Dokuz Eylül Üniversitesi'nde mühendislik

Neresi hocam?

Sonuna kadar doğru bu arada. Üniversite sadece bir araç iş sende bitiyor.

Evet ama yine de bazı bölümlerde üniversitenin etkisi daha fazla. Örneğin bilgisayar mühendisliğinde üniversiteye değil de bilgine bakıyorlar. Ama yine de kazanabildiği en iyi üniversiteye gitmeli.

Ben okuyorum, gelmeyin hocam da diyebilirim aslında. Öncelikle okulun civarı kız yurdu ağırlıklı ve 1+1 evlerin kiraları 3000TL civarında, yani erkek öğrenci için barınma işi ciddi manada sorun olabiliyor. Okulda diğer üniversitelerdeki gibi kulüp etkinlikleri vs olmadığı için 2 gün süren bahar şenliği dışında hemen hemen hiçbir aktivite bulunmuyor. Her fakültenin kendine ait bir kafeteryası var, bir de kampüs'ün ortasında City diye görece daha büyük bir alan var ancak yemek fiyatları can yakar. Yemekhane yemekleri o kadar vasat ki son 2 aydır mide rahatsızlığımın sebebi olarak okulun medikosunda bulunan dahiliye doktoru yemekhane yemeklerinden dolayı sorun yaşadığımı belirtti.
Gelelim eğitim kısmına, mühendislik fakültesinde makine öğrencisi değil ise dersleri istediğin hoca ya da bölümden almak gibi bir hakkın yok, sistem sana kimden ders veriyor ise ondan alıyorsun. Zaten genellikle okulda her bölümün kendi hocası var, yani ben maden okuyorum madenin matematik hocası ayrı. Bunun artısı kalabalık amfilerde 300 kişi ders dinlemek yerine 50-100 kişilik sınıflarda ders alıyorsun, ancak hoca ile şahsi bir problemin olduğunda ertesi yıl başka bir hocadan ders almak gibi bir şansın pek olmuyor. 5 dakika geç geldin diye yok yazandan tut derste benim canım sıkıldı deyip 1 saat geyik muhabbeti çeviren hocalara kadar her türden mevcut. Hocaların büyük çoğunluğu ne yazık ki PDF üzerinden ders anlatıyor ve Online eğitim verseler bir eksiklik hissetmezsin. Bazı hocalar yıllardır aynı sınav sorusunu soruyor, en son dün girdiğim sınavda geçen yıl ki sınavda çıkan 5 sorudan 4'ü bire bir vardı, hatta bazen ders notlarındaki örnek soruları değerlerini değiştirmeden bile soruyorlar. Bazıları ise tam tersi derste anlattığının 180 derecece zıttı bir soru türü ile seni baş başa bırakıyor, 20 puanlık soruda sonuca cm^2 yazmayı unutursan 0 yazıp geçiyor sonra 70 beklediğin kağıttan 10 alıp dönebiliyorsun, en azından bizim bölümde durum böyle.

Geri
Yukarı