Donanım cahilleri

Ne Vatan Bilgisayar'dan ne de Hepsiburada gibi sitelerden hazır sistem bakın hepsi berbat ötesi. Youtube'da karşılaşıyorum çocuk bakkal da çalışıyor 5.700 TL biriktiriyor gidiyor Vatan'dan hazır sistem alıyor hayır madem alıyorsun niye normal kasaya ıtx ekran kartı koyulan ve rampage marka psusu olan bir sistemi tercih edersin ki ? 5.700 TL az bir para da değil ve Vatan'dan alınan beş para etmez hazır sistem yerine bu bütçe ile kat ve kat daha iyi bir sistem toplanırdı. Sürekli karşıma çıkıyor bu tür şeyler ve üzülüyorum. Bu tür sistemleri önerenlerin yatacak yeri yok cahillik çok kötü birşey işte. Biz birşey söyleyince de kulak asmıyorlar. Neyse alacak olan arkadaşlar kendileri bilir. Ekşi Sözlük gibi yerlerde çok görüyorum bu tür insanları adamın iki gram teknoloji bilgisi yok bize,moderatörlere sövmüşte sövmüş. Cahillikleriyle yaşamayı istemeleri kendi tercihleri. Sadece Türkiye'de değil yurt dışında da var bu tür markalar. Linus Tech Tips kanalında Ali Express'den hazır sistem alıyorlar parçaları yine beş para etmez ama orta segment ekran kartı ve RGB'si yüzünden çok tercih edenler oluyor.

Çocukları rencide etmemek lazım. Adı üstünde çocuk, yetişkin ve bilinçli bir birey gibi yargılarsak onlara çok kötü davranmış oluruz. İletişim çağında çocuklar çok geniş kitlelere ulaşıyor, bu durumdan çocukça yapılan şeyleri geniş kitleler görebiliyor.
Kendi çocukluğunuzda neler yaptınız ve bunlarını internette paylaştığınızı düşünsenize...
Yetişkin, aklı başında ve araştırarak öğrenecek kabiliyette olanlara diyecek birşey yok ama.

Çocukları rencide etmemek lazım. Adı üstünde çocuk, yetişkin ve bilinçli bir birey gibi yargılarsak onlara çok kötü davranmış oluruz. İletişim çağında çocuklar çok geniş kitlelere ulaşıyor, bu durumdan çocukça yapılan şeyleri geniş kitleler görebiliyor.
Kendi çocukluğunuzda neler yaptınız ve bunlarını internette paylaştığınızı düşünsenize...
Çocuklara laf yok tabiki de. Ama asıl kötü olan bu beş para etmez sistemleri öneren Youtube kanalları. Hayır az aboneleri de yok ve nerden baksan 350.000 400.000 kişi izliyor bazılarını. İnatla savunuyorlar. Zamanında öyle bir Teknoloji Kanalı vardı ilk başlarda PowerBoost PSU'lu sistemler toplayan Adata SU630 SSD öneren James Donkey SSD öneren bir kanaldı. Biz burda birşey söyleyince kendi forumunda 2-3 tane forum üyesini linç ettirdi. Soruyorum bu adamlık mı ? Adamlar inatla savunuyor ya Powerboost PSU'nun devre fotosunu atıyor savunmak için böyle bir savunma şekli var mı ? Kondansatörlerinin nerde üretildiği belli olmayan dandik birşey yurtdışında bu tür şeyleri biri savunsa linç ederler anında niye bu tür şeyleri önemseyen büyük teknoloji kanalları var. Technopat Youtube kanalında da sosyalde de insanlar üstüne basa basa söylüyor almayın bu markaları diye. Sonuç küfür yiyen yine burası oluyor. Kendi paralarına yazık biz birşey demiyoruz artık.

30 yıl sonra...
F/P Çamaşır Makinesi İncelemesi​
Arkadaşlar bugün Turbox çamaşır makinesı inceliyoruz. Gördüğünüz gibi kazanı ışıklı hem de rgb. Dönünce çok güzel oluyor. Çorap atıyorum kasmadan yıkıyor, arada bir pantolon atınca dakikada 1 devir yapıyor. O da olsun yani, çok pantolon atmıyorum ben. (Hep aklıma böyle garip garip şeyler geliyor. :D)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çocuklara çok yüklenilmemesi gerekildiğini düşünüyorum, bileşenler yanlış öğretildiğinden kaynaklanıyor bunlar. Ayrıca biliyoruz ki ekonomi kötü, bütçesi 1500-2500 civarında olanlar "gaming" ismi basılmış bir pc görünce hemen atlıyorlar. Işıklı bilgisayarlar iyi bilgisayarlarla özdeşleştiği için böyle bilgisayar alıp iyi bilgisayar almış gibi hissetmek istiyorlar. Bu nedenle de bu bilgisayarların kötü olduğunu söyleseniz inkar ederler, belki de kötü olduğuna inanmak istemiyorlardır. Herkes çok iyi bilgisayarı olsun ister.

Fakat özendirenler, bu çok iyi alın diyen sözde aklı başında insanlar oksijen ziyanları. Çocuklar bunlara bakıp özeniyorlar. Yanlış bilgilendirmelerin de ana sebeplerindenler. Başka bir şey demek istemiyorum, çoğu kötü sıfatları hakediyorlar.

Büyük olanlara diyecek bir şeyim yok zaten onları izleyenler belli. Yaşı küçük olanları izlerken kafayı yedim kusasım geldi bunları görünce kendimi zeki hissediyorum aklıma direkt olarak 14 15 yaşında ama hala evde annesine köle gibi davranan sosyal hayatı olamayan bütün gün evde oturup millete sosyal medya veya forumlarda laf atan küfür eden gram hayat tecrübesi olmayan hoşlandığı kıza selam bile veremeyecek kadar yıkık kişiler geliyor lütfen bir an önce 4000 bin TL'nin kolay kazanılmadığını ve bir şeyler alırken araştırması gerektiğini anneleri veya babaları öğretir.

Çocuklara laf yok tabiki de. Ama asıl kötü olan bu beş para etmez sistemleri öneren Youtube kanalları. Hayır az aboneleri de yok ve nerden baksan 350.000 400.000 kişi izliyor bazılarını. İnatla savunuyorlar. Zamanında öyle bir Teknoloji Kanalı vardı ilk başlarda PowerBoost PSU'lu sistemler toplayan Adata SU630 SSD öneren James Donkey SSD öneren bir kanaldı. Biz burda birşey söyleyince kendi forumunda 2-3 tane forum üyesini linç ettirdi. Soruyorum bu adamlık mı ? Adamlar inatla savunuyor ya Powerboost PSU'nun devre fotosunu atıyor savunmak için böyle bir savunma şekli var mı ? Kondansatörlerinin nerde üretildiği belli olmayan dandik birşey yurtdışında bu tür şeyleri biri savunsa linç ederler anında niye bu tür şeyleri önemseyen büyük teknoloji kanalları var. Technopat Youtube kanalında da sosyalde de insanlar üstüne basa basa söylüyor almayın bu markaları diye. Sonuç küfür yiyen yine burası oluyor. Kendi paralarına yazık biz birşey demiyoruz artık.
Aynen. Technopat'da da ezbere yorum yapanlar oluyor. Mağaza satış elemanı gibi davranan da var. Bunların önüne geçmenin en önemli yolu ilgili sistemin ve teknolojinin nasıl çalıştığını, teknik kavramların bildiği anlamı dışında başka bir anlamı olduğunu vs. anlatmak gibi ağır bir süreç var. Özellikle Türkiye gibi esnaf ağzıyla teknoloji yorumlanan bir ortamda birisiyle tartışmadan önce ilgili kavramların ne anlama geldiğini sorun. Elmayı armut sanıyor olabilir. Bunu şu şekilde anlatayım:
Köyde muhtarın eşeği var. Hayvanın romatizması var. Yağış gelmeden önce anırıyor ağrıdan. Bunu dışarıdan izleyen köylü eşek anırarark yağmur yağıyor da diyebilir. Yağmur yağma sebebini havadaki nemin soğumanın da etkisiyle (aşağılar sıcak olabilir ama bulutun bulunduğu yükseklikler önemli) taşıyamayacağı orana ulaşması olarak düşünmesi zor ihtimal.
Bu türde göreceli olarak doğru sanılan birsürü teknoloji hurafesi var malesef ülkemizde.

Aynen. Technopat'da da ezbere yorum yapanlar oluyor. Mağaza satış elemanı gibi davranan da var. Bunların önüne geçmenin en önemli yolu ilgili sistemin ve teknolojinin nasıl çalıştığını, teknik kavramların bildiği anlamı dışında başka bir anlamı olduğunu vs. anlatmak gibi ağır bir süreç var. Özellikle Türkiye gibi esnaf ağzıyla teknoloji yorumlanan bir ortamda birisiyle tartışmadan önce ilgili kavramların ne anlama geldiğini sorun. Elmayı armut sanıyor olabilir. Bunu şu şekilde anlatayım:
Köyde muhtarın eşeği var. Hayvanın romatizması var. Yağış gelmeden önce anırıyor ağrıdan. Bunu dışarıdan izleyen köylü eşek anırarark yağmur yağıyor da diyebilir. Yağmur yağma sebebini havadaki nemin soğumanın da etkisiyle (aşağılar sıcak olabilir ama bulutun bulunduğu yükseklikler önemli) taşıyamayacağı orana ulaşması olarak düşünmesi zor ihtimal.
Bu türde göreceli olarak doğru sanılan birsürü teknoloji hurafesi var malesef ülkemizde.
Var tabi bu forumda da en pahalı olanı en iyi sananlar. Ama burda sistem toplamak için tavsiye alan adam ne alacağını tam olarak bilerek alıyor. Bahsettiğim kanalın kim olduğu tahmin edilebilir kaliteli içerikleri var ama o zamanlar yaptığı adamlık değildi. Mesela Corsair yerine FSP'de tercih edilebilir uygun fiyatlı. Asus Rog yerine Seasonic marka bir PSU seçilebilir. Her türlü alternatif var çünkü hepsi aşırı kaliteli markalar ama PowerBoost sistemi beleş verseler almam. Böyle kanalların kesinlikle internet ortamından uzaklaşması lazım milletin hakkına giriyorlar ha alacak adamın kendi cahilliğidir ama vesile olan o youtube kanalları. TurboX SSD diye sattıkları şey 7200Rpm bir hard disk ile aynı hızda çalışıyor tabi ömrü ne kadar uzun olacaksa orası da malum. Ezbere yorum yapanlar her yerde var fakat doğruları söyleyen forum üyelerini kendi forumunda linç ettirip bakın dostlar PowerBoost devre fotoğrafı paylaştı,şu fabrika da üretiliyor 30 yıldır bu sektördeler,malum forumun akıl almaz üyeleri gibisinden kıvranması hiç hoş birşey değil. Paranın kulu olmuş böyleleri en azından insanları düşünmeleri lazımdı. Öyle kanallar ünlü oluyor işte niye ekonomi malum insanlar dizüstü bilgisayarının alt kapağını açmaya korkuyor. RGB'si olan kasa daha iyidir gibisinden bir algı var maalesef.

Kasma yokmuş CS:GO'da 20FPS alıyor herkesi kendi gibi cahil sandı herhalde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu nedir hocam.🤣 Troll video gibi geldi bana. 😆😆

Geri
Yukarı