Steam Dolara geçmeden önce oyun alırken dikkat edilmesi gereken bir durum

Haemus22

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selam arkadaşlar. Bildiğiniz üzere Steam 20 Kasım'da Türk lirası ile satışı durdurarak dolar ile satışa geçecek ve Türkiye mena USD bölgesel fiyatlandırmasına tabii olacak. Bu duyuru ilk yapıldığı andan beri haber teknoloji forumları ve haber siteleri sanki Steam Türkiye'den komple çekiliyormuş, fiyatlar ABD fiyatlarıyla değiştirilecekmiş gibi bir algı oluşturdular. Daha sonra bölgesel fiyatlandırmanın devam edeceğinin anlaşılmasına rağmen dün bir başka teknoloji sitesinde gördüğüm haber üzerine bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Özet olarak hemen oyun alın yoksa 20 Kasım'dan sonra ABD fiyatıyla alacaksınız diye yazmışlar. Örneğin bugün 1150 liraya RDR 2 aldın aldın yoksa 60 dolara (1710 lira) alacaksınız şeklinde.

Fallout oyunlarını almayı planlıyordum, o yüzden şimdi mi almak yoksa 20 Kasım'dan sonra mı almak daha uygun olacak diye bir hesap yaptım. Kolaylık olması için SteamDB üzerinden fiyat bilgilerini paylaşacağım. Liraya çevirirken bugünkü kuru kullandım (1 dolar = 28.52 TL)

OyunTR fiyatıİndirimli TR FiyatıABD Fiyatıİndirimli ABD FiyatıTavsiye Edilen Mena USD Fiyatıİndirimli Tavsiye Edilen Mena USD Fiyatı
Fallout 3 GOTY199 tl49.75 tl (%75)19.99 $5.99 $ (%75)10.49 $2.62 $ (%75)
Fallout New Vegas199 tl65.67 tl (%67)19.99 $6.59 $ (%67)10.49 $3.46 $ (%67)
Fallout 4 GOTY349 tl87.25 tl (%75)39.99 $9.99 $ (%75)18.99 $4.75 $ (%75)
Toplam747 tl203 tl79.97 $22.57 $ = 644 tl39.97 $ = 1140 tl10.83 $ = 308 tl

Oluşturduğum tabloda görüldüğü üzere şu anda bu 3 oyunu alırsam 747 TL ödüyorum. Steam'in daha önce duyurduğu üzere 21-28 kasım arasında sonbahar indirimi olacak. Ve bu oyunların ne kadar indirime girdiğini SteamDB üzerinden görebilirsiniz (price history grafiği). 20 Kasım'da dolara geçtikten sonra oyunların fiyatlarını ABD fiyatları ve tavsiye edilen mena usda fiyatları arasında olacağanı kabul edersek 308 TL ile 644 TL arasında bir ücret ödemem gerekir. Ancak bazı sitelerde haber yapıldığı gibi şu anda alırsam 747 TL ödemem gerekir.

şimd bu duruma daha güncel oyunlar için bakalım.
RDR 2 TR fiyatı 1150 tl, ABD fiyatı 59.99 dolar. grafiğe baktığımız zaman uzun süredir indirim döneminde %60 ya da %67 indirime girmiş. tavsiye edilen Mena-usd fiyatı ise 26.99 dolar. %60 indirim olacağını kabul edersek 10.8 dolar olur. %60 indirim ile abd fiyatı ise 23.99 dolar oluyor. yani güncel kur ile 308 ile 684 lira arasında bir ücret ödemem gerekir. Ancak hemen şu anda alırsam 1150 tl ödemem gerekir.

God of War için sonbahar indiriminde ödenecek tutar 13.8 ile 29.99 dolar arasında yani 393 ile 855 lira arasında oluyor. Ancak şu anki fiyatı 899 tl.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, yeni çıkan oyunların hemen indirime girmiyor oluşu. mesela ben dün Age of Empires IV: The Sultans Ascend ve Stronghold: Definitive Edition satın aldım, çünkü Stronghold yeni çıkmışken, diğeri daha ön satışta ve çok yüksek ihtimalle sonhabar indiriminde bu oyunlar indirime girmeyecek.

Kısaca anlatmak istediğim şey, bazı sitelerden paylaşılan haberlerden dolayı korkuya kapılıp 20 kasımdan önce alabileceğiniz bütün oyunları toplamaya çalışmamanız. Bu şekilde bir fiyat hesabı yaparak şu anda indirimsiz bir şekilde daha pahalıya almanızın önüne geçebilirsiniz.

Güzel, açıklayıcı anlatım. Emeğine sağlık. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, 0-100 TL arasında ki bağımsız yapımlar. 2-3 dolara oyun olmayacağından en kötü 10 dolar civarında fiyatlandırma ile şu anda alabildiğimiz 0-100 TL fiyatlandırmada ki oyunları muhtemelen 20 kasımdan sonra en az 250 TL civarlarına alabileceğiz.

Şimdi sizin o sitelerden farkınız kaldı mı? Onlar ABD fiyatı olacak diyor, siz de MENA fiyatı olacak diyorsunuz. Ben mi yanlış anlıyorum?
MENA fiyatı sadece önerilen olacak. Bir oyun için şu anda önerilen fiyat kullanmayan firma neden bir anda kullanmaya başlasın? Olur mu olur, ama garantisi yok.

MENA USD fiyatının ne kadar olacağını nereden biliyorsunuz? Ayrıca firma MENA bölgesi için önerilen fiyatı uygulamak zorunda değil.

Özetle, herkes kafasına göre bir şey diyor. Mantıklı olan 20 Kasım'a kadar oyunun şu anki TL fiyatı ile indirimli dolar fiyatını karşılaştırmak.

Çünkü kış indirimlerinde çoğu oyun verebileceği en yüksek indirimi veriyor genelde.

Firmaların tavsiye edilen kura uyma zorunluluğunun olmadığını da belirtmekte fayda var. 27$ beklerken oyunların fiyatını 60$ olarak da görebilirsiniz.

Evet o yüzden zaten mena-USD ile direkt ABD fiyatı arasında olacak şekilde yazdım fiyatları. Bazı oyunlarda indirimli ABD fiyatı şu anki indirimsiz TR fiyatının çok altında olurken, bazılarında fiyat farkı daha az oluyor. Dikkat çekmeye çalıştığım husus hem ABD hem de mena USD fiyatlarını hesaplayıp oyun alacak arkadaşların şimdi mi almaları yoksa sonbahar indiriminde mi almaları daha yararlarına olur.

Şimdi sizin o sitelerden farkınız kaldı mı? Onlar ABD fiyatı olacak diyor, siz de MENA fiyatı olacak diyorsunuz. Ben mi yanlış anlıyorum?
MENA fiyatı sadece önerilen olacak. Bir oyun için şu anda önerilen fiyat kullanmayan firma neden bir anda kullanmaya başlasın? Olur mu olur, ama garantisi yok.
Ubisoft, EA gibi markalar haricinde oyun yapımcıları çoğunlukla Steam'in önerdiği fiyattan oyununu sunuyor. Steam Türkiye için MENA bölgesi fiyatlandırmasını önerdiğinde yine büyük markalar haricinde çoğu yapımcı bu fiyatlandırmaya uyacaktır.

Şimdi sizin o sitelerden farkınız kaldı mı? Onlar ABD fiyatı olacak diyor, siz de mena fiyatı olacak diyorsunuz. Ben mi yanlış anlıyorum?
Mena fiyatı sadece önerilen olacak. Bir oyun için şu anda önerilen fiyat kullanmayan firma neden bir anda kullanmaya başlasın? Olur mu olur, ama garantisi yok.

Mena USD fiyatının ne kadar olacağını nereden biliyorsunuz? Ayrıca firma mena bölgesi için önerilen fiyatı uygulamak zorunda değil.

Özetle, herkes kafasına göre bir şey diyor. Mantıklı olan 20 Kasım'a kadar oyunun şu anki TL fiyatı ile indirimli dolar fiyatını karşılaştırmak.

Çünkü kış indirimlerinde çoğu oyun verebileceği en yüksek indirimi veriyor genelde.

Tavsiyem yazdığımı bir daha okumanız.
Dikkat ederseniz oyunlara son birkaç indirim döneminde yapılan indirimi hem ABD fiyatına hem de tavsiye edilen mena USD fiyatına uygulayarak anlattım. RDR 2 için indirimli ABD fiyatı ve indirimsiz TR fiyatından 466 TL daha az olurken, God of War için 44 TL oluyor. Hiçbir firma ABD'de 60 dolara sattığı oyunu Türkiye'de 70 dolara satmıyor zaten.

Geri
Yukarı