için tıpı seçtim. Kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum söylediklerimin tam tersini söyleyecek pek çok insan vardır.

Eğer yurt dışında hayat kurmak istiyorsan avrupanın pek çok ülkesinde özellikle Almanya'da sağlık çalışanlarına büyük kolaylıklar sağlanıyor. Yurt dışı imkanları mühendislikten geri değildir.

Genelde yüksek net yapan arkadaşlarımızın aklında hep olan bir sorudur bu. Ancak sonradan çok anlamlı bir kararsızlık olmadığını anlayabiliyor insan.

Eğer yüksek puanlı bir tıp fakültesine girersen teorik ve pratik açıdan 6 sene yoğun ve zorlu bir eğitime tabi olacaksın. Mezun olduktan sonra pratisyen hekim olarak atanırsın ve aile sağlığı merkezleri ve acil servislerde çalışabilirsin. Veya ilgi alanına göre TUS'a girerek belirli bir uzmanlıkta ihtisasını yaparsın.

Ben şuan 3. sınıftayım. Hala aklıma gelir ceng seçsem nasıl olurdu düşüncesi ama bin kere o zamanları yaşasam hepsinde tıpı seçerdim.

Doktorluk hep hazır meslek yüksek gelir açısından seçilmeye değer görülür ancak kendi adıma insan bedenine dair her şeyi biliyor olmak hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik girişimsel işlemler yapmak son derece yüksek mesleki tatmin sağlayabiliyor. Ben bunu bir mühendis olarak yaşayamayacağımı düşündüğüm için tıpı seçtim. Kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum söylediklerimin tam tersini söyleyecek pek çok insan vardır.

Eğer yurt dışında hayat kurmak istiyorsan avrupanın pek çok ülkesinde özellikle Almanya'da sağlık çalışanlarına büyük kolaylıklar sağlanıyor. Yurt dışı imkanları mühendislikten geri değildir.
"ceng" nedir

Geri
Yukarı