Çözüldü DSL Işığı Yanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AcarCnr

Kilopat
Yer
Tashkent, Uzbekistan
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba arkadaşlar sorunu şu şekilde tarif edeyim. TTnet Adsl hattını direk telefon kablosuna bağlamıştım. O şekilde kullanıyordum. Üniversite tatile girince İstanbul'a eve geldim ve yaklaşık 2 ay kaldım. Geri döndüğümde modemde internet ve Adsl ışıklarının yanmadığını gördüm. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir. Ana hatta 4 kablo var, ben modeme 2 kablolu telefon hattı takmıştım. Acaba kabloların renklerini değiştirip farklı kombinasyonlar mı denesem. Ama daha önce bu şekilde çalışıyordu.

Farklı kombinasyonları dene veya ttnet müşteri hizmetlerini arayıp yardım iste. Eğer altyapı çalışması varsa gidebiliyor.

Aradım düzeltilmiştir diye mesaj geldi. Düzeltilmedi. 2 gün üst üste tekrar aradım ekip yollayın dedim. Bekliyorum sonuç yok.

DSL ışınığın yanmaması hatta sinyal yok demektir. 2 seçenek var. Hattınıza ttnet tarafından sinyal verilmemiş yada kullanmakta olduğunuz hattınızda kopma, yırtılma, kırılma vs. mevcut. Evinize gelecek olan ekip kapıya kadar hattınızı getirmek zorunda. Ölçüm sırasında onların elindeki cihaza da sinyal gelmezse hattınızı 0'dan yenileyebilir veya onarabilirler.

İlk olarak dışarıdan gelen kablo içindeki kabloların renklerini ve takılı olan kablonun renkleri gözükecek şekilde resmini ekin(detaylı). TTNET ilk başta söyleyeyim git gide sorunlu olan bir ISS'dir. Mümkünse ISS değiştirin ilerleyen zamanlarda, Modem ile dışarıdan gelen hat arasında harici bir cihaz takılı mı? Paylaşılan bir kablo var mı?
Hattınızın borcu var mı kontrol ettirin. Siz teknik ekiple görüştüğünüzde genelde buna bakmazlar. Fatura birimi ile görüşüp kontrol edin. Sizden habersiz borcunuz olabilir bu şekilde öğrenebilirsiniz internetten değil.

Ekipler bu sefer geldiler evin etrafındaki TTNET kutularını kontrol ettiler ve sorunun benim bağladığım kabloda olduğunu söylediler. Şimdi ucundaki giriş yerini değiştirdim. DLS ışığı yanıyor fakat internet yanmıyordu. Aradım TTNET'i anlık koplamalar yaşanıyor diye (kopmalardan dolayı modeme bakamıyorlar modem ip almıyormuş) bir arıza kaydı açtılar ama sanırım kabloyu tamamen değiştirmem gerekiyor. Yarın yeni kablo alıp değiştireceğim de anlamadığım nokta kabloya dokunan olmadı 1.5 ay boyunca durup dururken nasıl böyle bir sorun oluştu.

Sorun çözüldü. Hem hatta hemde modemde sorun varmış. Yeni modem aldım otomatik olarak bağlandı internete.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı