Steam Dolara geçmeden önce oyun alırken dikkat edilmesi gereken bir durum

Cidden istenen oyunlar 20 Kasımdna önce alınabilir. Fiyst artışına vs göre de iade seçeneğini kullanabilirsiniz bence. Ben öyle yapacağım

Herkese selam arkadaşlar. Bildiğiniz üzere Steam 20 Kasım'da Türk lirası ile satışı durdurarak dolar ile satışa geçecek ve Türkiye mena USD bölgesel fiyatlandırmasına tabii olacak. Bu duyuru ilk yapıldığı andan beri haber teknoloji forumları ve haber siteleri sanki Steam Türkiye'den komple çekiliyormuş, fiyatlar ABD fiyatlarıyla değiştirilecekmiş gibi bir algı oluşturdular. Daha sonra bölgesel fiyatlandırmanın devam edeceğinin anlaşılmasına rağmen dün bir başka teknoloji sitesinde gördüğüm haber üzerine bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Özet olarak hemen oyun alın yoksa 20 Kasım'dan sonra ABD fiyatıyla alacaksınız diye yazmışlar. Örneğin bugün 1150 liraya RDR 2 aldın aldın yoksa 60 dolara (1710 lira) alacaksınız şeklinde.

Fallout oyunlarını almayı planlıyordum, o yüzden şimdi mi almak yoksa 20 Kasım'dan sonra mı almak daha uygun olacak diye bir hesap yaptım. Kolaylık olması için SteamDB üzerinden fiyat bilgilerini paylaşacağım. Liraya çevirirken bugünkü kuru kullandım (1 dolar = 28.52 TL)

OyunTR fiyatıİndirimli TR FiyatıABD Fiyatıİndirimli ABD FiyatıTavsiye Edilen Mena USD Fiyatıİndirimli Tavsiye Edilen Mena USD Fiyatı
Fallout 3 GOTY199 tl49.75 tl (%75)19.99 $5.99 $ (%75)10.49 $2.62 $ (%75)
Fallout New Vegas199 tl65.67 tl (%67)19.99 $6.59 $ (%67)10.49 $3.46 $ (%67)
Fallout 4 GOTY349 tl87.25 tl (%75)39.99 $9.99 $ (%75)18.99 $4.75 $ (%75)
Toplam747 tl203 tl79.97 $22.57 $ = 644 tl39.97 $ = 1140 tl10.83 $ = 308 tl

Oluşturduğum tabloda görüldüğü üzere şu anda bu 3 oyunu alırsam 747 TL ödüyorum. Steam'in daha önce duyurduğu üzere 21-28 kasım arasında sonbahar indirimi olacak. Ve bu oyunların ne kadar indirime girdiğini SteamDB üzerinden görebilirsiniz (price history grafiği). 20 Kasım'da dolara geçtikten sonra oyunların fiyatlarını ABD fiyatları ve tavsiye edilen mena usda fiyatları arasında olacağanı kabul edersek 308 TL ile 644 TL arasında bir ücret ödemem gerekir. Ancak bazı sitelerde haber yapıldığı gibi şu anda alırsam 747 TL ödemem gerekir.

Şimd bu duruma daha güncel oyunlar için bakalım.
RDR 2 TR fiyatı 1150 TL, ABD fiyatı 59.99 dolar. Grafiğe baktığımız zaman uzun süredir indirim döneminde %60 ya da %67 indirime girmiş. Tavsiye edilen mena-USD fiyatı ise 26.99 dolar. %60 indirim olacağını kabul edersek 10.8 dolar olur. %60 indirim ile ABD fiyatı ise 23.99 dolar oluyor. Yani güncel kur ile 308 ile 684 lira arasında bir ücret ödemem gerekir. Ancak hemen şu anda alırsam 1150 TL ödemem gerekir.

God of War için sonbahar indiriminde ödenecek tutar 13.8 ile 29.99 dolar arasında yani 393 ile 855 lira arasında oluyor. Ancak şu anki fiyatı 899 TL.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, yeni çıkan oyunların hemen indirime girmiyor oluşu. Mesela ben dün Age of Empires IV: The sultans Ascend ve stronghold: Definitive Edition satın aldım, çünkü stronghold yeni çıkmışken, diğeri daha ön satışta ve çok yüksek ihtimalle sonhabar indiriminde bu oyunlar indirime girmeyecek.

Kısaca anlatmak istediğim şey, bazı sitelerden paylaşılan haberlerden dolayı korkuya kapılıp 20 Kasım'dan önce alabileceğiniz bütün oyunları toplamaya çalışmamanız. Bu şekilde bir fiyat hesabı yaparak şu anda indirimsiz bir şekilde daha pahalıya almanızın önüne geçebilirsiniz.

Çok güzel ugrasmıssın eline emeğine sağlık ama bir şeyi bütün arkadaslarım atlıyor bir Türkiye'de yaşıyoruz ve enflasyon arttığında oyunların fiyatı da artıyor onun için şu anki TR parası ile satışta olan ve indirimde olan oyunlar kesinlikle alınmalı bence artacak çünkü herkese nasipli alışverişler o zaman.

Her firma için geçerli değil bu. Örneğin Rockstar Games, oyunlarında yerel fiyatlandırma yapmıyor ve bu firmanın MENA-USD kullanacağını da sanmam. Önerilen kur bu. Firmaların kullanma zorunluluğu yok ve mesela Rockstar Games'in de bunu uygulayacağını sanmıyorum. Firmadan firmaya dikkat etmek gerek.

Dostlar kendinizi kandırmayın ama MENA-USD fiyatını kullanacak AAA oyun neredeyse yok. En basitinden 70 dolara satılan Mortal Kombat 1 ülkemizde 43-45 dolar zaten. Aynı durum Hogwarts Legacy, RDR2, FC24 gibi oyunlarda da geçerli.

Acvision haberi önceden aldı fiyatları güncel kura çekti. Bunun yanında WB, Ubisoft, Rockstar gibi şirketler de aynısını yapar.

Bağımsız yapımlar önerilen fiyata uysa bile şuanki fiyattan pahalı olacak zaten. Hala 75 dolar oyun 35 dolar olacak biz de o vakit alır geçeriz diyen varsa 20 Kasımda görür fiyatları.

@JohnnyCageMainEren, katılıyorum. Steam Türkiye'de Dolar kuruna geçiş yapmadan önce ara gazı aldı sadece. Kullanıcıların çoğunluğu da kendisini bu şekilde teselli ediyor.

Valla bende aldım birkaç oyun ama benim planım şöyle. Eğer Steam dolara geçtiğinde oyunların fiyatı daha ucuz olursa iade edeceğim tekrar ucuz olarak alacağım. Eğer pahalı olursa oyunları oynayacağım en mantıklı olanı bu geldi bana. Şimdi alıp kütüphanede beklet ama oynama zaten indirime göre fiyatlara göre iade edip tekrar alırsın. 2 hafta boyunca oynayış süresini 2 saati geçirmezsen zaten iade hakkın var. Bu kadar kafa yormana gerek yok bence.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@JohnnyCageMainEren kimse zaten tavsiye edilen mena fiyatları geçerli olacak demiyor. Direkt ABD fiyatıyla satışa sunsalar bile, indirimli hali şu anki indirimsiz Türkiye fiyatından ucuz oluyorsa 21-28 Kasım'daki sonbahar indiriminde alınmalı diyorum. Hesapa tavsiye edilen mena fiyatını da koymamın sebebi 20 kasımdan sonra, fiyatın olabileceği aralığı göstermek içindi.

@Haemus22, dediğiniz de doğru da mesela RDR2'nin satış fiyatı $60. MENA-USD uygulanmazsa 1800 TL civarında bir satış fiyatı olacak. Her oyun için tutmaz bu taktik.

Yeni konular

Geri
Yukarı