Dolar'ın TL karşılığını kim belirliyor?

SanayZockt

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evet, benim ve benim gibilerin merak ettiği bir soru. Sırf satıcılar yüzünden böyle oluyor olamaz. Veya ekonomiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doların değerini yapılan yatırımlar belirler mesela ülkeye turist geldi ve 50 doları var bunları TL'ye dönüştürüp o parayı kullanıyor bu TL'nin değerini arttırır.

Ülkede para akışının olması lazım. Ülkeye para girmesi lazım. İsviçre boşuna mı zengin ya da İsviçre'nin zengin olması bir tesadüf mü? Hayır, kesinlikle değil.

Bu iş satıcı vs. ile olmaz, borsada bulunan £, $, € miktarı belli, kimse bir anda hop diye dolar yükselince parayı ₺ çeviremez, çevirdi diyelim eğer büyük miktarlarda bu iş yapılırsa sabaha bütün ülke borsası iflasını açıklar. Öyle ha aldım, şimdi satayım şeklinde olmuyor.

Kur üzerinden aldığın ürün ve kur üzerinden sattığın ürün ilişkisi en temel kur fiyatını belirleyen etkenlerden biridir. Aldığın ürün, sattığın ürünü geçerse, sadece tüketim toplumu olursan ilk başta kademeli ardından ise dalgala ve sonrasında ise buhran takip eder.

Sen gittin bir ülkeden yatırım için 100$ aldın bunu babasının hayrına vermiyor, geri öderken faiz ile ödüyorsun, bu faiz ise %17 olsun, sen aldın parayı betona gömdün tabiri caizse kısa süreli enerji için acı bir kahve içmek gibi, arından aldığın ülkeye %17 faiziyle 117$ şeklinde ödedin, bu durumda ₺ zarar görür. Acı kahve ile ayakta durduğun 3-4 saatten sonra bastıran uykusuzluk gibi düşün.

MB'nin rezervinde bulunan para belli($, £ ve €), bu paraların miktarı belli, bu parayı al sat yapsan, kur üstünden aldığın borçları nasıl ödeyeceksin ? Ödeyemezsin, borç için yeniden yapılandırma diye bağırıp durursun.

Al-sat ilişkisinden çok üretim-tüketim ilişkisi yüzünden kur bu halde.

Ayrıca sen $ ve € baz aldığın için senin ülkende borsa günü bitirse bile bu birimler farklı ülkelerin borsasında hala işlem görüyor, yani gece bir anda artan kuru al-sat bağlamak çok zor, bir kanıt olursa olur ama yok ise çok zor.

Faiz artırmak veya rezervinde bulunan parayı piyasaya sürmek çözüm mü ? Geç kalınmadan hamle yapılsa idi olan durumu en azından biraz daha ertelerdi ama bunlarda biraz geç yapıldı.

Tamamen hatalar ile dolu bir hesaplama içindeyiz, hesap makinesi var, veriler var ama kimse öngörüsünü kullanıp o makineye o verilere bakmadı, şimdi ise o verileri saniye saniye takip ediyorlar, sınava son günü çalışan öğrenci konumundayız.

Ben bir uzman değilim, kendi fikirlerimi ve okuduğum kitaplardan öğrendiğim kadarı ile yazdım, yazdıklarım hatalı veya yanlış olabilir, bilgili arkadaşlarımız bunu düzeltir.

Bu iş satıcı vs. ile olmaz, borsada bulunan £, $, € miktarı belli, kimse bir anda hop diye dolar yükselince parayı ₺ çeviremez, çevirdi diyelim eğer büyük miktarlarda bu iş yapılırsa sabaha bütün ülke borsası iflasını açıklar. Öyle ha aldım, şimdi satayım şeklinde olmuyor.

Kur üzerinden aldığın ürün ve kur üzerinden sattığın ürün ilişkisi en temel kur fiyatını belirleyen etkenlerden biridir. Aldığın ürün, sattığın ürünü geçerse, sadece tüketim toplumu olursan ilk başta kademeli ardından ise dalgala ve sonrasında ise buhran takip eder.

Sen gittin bir ülkeden yatırım için 100$ aldın bunu babasının hayrına vermiyor, geri öderken faiz ile ödüyorsun, bu faiz ise %17 olsun, sen aldın parayı betona gömdün tabiri caizse kısa süreli enerji için acı bir kahve içmek gibi, arından aldığın ülkeye %17 faiziyle 117$ şeklinde ödedin, bu durumda ₺ zarar görür. Acı kahve ile ayakta durduğun 3-4 saatten sonra bastıran uykusuzluk gibi düşün.

MB'nin rezervinde bulunan para belli($, £ ve €), bu paraların miktarı belli, bu parayı al sat yapsan, kur üstünden aldığın borçları nasıl ödeyeceksin ? Ödeyemezsin, borç için yeniden yapılandırma diye bağırıp durursun.

Al-sat ilişkisinden çok üretim-tüketim ilişkisi yüzünden kur bu halde.

Ayrıca sen $ ve € baz aldığın için senin ülkende borsa günü bitirse bile bu birimler farklı ülkelerin borsasında hala işlem görüyor, yani gece bir anda artan kuru al-sat bağlamak çok zor, bir kanıt olursa olur ama yok ise çok zor.

Faiz artırmak veya rezervinde bulunan parayı piyasaya sürmek çözüm mü ? Geç kalınmadan hamle yapılsa idi olan durumu en azından biraz daha ertelerdi ama bunlarda biraz geç yapıldı.

Tamamen hatalar ile dolu bir hesaplama içindeyiz, hesap makinesi var, veriler var ama kimse öngörüsünü kullanıp o makineye o verilere bakmadı, şimdi ise o verileri saniye saniye takip ediyorlar, sınava son günü çalışan öğrenci konumundayız.

Ben bir uzman değilim, kendi fikirlerimi ve okuduğum kitaplardan öğrendiğim kadarı ile yazdım, yazdıklarım hatalı veya yanlış olabilir, bilgili arkadaşlarımız bunu düzeltir.

Al sat yaparak zengin olacağını sanan bir takım cahiller de yok değil. 4,75'den 475.000 TL ile 100.000 Dolar alıp, 5 olduğunda satarsan, 500.000 TL oluyor. Bunu da kazanç sanıyorlar. Eeee kardeşim senin aldığın ürünler artmadı mı dolar 5 olunca. Ev fiyatı 475.000 TL ise önceden, şimdi 500.000 TL oldu. Nasıl kazanç bu. Sadece paranın miktarı arttı, değeri düştü. Yani hepsi bir denge içinde. Sen üretim yapmadan, para basıp ta, paranın miktarını artırayım, bunla da dış borçalrı öderim veya memurların emeklilerin maaşlarını öderim dersen, piyasa senden öcünü alır. Çünkü hile yapıyorsun, değer üretmeden, kağıt üretiyorsun. O kağıdın da değeri düşüyor yine dengede tutuyor. Yoksa oh maşallah, venezuella 100.000.000 kendi parasından bassın, bütün borçlarını ödesin, hiç çalışmadan üretmeden. Nerede böyle dünya, böyle kebap! Karşılığı olmayan para basarsan, paran değersizleşir. Ecevit zamanında da böyle oldu, şimdi de ufak çaplı böyle oluyor.
Bu devletin para bulamayıp, emekli maaşlarını ödemeye para bulmayıp, para basarak ödemesi gibime geliyor.

Sonuç; emekli maaşı 2013'te 500 dolarken, şimdi 350 dolar. Devlet ne yaptı, emekli maaşını TL olarak düşürmek yerine, asgari ücreti TL olarak düşürmek yerine, kemer sıkma politikasını ilan etmek yerine, para bastı, maaşlara zam yaptı gibi gözüktü, ama paranın değeri düştü. Bunları kafası almayan halk ise, cahil kesim ise, maaşına zam geldiğini sandı, ecevit döneminde %100 maaş zam yaptı diyenler gibi, ekonomi, matematik cahilleri oy veriyor işte.

Ha diğer türlü, maaşları göz göre göre düşürse, devlet para basmasa idi, yine aynı sonuç olacaktı ama cahilinden akıllısına, köylüsünden, profuna kadar herkes ekonominin kötü olduğunu anlayacaktı zira, parası eksiliyordu. Ama şimdi zam yapıyor gözüküyorlar, " asgari ücrete 200 TL zam geldi, ne istiyorsunuz" diyebiliyorlar cahiller. Kısacası hile hurda.

Bu resmen hırsızlıktır. Sen ekonomi iyi deyip te, para basarak, TL'nin değerini düşürüyorsan, vatandaşın cebindeki, 500 dolardan, 150 dolarını gasp ediyorsundur. Dürüst ol o zaman, kriz var de, maaşları düşür.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ha ayrıca bence Atatürk'ü koruma kanunu yerine, TL'yi koruma kanunu çıksa çok daha iyi olur. Kafasına göre para basmaması gerekir devletin. Bu hiledir, halkı kandırmadır. Kimse bu kanunu çiğnememesi gerekir, ha o kanun ihlal edilip de, ha bire paran değer kaybediyorsa, halkın hesabını sorması gerekir. Ama bence devletler tam bir mafya, bu bütün dünyada böyle hepsi hırsız, ha bir yerde daha insancıl, az hırsız bir yerde çok hırsız değişen bir şey yok. Hile hurda.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı