Dolar 6.86

• Konuyu başlatan Timurozer
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 196
  • Görüntüleme 7B
Elimizde "yerli" teknoloji "üreten" bir Vestel var, onun da ülkeye yarardan çok zararı var yemin ediyorum. Yaptıkları telefonlar bir halta benzemiyor, üstüne bir de "yerli üretime" destek diye sürekli diğer telefonlara vergi geliyor bu pislik Vestel yüzünden. Madem öyle düzgün bir şey "üretin", gerçekten "yerli" ve kullanılabilecek kadar kaliteli olsun biz de alalım değil mi? Resmen insanları düşük kaliteye mahkum ediyorlar. Bu iş pratiklerini kullanmaya devam etsinler bakalım 10 yıl para biriktirir yine de Vestel alacağıma başka bir şey alırım.

Dolar yükselirken firmalar anlık kurdan alım yapmıyor. Bu dolar yükselişte. Atıyorum 6 TL. Ne de olsa yükseliyor. Biz 7-8 TL'den fiyatları baz alalım. Ona göre fiyat koyalım ki arttığında tekrar güncellemek zorunda kalmayalım diyorlar. Bunu nereye bağlayacağım? Çünkü dolar düştüğünde fiyatlar düşmüyor. Anlık kur diye birşey yok. Dolar yükselecek. Bunu onlarda biliyor. Bu yüzden dolar 6 TL'de olsa biz hala 7-8 TL'den parçaları alıyoruz. Bu yüzden pahalı oluyor.

Peki elimizde ki sistemler bozulursa ne yapacağız? Mesela benim anakartım bozuldu. Eski sisteme geçtim. Bu da bozulacak. Çoğumuz i3 9100 ve gt 1030 kullanacağız.

Dolar 3.50 civarında dolaşırken de böyle konuşan tipler vardı. Sonra hiçbirini forumda tekrar görmedim. :) sanırım nick ve avatar değiştirdiler ya da komple yeni hesap açtılar. Doların 5.90'a düşeceğine sizi inandıran nedir? 🤦‍♂️

18 Mayıs 2018: 1 ABD doları 4, 46 TL.
18 Mayıs 2019: 1 adb doları 6, 06 TL.
18 Mayıs 2020: 1 ABD doları 6, 86 TL.

Sahiden dolar çakılıyor. 😂

Merak etmeyin ben değiştirmeyeceğim ;)
not: Sağ veya sol yanlı değilim.

@OdinOCTA Onca teknolojik gelişme bir anda nasıl oldu biliyor musunuz? Çünkü Çin kendi halkını rekabete soktu ve herkes en iyisi için çalışıyor, halkı bu durumdan çok memnun. Çünkü hiç olmadıkları kadar refah seviyeleri yüksek ve mutlular. Çin dünyanın kanseri değil öncülerinden birisidir. Bunun en basit örneği hayatımızdaki teknolojik, hatta ayakkabılar falan bile Çin'de üretiliyor olmasıdır. Amerika'da sosyal anlayış ve demokratik sistem maalesef yok. Sistemleri 40 yıl öncesine dayalı, değiştirmeye üşeniyorlar ve çok gevşek bir milletler. Apple bunun en büyük örneği veya Intel, yıllardır aynı teknolojiyi daha iyiymiş gibi satıyorlar. Sadece içerik ile göz boyaması yapıyorlar :) Kapitalist bir ülke diye onun sert yönetimi olduğunu nereden biliyorsun? Belki de senin alışık olmadığın bir sistem olduğu için sen böyle düşünüyorsundur.
Dedikleriniz pek doğruyu göstermiyor açıkçası. Mao'nun yarattığı rekabet Çin halkına büyük bir zulüm olarak dönmüştür, attığım linki incelemenizi öneririm.

Evet dediğiniz gibi Çin şuan bulunduğumuz teknolojik duruma büyük bir katkısı olmuş olabilir ama bunun temel dayanağı Çin'deki ucuz iş gücüdür. Çin'in teknoloji atılımının en büyük sebebide batılı kapitalistlerin Çin'e aktardığı büyük teknolojik yatırım ve fabrikalardır. Çinliler ise bunu verimli bir şekilde kullanıp ters mühendislikle kendi aleyhlerine çevirmistir, fakat bu Çin'in aslında nefret ettikleri kapitalistler sayesinde Dünya'da 2. süpergüç olduğunu değiştirmiyor. Ayrıyeten Çin Halkının refah düzeylerinin yüksek ve mutlu bir halk olduğunu nasıl çıkardınız ilginç doğrusu. Çin Halkı itaatkar ve devletlerine bağlı bir halk olduğu için (Binlerce yıldır oldukları gibi.) bulundukları duruma pek aldırış etmiyorlar. Burada yapılan herşeyi gözetleyen, otokratik, diktatör bir devletten bahsediyoruz ve bu durumda bir halkın mutlu olmasını düşünmek biraz fantaziye kaçıyor açıkçası. Fikir olarak bende komünizm yanlısı bir insanım yalnız bir fikre körü körüne bağlı olmak, yanlışlarını ve eksiklerini görmemek bilim ve düşünce sistemini yok saymaktır. Bonus olarakta Çin'in pandemiyi ilk başlarda saklamaya çalışması ve tüm Dünya'yı bu saçmalıkla uğraştırması başlı başına adilik ve açgözlülüktür. Son baktığımda Komünizm böyle bir aptallığı desteklemiyordu.

İstediğiniz fikiri, devleti, düşünceyi destekleyebilirsiniz ama bu gerçekleri değiştirmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı