DSL telefon kablosunu CAT6 ile değiştirmek

Mustlight

Centipat
DSL kablomdan (Telefon hattı yalın değil) 2014 yılında ADSL hizmeti aldım, Türk Telekom'dan aynı hat üzerinden şu an VDSL hizmeti kullanıyorum.

Ankastreden DSL (telefon hattı kablosu) kablomu CAT6 ile değiştirmeyi planlıyorum.

Aldığım değerler bunlar sizce CAT6 kullandıktan sonra hız-ping ve aldığım maksimum hız değerinde bir değişme olur mu?

Performansım artar mı? Bilgili olanlar yazarsa sevinirim.

Hat değerlerimin iyi olduğunu biliyorum ancak daha sağlıklı kullanmak varken böyle eski bir kabloyu -oksitlenmiş olabilir sonuçta beş yıldır hiç ellenmedi- kullanmak mantıksız geliyor.

Eve gelen kabloda çok kalın o sebepten değştirmek mantıklı geldi.

Bir de izlediğim/okuduğum video/forumlarda mavi beyaz/beyaz kabloyu değiştirin diyen var ya da Turuncu/turuncu beyaz kabloyu değiştir diyen var VDSL kullanıyorum dediğim gibi bilgili olan yazarsa çok sevinirim.

Elektrikçi arkadaşım var bu işlerden anlıyor ancak genede buradan sizin fikirlerinizi yazmanızı bekliyorum.

Hat değerlerim;

Screenshot (1).png

Hız Testim (en yakın sunucu kullanılmıştır);

asd.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 5 yıllık bir kablonun eski olduğunu düşünmeyiniz. Uygun şartlarda bir kablo senelerce kullanılabilir. Kablolar kullanmakla eskimez. Yüksek amper/volt ile yük altında ısınan kablolar hariç. Uygun şartlarda kullanılan kabloyu gözünüzle görmediğiniz sürece oksitlenmeden şüphelenmenize gerek yok. Cat6 kablolarda mavi, mavi beyaz ve kahverengi, kahverengi beyaz telefon hattı içindir. İsteyenler başka amaçla da kullanabilir. Kullandığınız kablo sağlıklı ise cat6 ile değiştirince bir fark olması beklenemez. Siz yine de istiyorsanız değiştirebilirsiniz.

Öncelikle 5 yıllık bir kablonun eski olduğunu düşünmeyiniz. Uygun şartlarda bir kablo senelerce kullanılabilir. Kablolar kullanmakla eskimez. Yüksek amper/volt ile yük altında ısınan kablolar hariç. Uygun şartlarda kullanılan kabloyu gözünüzle görmediğiniz sürece oksitlenmeden şüphelenmenize gerek yok. Cat6 kablolarda mavi, mavi beyaz ve kahverengi, kahverengi beyaz telefon hattı içindir. İsteyenler başka amaçla da kullanabilir. Kullandığınız kablo sağlıklı ise cat6 ile değiştirince bir fark olması beklenemez. Siz yine de istiyorsanız değiştirebilirsiniz.
Hocam selamlar, bir sorum olacak size. 20-30 yillik bina kablolarini gecenlerde cat6 kablo ile degistirdiler. Binadaki ankastreden modeme kadar eksiz bir halde cekildi. Ama modem degerlerimde bir degisiklik yok. (SNR margin degerim degistirmeden once de 6-11 arasinda dalgaliydi, simdi de durum ayni) Bu mesajinizda bahsettiginiz renklerin yanlis baglamasi sonucunda olmus olabilir mi?

CAT6 kablo fiber olan yerlerde kullanılan bir kablo ayrıca modem ile pc arasında da CAT6 kullanılıyor. Fakat ADSL aboneliklerde 2 uçlu bir kablo kullanılıyor VDSL olunca CAT6 geçiliyor mu onu tek bilmiyorum. Ama fiberde CAT6 olduğu kesin.

Ben cs:go oyuncusuyum ve sürekli yüksek ping sorununun önüne geçebilir miyim diye düşünüp apartmandaki telekom kutusundan kendi modemime kadar hiç ek olmayacak şekilde direk cat6 çektirdim malesef ping konusunda bİr değişiklik söz konusu olmadı ancak hız konusunda az da olsa faydasını gördüğümü belirtmeliyim. Vdsl 24mbps kullanıcısıyım bu arada.

Hocam selamlar, bir sorum olacak size. 20-30 yillik bina kablolarini gecenlerde cat6 kablo ile degistirdiler. Binadaki ankastreden modeme kadar eksiz bir halde cekildi. Ama modem degerlerimde bir degisiklik yok. (SNR margin degerim degistirmeden once de 6-11 arasinda dalgaliydi, simdi de durum ayni) Bu mesajinizda bahsettiginiz renklerin yanlis baglamasi sonucunda olmus olabilir mi?
Bahsettiğim kablolar DSL hattı için geçerlidir. DSL hatları iki uçlu kablo ile çalışır. Bu yüzden renginin bir önemi yoktur. Ama fiberi bilemem. Çünkü fiberle tanışmak henüz nasip olmadı.

Bende senin gibi sormuştum birkaç ay önce. Hatta cat6 kablo almak için elektrikçiye gittim, birde yanında rj11 alınca elektrikçi uyardı beni. Ne için kullanacaksın, bu kablo için rj45 veriyoruz diye. Durumu anlatınca bir internetin de değişiklik olmaz sanırım dedi. Sonrasında alıp uyguladım, hız değerlerimde biraz da olsa değişiklik oldu. Sonrasında binanın ankastre kutusuna modemi bağladım, hızım beklemediğim bir şekilde daha da yükseldi ve modemde dsl ışığım ilk denemede bağlandı. Sonra bende ankastre kutumdan odama kadar cat6 kablo çektim, şuan aldığım hız daha iyi, daha kaliteli bir İnternet kullanıyorum. Odamdaki dsl prizinden kullanmaktansa ankastre kutumdan kabloyu çektiğim için 5-10 mbpslik bir yükseliş var. Benim tavsiyem denemelisin. Hatta yapabilirsen ankastre kutusuna modemi kısa bir cat6 kablosuyla bağla sonuca bak. Bu arada cat6 kablosunda hangi renklere taktığının bir önemi yok. Sonuçta sen kullanacaksın kabloyu, iki ucunda aynı sırada aynı renk olsun yeter.

Bahsettiğim kablolar DSL hattı için geçerlidir. DSL hatları iki uçlu kablo ile çalışır. Bu yüzden renginin bir önemi yoktur. Ama fiberi bilemem. Çünkü fiberle tanışmak henüz nasip olmadı.
Fiber abonesi degilim. Hattimda surekli kopmalar oluyordu. Internetten arastirdim ve bunun SNR margin adli bir degerinin dusuk olmasindan kaynaklandigini ogrendim. Bina girisindeki ankastreden eve gelen kablolama eskidigi zaman bu durum, dusuk SNRye sebebiyet veriyormus. Ankastreden eve gelen bu kablolarin ucunu kesip tekrar baglayarak kopmalardan kurtuldum ama SNR degerim hala dusuk, bu da hattimda belli bir hizin uzerine cikmama engel olusturuyor. Bu durumu yasayip internet saglayacisina bildiren arkadaslar, cevap olarak bina kablolarinizi degistirinle karsilasmislar. Bunu bir elektrikci vasitasiyla kendi daireme uygulamadim ama degerlerimde bir degisme yok. Yardiminiz icin simdiden tesekkurler. Belki konuya hakim arkadaslar bilgi verip yonlendirebilir.

TT kullanıyormuşsunuz, kayıt açtırın, hem bina içinden hemde evimden hız ölçümü talep ediyorum şeklinde kayıt oluşturun.

Ekip gelsin bir baksın, ona göre masraf yaparsınız.

Ping değerine bakında bana ek varmış gibi geldi, eğer kablo üzerinde ek var ise ekleri 3-4cm kesip yeniden ekleyin ve bütün ekler için tekrarlayın. Modem kapalı olsun. Ardından bir oyuna girip ping değerlerine bakın düzelirse linkini attığım şeyden alın, ekler için kullanın.

İlla elektrikçilerde satılıyordur, ek başına 2 tane almanız yeterli, tanesi en fazla 1₺-1.50₺ falan olması gerekiyor.

Hattınızın SNR ve hat zayıflaması fena sayılmaz.
Hat modunuzu bilmiyorum ama fast path denen moda aldırmayı deneyin.

Ankastreden eve DSL (telefon hattı yalın değil ) kablosu çektirmem lazım.

100m mesafe var kutudan evdeki modeme. TurkNet 34/3 Mbps internet hizmeti verdi. Fazla performans kaybı yaşamak istemiyorum. Bunun için kaliteli bir kablo almak istiyorum ama ne alacağım bilmiyorum.

Geri
Yukarı