Dolar 8 TL'yi aştı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Faizi artırsınlar dolar aniden düşüşe girer. Altına üstüne imzamı atarım.
Halkın pek umursayacağını zannetmem. Çünkü herkes biliyor ekonomik durumları, gene de dolara yatırım yaparlar. Hadi varsayalım dolara yatırım yapmadılar diye: Bu sefer de merkez bankası buna dayanamaz. Zaten ara sıra arttırdıklarını görüyorum fakat çok sürdüremiyorlar.

Üretim yapmak varken neden böyle yollara başvuralım ki? Üretim hariç bütün yolları deniyoruz... (Lafım size değil yanlış anlamayın.)

Ülkeyi Uçuracak Süper Bir Adam (!)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Halkın pek umursayacağını zannetmem. Çünkü herkes biliyor ekonomik durumları, gene de dolara yatırım yaparlar. Hadi varsayalım dolara yatırım yapmadılar diye: Bu sefer de merkez bankası buna dayanamaz. Zaten ara sıra arttırdıklarını görüyorum fakat çok sürdüremiyorlar.

Üretim yapmak varken neden böyle yollara başvuralım ki? Üretim hariç bütün yolları deniyoruz... (Lafım size değil yanlış anlamayın.)
Geçen faiz artırımı yaptı ne oldu sanki. 7.90'lardan 7.80'e kadar indi anca. Yani bu faiz artırımlarının etkisi de yok denecek kadar az ve geçici, sonra hemen çok çabuk yükseliyor.

Geçen faiz artırımı yaptı ne oldu sanki. 7.90'lardan 7.80'e kadar indi anca. Yani bu faiz artırımlarının etkisi de yok denecek kadar az ve geçici, sonra hemen çok çabuk yükseliyor.
Zaten amaçları liranın değer kaybedişini bir nebze de olsa durdurmak. Biraz durdurdular şimdi tekrardan değer kaybetmeye devam ediyor. İronik, neredeyse Afrika ülkeleri hariç bütün ülkelerin para birimleri liraya karşı değer kazanıyor.

Zaten amaçları liranın değer kaybedişini bir nebze de olsa durdurmak. Biraz durdurdular şimdi tekrardan değer kaybetmeye devam ediyor. İronik, neredeyse Afrika ülkeleri hariç bütün ülkelerin para birimleri liraya karşı değer kazanıyor.
Bir tane Afrika ülkesinin para biriminin TL karşısındaki değerine bakayım demiştim, 1,00 TL yazıyordu, artık Afrikalılar ile eşit şartlardayız 🥰 (tabii maaşları çok düşük değilse).

Bilgilendirme: Kontrol ettiğimde Dolar 8,09 TL idi, şimdi o para bizim para birimimizden daha değerli bile olabilir.

Para birimlerinin kıymeti birebirde bir şey ifade etmez. Gelişmişliğin ve refahın temel ölçütü çok basit haliyle "alım gücü" dür. Yani ben 2300 birim para alıyorum, ekmek 1 lira ise bir aylık maaşım 2300 ekmek alır, ya da bir ekmek için bir aylık çalışmamın 1/2300'ünü harcamam gerekir. Ve bizde bu oran inanılmaz düşük, et&süt gibi temel ihtiyaçlarda bile alım gücümüz son derece düşük, hele ki araba, elektronik gibi ithal ürünlerde durum çok daha vahim. Geçenlerde herhangi bir resmi statüsü bulunmayan, devlet adına ne vasıfla konuştuğunu merak ettiğim Bilal Oğlan "PS5 herkesin alabileceği bir şey değil" diye buyurdu, kendisi evde 30 milyon euro sıfırlayan bir insan olarak böyle konuşabilir, konuşmak ona kolay. Sıkıntı bizim bunu içselleştirmiş olmamız ve böyle ipsiz sapsız konuşmalara "doğru ya PS5 bizim neyimize, adam doğru söylüyor" diyebilecek kadar akıldan yoksun kitlelerin varlığı.

Hocam TCMB faiz oranı sadece iç dolaşımı etkilemiyor ki.

Şöyle düşünün. Yatırımcı bir milyon dolarla geliyor, yüzde 10 oran faizle parasını yatırıyor. Siz faizi 8’e çekerseniz, parasını çeker gider çünkü kazancı azalır. Şu anda olanlar bunlar.

Ama eğer faizi geri artırırsanız, bir değil birden çok yatırımcı faiz üzerinden para kazanmak için para yatırır. Bu da bankalara döviz girişi demek. İçerideki döviz miktarı artarsa da değer kaybedip düşer.

Tabiki dediğiniz gibi üretim öncelik olmalı. Ama takdir edersiniz ki üretim yapmak için sermaye olması gerekir. Şu an döviz karşılığı olmadan para basıldığı için içerideki TL miktarı dövizle ters orantılı şekilde artıyor. Değer kaybeden TL ile sermayeniz gittikçe düşüyor.

Kıçında yaprak elinde mızrak olan adamların parası 2.30 TL daha ne diyelim koskoca Türkiye'nin parasının değeri kalmadı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı