Dolar aslında düşmeyecek

Her şeye karamsar ya da kötü bakmak gereksiz. Evet bu zamana kadar doların yükselip düştüğünü tekrar yükseldiğine çok kez gördük. Durumu ekonominin bir şekilde düzelmetilmesi gerekiyor. Benim düşüncem hep iyi olması yönünde.
Hocam somut deliller ve adımlar lazım, lafta herkes bir şey atıp tutuyor. İyimser olmak bende istiyorum ülkem için, fakat bir adım gösterin halka.
Umarım raydan çıkmış bir tren gibi devrilmeyiz, tek korkum bu.

Hocam somut deliller ve adımlar lazım, lafta herkes bir şey atıp tutuyor. İyimser olmak bende istiyorum ülkem için, fakat bir adım gösterin halka.
Umarım raydan çıkmış bir tren gibi devrilmeyiz, tek korkum bu.

Türk milletimizi vatanımızı yıllardır bölmeye parçalamaya sömürge altına almayı birçok kez denediler ve başarısız oldular. PC de sadece oyun oynamak müzik dinlemek vs. Şeylerle ilgilenmek yerine biraz geçmişe dönüp Türkiye şu an hangi durumda ne üretiyoruz ona bakmak lazım. Ben Recep tayyip Erdoğan savunan birisi asla değilim. Bir ülkeyi ilk önce ayakta tutan ordudur. Ve Türk ordumuz şu an çok daha güçlü azimli kendi silahını füzesini yapacak duruma geldi. Dolar ekonomi bunlar olacak şeyler bir ülkeyi topla tüfekle bölemedikleri için ekonomimizle yıldırma politikasıyla yıpratmaya çalışıldığı bariz ortada.

Bu çıkarımları nasıl yapıyorsunuz? İnsanlar kâr garantiyken neden dolara çevirsinler varlıklarını?

Öncelikle bu sistemin şartlarını netleştirmek gerekiyor. Sana paranı bize ver 1 yıl sonra ki kura göre zarar durumuna göre ödeme yapacağız demek kağıt üstünde "kar garanti" gibi görünebilir, fakat şöyle bir durum var, bugün dolar 10 lira sen paranı bir yıllık yatırdın dolar 6 ay sonra 15 oldu, sonra tekrar 11'e yavaş yavaş düştü, sen yatırdığında kaçtı = 10, şimdi kaç = 11 tamam o zaman sana 1 lira ödeyelim diyecekler. Gelelim asıl zarar kısmına, senin paran dolarda olsaydı 13-14'ten bozduracaktın (tepeyi yakalayamasan da bir tık altından kurtarırdın). Gelelim ikinci zarara, sana 1 lira farkı devlet ödedi peki nereden ödedi, senin benim vergimden ödedi, hiç bankada parası olmayan vatandaşın vergisini ödedi, yani nasıl geçiş garantili köprüden geçmeyenin parasını biz veriyorsak artık olmayan paramızın zararını da biz ödeyeceğiz.

Türk milletimizi vatanımızı yıllardır bölmeye parçalamaya sömürge altına almayı birçok kez denediler ve başarısız oldular. PC de sadece oyun oynamak müzik dinlemek vs. Şeylerle ilgilenmek yerine biraz geçmişe dönüp Türkiye şu an hangi durumda ne üretiyoruz ona bakmak lazım. Ben Recep tayyip Erdoğan savunan birisi asla değilim. Bir ülkeyi ilk önce ayakta tutan ordudur. Ve Türk ordumuz şu an çok daha güçlü azimli kendi silahını füzesini yapacak duruma geldi. Dolar ekonomi bunlar olacak şeyler bir ülkeyi topla tüfekle bölemedikleri için ekonomimizle yıldırma politikasıyla yıpratmaya çalışıldığı bariz ortada.
Açıkçası bunları yapanların ben dış güçler vs olduğuna katılmıyorum. Kendi içimizdeki bazı para babaları tarafından al satın arttırılarak, servetlerine servet katıyorlar. Sanki tek el üzerinden tüm parayı ve gücü toplama çabası var bana göre. 13.63 e gerileyen dolar 1 dakikada 16.67 ye çıkıyor, artış çok uçuk. Dakikada ciddi kazanç demek bu. Garip, arka planda bir şeyler döndüğü çok belli. Ayrıca faiz düşürüldü dediler de, Tahvil Faizi %23 seviyesine çıkmış. Çok ciddi olaylar var.

APK'li olmadığına yürekten inandım şahsen.

Hala anlamadılar, çok yazık sizin gibilere. Tüm dünyanın birleşip, bizimle savaştığı masalına kendinizi öyle bir inandırmışsınız ki, gerçeklerle yüzleşmekten korkuyorsunuz.

Adam damadını ekonomi bakanı yapıyor, damadı çıkıp "dolarla mı maaş alıyorsunuz" gibi kahvehaneden alıntı bilgilerle ekonomiyi yönetmeye çalışıyor ve siz çıkmış ülkeyi ayakta tutan Erdoğan'dır diyorsunuz.

Adam faiz yükseltmesi gereken ekonomi bakanını, faizin düşürülmesine karşı olduğu için görevden alıyor ve yerine bazı abilerle sağlam bağlantıları olan birini atıyor. :) Şaka gibi ülke, şaka gibi halk.

Açıkçası bunları yapanların ben dış güçler vs olduğuna katılmıyorum. Kendi içimizdeki bazı para babaları tarafından al satın arttırılarak, servetlerine servet katıyorlar. Sanki tek el üzerinden tüm parayı ve gücü toplama çabası var bana göre. 13.63'e gerileyen dolar 1 dakikada 16.67'ye çıkıyor, artış çok uçuk. Dakikada ciddi kazanç demek bu. Garip, arka planda bir şeyler döndüğü çok belli. Ayrıca faiz düşürüldü dediler de, tahvil faizi %23 seviyesine çıkmış. Çok ciddi olaylar var.

Dış güçlerden önce içimizdeki Vatan hainleri var tabii ki. Bu konuda canlı şahit olduğum kişiler de var tabii ki. Ben burada ne kadar yaptığı şeyleri anlatsam da değişen bir şey olmayacak umarım her şey düzene girer. Güneşli günler görüşürüz inşallah en yakın zamanda.
APK'li olmadığına yürekten inandım şahsen.

Hala anlamadılar, çok yazık sizin gibilere. Tüm dünyanın birleşip, bizimle savaştığı masalına kendinizi öyle bir inandırmışsınız ki, gerçeklerle yüzleşmekten korkuyorsunuz.

Adam damadını ekonomi bakanı yapıyor, damadı çıkıp "dolarla mı maaş alıyorsunuz" gibi kahvehaneden alıntı bilgilerle ekonomiyi yönetmeye çalışıyor ve siz çıkmış ülkeyi ayakta tutan Erdoğan'dır diyorsunuz.

Adam faiz yükseltmesi gereken ekonomi bakanını, faizin düşürülmesine karşı olduğu için görevden alıyor ve yerine bazı abilerle sağlam bağlantıları olan birini atıyor. :) şaka gibi ülke, şaka gibi halk.

Vay güzel kardeşim benim. At gözlüklerini çıkar bakim sen önce ben olmuş gerçekleşen şeylerden bahsediyorum. Seninle burada siyaset yaparak vakit harcayacak değilim.

Dış güçlerden önce içimizdeki Vatan hainleri var tabii ki. Bu konuda canlı şahit olduğum kişiler de var tabii ki. Ben burada ne kadar yaptığı şeyleri anlatsam da değişen bir şey olmayacak umarım her şey düzene girer. Güneşli günler görüşürüz inşallah en yakın zamanda.

Vay güzel kardeşim benim. At gözlüklerini çıkar bakim sen önce ben olmuş gerçekleşen şeylerden bahsediyorum. Seninle burada siyaset yaparak vakit harcayacak değilim.
Cumhurbaşkanı icraatlarını eleştirmek siyaset sayılıyorsa, kendisi neden partili cumhurbaşkanı?

Türk milletimizi vatanımızı yıllardır bölmeye parçalamaya sömürge altına almayı birçok kez denediler ve başarısız oldular. PC de sadece oyun oynamak müzik dinlemek vs. şeylerle ilgilenmek yerine biraz geçmişe dönüp Türkiye şu an hangi durumda ne üretiyoruz ona bakmak lazım. Ben Recep tayyip Erdoğan savunan birisi asla değilim. Bir ülkeyi ilk önce ayakta tutan ordudur. Ve Türk ordumuz şu an çok daha güçlü azimli kendi silahını füzesini yapacak duruma geldi. Dolar ekonomi bunlar olacak şeyler bir ülkeyi topla tüfekle bölemedikleri için ekonomimizle yıldırma politikasıyla yıpratmaya çalışıldığı bariz ortada.

O ekonomi olmadıktan sonra silahın kralı olsa bir işe yaramaz, bak sovyetlere ürettiği silahlar bütün batı bloğu ülkelerin toplamından çoktu ama ekonomi yüzünden dağıldılar. Yani istediğin kadar silahın, ordun olsun paran olmadıktan sonra bir işe yaramıyor.

Dövize Çevrilebilir Mevduat nedir? Nasıl uygulandı?

Dışarıdan döviz girişini teşvik etmek amacıyla Dövize Çevrilebilir Mevduat (DÇM) hesapları ilk kez 1967 yılında açılmıştı.

Hesap sahibine dövizli işlem hakkı tanındı. TCMB hesaplara, Hazine adına, kur garantisi vermişti. Diğer bir deyimle kur farkları bütçeden karşılandı. Ancak DÇM’lerin anapara ve kur farkı ödenmeleri, verilen kur garantisi nedeniyle, Hazine’ye aşırı yük olmaya başlar.

YOĞUN İLGİ GÖRMÜŞTÜ

O tarihlerde yurtdışındaki işçiler ve ihracatçılar ilk hesapları açar ve toplamı 3,5 milyar doları bulan döviz Türkiye’ye gelir. DÇM’lerin para arzı artışına ve enflasyonun hızlanmasına neden olmaya başladıkları değerlendirilir ve kullanımına sınırlandırmalar getirilir. Ancak 1977 yılının ilk aylarından sonra yeni hesap açılması çok yavaşlamaya başlayınca TCMB ve bankalar, eski DÇM’lerin vadesi gelenlerinin paralarını geri ödemede zorlanmaya başlarlar.
Sonunda sistem 1978 yılında bitirilir. Bu borçlar, 1981 yılından sonra devlet tarafından üstlenilir.

Ben de kurun düşmesini isterim fakat ortaya koyulan ekonomi planına göre yatırımcıların kur zararı "para basılarak" karşılanacak. Bu da enflasyon doğuracağı için kur da dolaylı yoldan artacak ve daha çok zarar karşılamak için daha çok para basılacak.

Ekonomist değilim bu alanda eğitim almadım, sadece düşünüyorum ve yanılmayı çok isterim.

Geri
Yukarı