Dolar 3,60'ın altında!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir bankanın bölge müdürü ile doların önümüzdeki dönemdeki seyri hakkındaki tahminleri ile ilgili konuştum. Ne kadar mantıklı bulursunuz bilmem ancak kendisi doların referandumdan sonra ziyadesiyle büyük bir düşüş yaşayacağını düşünüyor. Ben aynı fikirde değilim.

Referandum sonucu ve sonucuna bağlı olarak hükümetin hareketleri bize doların seyrini gösterir diye düşünüyorum. Kapalı kutu gibi. 4 de olabilir 3 e de düşebilir.

Referandumdan sonra ortalığın karışması kesin ve ortalık karışacağı için dolar her halükarda yükselecek.

Dolar'ın çıktığı zamanlara bakın. 2007 Ak Parti'nin kapatılması davası. 2011 gezi olayları. FETÖ'cülerin önce yargı yoluyla sonra Askeri yoldan darbe girişimleri. En son da Forex üzerinden hamleleri. FETÖ'cü hainlere göre şuan 5 lira olacaktı dolar. Siyasi istikrar devam ederse Dolar düşmeye devam edecektir. Zaten min 2 lirası şişirmedir. Bu İktisadi düzende paranın değerinin ekonomiyle doğrudan ilgisi yok. Manipülasyonlara çok açık bir sistem. Buna Siyonist İktisadi sömürü düzeni diyebilirsiniz. Burda önemli olan üretim ve istihdam'dır. Dünya ekonomisi dolar üzerinden döndüğü sürece paranın değeri hakkında doğru tahminler yapmak çok zor. Lakin önümüzdeki yıllarda ben Türk ekonomisinin güçlenerek yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Yeterli ihracat olduktan sonra dolar çıkması alım gücünü etkilemez. Sonuç olarak; Önümüzdeki yaz için 3,40-3,50 lira civarında seyir bekliyorum.

Dolar'ın çıktığı zamanlara bakın. 2007 Ak Parti'nin kapatılması davası. 2011 gezi olayları. FETÖ'cülerin önce yargı yoluyla sonra Askeri yoldan darbe girişimleri. En son da Forex üzerinden hamleleri. FETÖ'cü hainlere göre şuan 5 lira olacaktı dolar. Siyasi istikrar devam ederse Dolar düşmeye devam edecektir. Zaten min 2 lirası şişirmedir. Bu İktisadi düzende paranın değerinin ekonomiyle doğrudan ilgisi yok. Manipülasyonlara çok açık bir sistem. Buna Siyonist İktisadi sömürü düzeni diyebilirsiniz. Burda önemli olan üretim ve istihdam'dır. Dünya ekonomisi dolar üzerinden döndüğü sürece paranın değeri hakkında doğru tahminler yapmak çok zor. Lakin önümüzdeki yıllarda ben Türk ekonomisinin güçlenerek yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Yeterli ihracat olduktan sonra dolar çıkması alım gücünü etkilemez. Sonuç olarak; Önümüzdeki yaz için 3,40-3,50 lira civarında seyir bekliyorum.
Gelişmeyi sadece bina dikerek, yol yapıp inşaat sektörüne para yatırmak sanıyorsunuz galiba. 4. sanayii devrini kaçırmakla meşgul bizim devletimiz. Hiçbir ihracat üzerine çalışma yapılmıyor. Fabrika kurulmuyor. Açıkçası OHAL bittiken sonra yüzlerce firmanın iflasını açıklayacağını düşünüyorum.

Referandum'dan önce düşen dolar referandum'dan sonra neden yükselsin?! :)
Şu anda para işleriyle uğraşanlar referandum'dan çıkacak sonucu çoktan öğrendiler. Bazı arkadaşlarlar hükümet değişecek sanıyor. Arkadaşlar genel seçimlere daha 2-3 yıl var. Öyle adamlar var dolar çıkınca seviniyor. Sürekli bir beklenti dolar çıksa da görsekler, ellerini ovuşturmalar. Hayırdır, vatanınızı kaç dolara, kime sattınız?!
Bu arada Dolar'ın suni olarak çıkmasının reel ekonomi de hiçbir etkisi yoktur. Aksine ihracatı kolaylaştırır. Net enflasyonu baskılar. İthalatı azaltır. Bütçe açığı kapanır. Öyle öldük bittik durumu yok. Mesele faizle milletin kanını emenlerin hortumunun kesilmesi.

Arkadaşlar ne rezervi ne de referandum ile çok bir alakası var. Bizim paramız yani TL yurtdışında ilgi görmüyor neden görsün ki ? Ne üretebildik de Avrupa'ya sattık, neden Avrupa TL alsın daha doğrusu alıp ne yapsın asıl konu bu ne zaman bir şeyler üretip dışarıya satmaya kalkarsak o zaman anca düşer dolar başka türlü "fazla" düşmez. Çözüm belli ; Üret ve sat.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı