Dosya Uzantıları .combo Olma Sorunu

Mertb4kiee

Kilopat
Daha fazla  
Dün iş yerini kapattığımızda hiçbir şey yoktu. Sabah geldik ve bilgisayarı açtık. Böyle bir ekran ve bütün dosyalar kitlenmiş. Buna benzer durumlar 3-4 kez daha başımıza geldi ve tanıdık bir bilgisayarcı çağırıp hallettirmişler. Benim haberim yoktu. Zaten uzun zamandır bu bilgisayarcıya karşı tedirgindim çünkü babama iş yerinin bilgisayarını pahalıya falan satmış. Ben bilgisayar toplamak istediğimde de çok fazla fiyat çıkarmıştı. Ve çok şey bildiğini sanmıyorum babamı Windows 10 kullanması için ne kadar zorladıysam o hep Windows 7 kurdu. Lütfen yardımcı olun gerçekten çok önemli bilgiler var. Bilgisayarda Kaspersky yüklü ve dün bir uyarı verdi “Ağa sızma engellendi.” diye ve baktığımda güvenlik duvarı kapalıydı ama çok iyi hatırlamıyorum belki ben yanlış anlamışımdır. Lütfen yardımcı olun gerçekten çok önemli.

Image1535792342.509345.jpg
Image1535792352.809968.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu başımıza 3 4 kez geldi. Ben bu sorundan kurtulmak istiyorum bu gün bir şekilde atlatılır bir daha olmaması için ne yapabilirim?
Traditional Antivirus çözümleri yerine, Default Deny tabanlı çözümlere yönelebilirsiniz. Veri tabanlı koruma olayı uzun zamandır işlemiyor. Firmalar Basic kullanıcıları kandırmak için saçma sapan özellikler koyup, aynı programları pazarlıyorlar. Default Deny tabanlı çözümleri yönetmek için açıkçası biraz uğraş ve bilgi gerekiyor. Geleneksel AV çözümlerine göre koruma açısından farklı bir durumda. Ek olarak kullandığınız sistemlere Sandbox çözümleri kurabilirsiniz. Ya da hepsini bir kenara koyup. İyi bir Comodo Firewall yapılandırması ile de sistemi her türlü saldırılardan büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Comodo içerisinde Sandbox barındırıyor ve asıl gücünü oradan alıyor. Önerdiğim Setup budur. Uyguladıktan sonra Antivirus kurmanıza bile gerek kalmıyor. Dediğim gibi bunlar için az da olsa bilgi ve uğraş gerekiyor. İnternet'te her şeyin bilgisi var(İngilizce kaynaklarda). Olayları anlayınca isterseniz 5 kuruş para ödemeden de, kendi güvenlik önlemlerinizi en iyi şekilde yapılandırabilir, alabilirsiniz.

Bahsettiğim çözümlerden birkaç tanesi;
Profesyonel gelişmiş bir çözüm. Ücretli ve pahalıdır.
Solo

VoodooShield'ın ücretsiz versiyonu'da var. İsterseniz profesyonel versiyonunu satın alabilirsiniz. Öneririm.
VoodooShield™ - The User-Friendly Toggling Computer Lock.

Tamamen ücretsiz. Dijital imzalı. Güvenilir küçük bir şirketin ürünüdür.
Prevent Malware and Ransomware with OSArmor | NoVirusThanks

Bu çözümler sistem kaynaklarınızı az kullanır. Yapılandırmak sizin becerilerinize kalmış. Fakat, bu yazdıklarım gözünüzü korkutmasın. Anladığım kadarıyla küçük bir firmanız var. Ne güzel işte. Büyük firmalar gibi yüzlerce, binlerce bilgisiz eleman çalıştırmıyorsunuz.

Çözümü yok. Yine de tarihi geçmeyecek bir upload sitesine şifrelenmiş dosyalardan birkaç çeşidini. Zararlı yazılım notunu ve Kaspersky'ın verdiği uyarı geçmişini algılamaları içeren bilgileri paylaşın.
Farbar rehberini uygulayıp sonucunu paylaşın.
Bir de bu virüs nasıl bulaşıyor?
Mail adresi ve gezdiğiniz sitelerden çoğunlukla bulaşır diğer bulaşma şekilleri illegal araçlar kullanmak ve bilinmedik sitelerden dosya indirmektir.
Engellemek için sağlam ve devamlı güncel ve açık AV kullanmak gereklidir. Verileriniz önemli ise günlük yedek alan bir sisteminizin olmasıdır.

AV söylediğinize göre varmış ve zararlıyı tespit engellemeye çalışmış ancak kullanıcı müdahalesi ile büyük ihtimal geçmesine izin verilmiş.

Maalesef. Bilgisayarcı az önce geldi aldı kasayı pazartesi getirecek. [emoji20]
Nasıl bir bilgisayarcıdan bahsettiğinizi anlamadım. Ama, büyük ihtimal İnternet'ten decryptor araçları arayacak. Yeni Dharma variants çözümlerini detaylı araştırmadım. Ama, bazı forumlarda olmadığını söyleyen birkaç yazıya rastladım. Tam emin olmamakla birlikte, Kaspersky'nin Rakhnidecryptor aracı büyük ihtimal eski variants üzerinde işe yarıyordur. Umarım o bilgisayarcı dosyaları mahvetmemiş'tir. Çünkü yeni decryptor araçları çıkacaktır.
Bir güvenlik yazılımı şirketinin blog yorumlarında şöyle bir yazıya rastladım. Forum kurallarına aykırı olabilir diye kişinin Mail adresini sildim. Onlarca kişi arasında, bu yorum sahibinin Türk olması ayrı bir ilginç geldi.

dharma.png

Gerekli gereksiz mesajlarla dolmuş konu. Konu hakkında tam bir bilginiz yoksa yardımcı olmaya çalışmayın, konu çöpe dönüyor.

Bilgilendirmek amaçlı yazıyorum. Her crypto zararlısı aynı yöntemlerle çözülmez.

Örneğin bir RAR dosyasını "a54sD@qa!dZ2ç&k0" diye şifreledin. Brute force ile ne kadar sürede kırabilirsin? Belki de kırıldığı zaman sen hayatta olmayacaksın, o kadar sürede. Bu zararlı türevleri de bu şekilde sisteme entegre oluyor.

Bu yüzden güncel işletim sistemleri, kaliteli güncel güvenlik yazılımları ve bilinçli bir kullanıcının olması gerekiyor.

Her crypto zararlısının birçok versiyonu olabilmekte, aynı yöntem ve şifreleme tutmuyor. Bu tür durumlarda birkaç örnek dosyayı burada paylaşmanız önerilir. Eğer bilindik ve çözümü olan versiyonsa çözümü söylenir. Aksi taktirde şu programla yap, bu videoyu izle uygula çözüm olmaz.

Arkadaşlar format attırdık bilgisayara çok fazla kayıp yok. Hepinize teşekkür ederim kesin çözüm olarak internet kablosunu söktüm bilgisayardan. Ama anlamadığım şekilde mail adresi ve internet siteside hacklenmiş şimdi onu düzeltmeye çalışıyoruz.

Arkadaşlar format attırdık bilgisayara çok fazla kayıp yok. Hepinize teşekkür ederim kesin çözüm olarak internet kablosunu söktüm bilgisayardan. Ama anlamadığım şekilde mail adresi ve internet siteside hacklenmiş şimdi onu düzeltmeye çalışıyoruz.
Mail adresiniz sizin mail adresiniz ise ve internet siteniz sizin internet siteniz ise hacklenmiş olması gayet normal. Verileriniz karşı tarafa geçmiştir bu durumda, geçmiş olsun.

Crackli uygulama kullanmayarak, adı yeri belirsiz olan uygulamaları indirmeyerek. Kaspersky'ı 7/24 açık tutarak. Verilerinizi bir HDD'ye yedekleyip o HDD'yi bilgisayara gerekmediği durumda takmayarak.
Ya da püfürükten bir bilgisayarcıya emanet vermemek. Korsana karşısınız ama bu kadar da abartmayın. Güvenilir çok site var adamlar inceleyip virüslüyse dosyayı paylaşmıyor. Her programı satın alacaksak o zaman yemeyelim içmeyelim sokakta yaşayalım? Kutulu Windows 10'a neden 1000 TL vereyim? "Çünkü orijinal moruk. Korsana karşıyız birader." böyle şey olmaz yahu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı