Donanıma ayrışmış bellek ve kullanılabilir RAM miktarı

Burak.D

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

2x8GB G.Skill'in RAM'lerini aldım. RAM'leri takıp, düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ederken donanıma ayrılan belleğin 8 GB olduğunu ve aktif olarak 8 GB kullanabildiğimi gördüm. Yani 16 GB RAM'den sadece 8 GB kullanabiliyorum. Aklıma gelen bütün çözümleri denedim. BIOS güncelledim, sıfırdan Windows kurdum, RAM'leri tek tek denedim, her ikisi de düzgün çalışıyor, 4 RAM slotunu da olabilecek her şekilde denedim fakat bir sonuca ulaşamadım.

K2.PNG

CPUZ2.PNG

CPUZ3.PNG

CPUZ1.PNG

Daha sonrasında elimde 8 GB aynı RAM'den vardı onu da eklemeyi denedim. Bu sefer kullanabildiğim RAM miktarı 16GBa çıktı. Ama ne yaparsam yapayım iki RAM'i düzgün şekilde çalıştıramadım. Daha başka ne deneyebilirim?

K3.png

Dosya Ekleri

• CPUZ1.PNG
    CPUZ1.PNG
    17,2 KB · Görüntüleme: 31
  • CPUZ2.PNG
    CPUZ2.PNG
    20,4 KB · Görüntüleme: 27
  • CPUZ3.PNG
    CPUZ3.PNG
    24 KB · Görüntüleme: 30
  • K1.PNG
    K1.PNG
    40,8 KB · Görüntüleme: 28
  • CPUZ1.PNG
    CPUZ1.PNG
    17,2 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Diğer bileşenleri yazar mısın? Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Sorunu sadece 1 kere çözebildim o da geçici bir çözüm oldu nasıl olduysa. Ram'lerin slotlarını değiştirdim, 4.slotu 2ye, 2.yi 4e taktım, bir süre sonra tekrar eski haline döndü. Bilgisayar aşırı kasmaya başladı artık. Gskill ram taktım 2x8 olacak şekilde. Tüm internet aleminde yapılan tüm uygulamaları yaptım yine olmadı. MSI B450 Gaming Plus ana kart ve sorunun ana karttan kaynaklandığını düşünüyorum.

Diğer bileşenleri yazar mısın? Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Sorunu sadece 1 kere çözebildim o da geçici bir çözüm oldu nasıl olduysa. Ram'lerin slotlarını değiştirdim, 4.slotu 2ye, 2.yi 4e taktım, bir süre sonra tekrar eski haline döndü. Bilgisayar aşırı kasmaya başladı artık. Gskill ram taktım 2x8 olacak şekilde. Tüm internet aleminde yapılan tüm uygulamaları yaptım yine olmadı. MSI B450 Gaming Plus ana kart ve sorunun ana karttan kaynaklandığını düşünüyorum.
Geç cevabım için özür dilerim. Ryzen 1500x ile MSI B350M Bazooka anakartını kullanıyorum. Sorunun ya Gskill'in ramlerinde ya da anakartta olduğunu düşünüyorum.
Benim denediğim ramler Gskill ripjaws modeliydi. Belki Trident Z gibi daha iyi modellerinde olmuyordur böyle bir sorun. Belki de direkt anakart sorunludur bilmiyorum artık.
Aynı şekilde Türkçe-İngilizce bulabildiğim bütün çözüm yollarını denedim ama bir sonuca ulaşamadım. Sonuç olarak da ramleri iade edip single kit 16GB almak durumunda kaldım. Single channel şeklinde kullanıyorum. 8GB kullanmaktan iyidir.

Geri
Yukarı