DSL telefon kablosunu CAT6 ile değiştirmek

Bende senin gibi sormuştum birkaç ay önce. Hatta cat6 kablo almak için elektrikçiye gittim, birde yanında rj11 alınca elektrikçi uyardı beni. Ne için kullanacaksın, bu kablo için rj45 veriyoruz diye. Durumu anlatınca bir internetin de değişiklik olmaz sanırım dedi. Sonrasında alıp uyguladım, hız değerlerimde biraz da olsa değişiklik oldu. Sonrasında binanın ankastre kutusuna modemi bağladım, hızım beklemediğim bir şekilde daha da yükseldi ve modemde dsl ışığım ilk denemede bağlandı. Sonra bende ankastre kutumdan odama kadar cat6 kablo çektim, şuan aldığım hız daha iyi, daha kaliteli bir İnternet kullanıyorum. Odamdaki dsl prizinden kullanmaktansa ankastre kutumdan kabloyu çektiğim için 5-10 mbpslik bir yükseliş var. Benim tavsiyem denemelisin. Hatta yapabilirsen ankastre kutusuna modemi kısa bir cat6 kablosuyla bağla sonuca bak. Bu arada cat6 kablosunda hangi renklere taktığının bir önemi yok. Sonuçta sen kullanacaksın kabloyu, iki ucunda aynı sırada aynı renk olsun yeter.
TT kullanıyormuşsunuz, kayıt açtırın, hem bina içinden hemde evimden hız ölçümü talep ediyorum şeklinde kayıt oluşturun.

Ekip gelsin bir baksın, ona göre masraf yaparsınız.

Ping değerine bakında bana ek varmış gibi geldi, eğer kablo üzerinde ek var ise ekleri 3-4cm kesip yeniden ekleyin ve bütün ekler için tekrarlayın. Modem kapalı olsun. Ardından bir oyuna girip ping değerlerine bakın düzelirse linkini attığım şeyden alın, ekler için kullanın.

İlla elektrikçilerde satılıyordur, ek başına 2 tane almanız yeterli, tanesi en fazla 1₺-1.50₺ falan olması gerekiyor.

Hattınızın SNR ve hat zayıflaması fena sayılmaz.
Hat modunuzu bilmiyorum ama fast path denen moda aldırmayı deneyin.
nereden açacağım telefonlamı arayacağım?

Ankastreden eve DSL (telefon hattı yalın değil ) kablosu çektirmem lazım.

100m mesafe var kutudan evdeki modeme. TurkNet 34/3 Mbps internet hizmeti verdi. Fazla performans kaybı yaşamak istemiyorum. Bunun için kaliteli bir kablo almak istiyorum ama ne alacağım bilmiyorum.
Bana da yardımcı olabilir misiniz?

Ankastreden eve DSL (telefon hattı yalın değil ) kablosu çektirmem lazım.

100m mesafe var kutudan evdeki modeme. TurkNet 34/3 Mbps internet hizmeti verdi. Fazla performans kaybı yaşamak istemiyorum. Bunun için kaliteli bir kablo almak istiyorum ama ne alacağım bilmiyorum.
Performans kaybından kastınız nedir? Modem bilgisayar arası kablo arıyorsanız cat6 öneririm birkaç kişi cat 7 falan satıyor aliexpress'te ne kadar doğru bilememe ama o kabloları takdığınızda -sorunsuz ürün alırsanız tabiki- performans kaybı zaten yaşamazsınız. Tek bir şekilde yaşayabilirsiniz oda Türknet verdiği hızı azaltırsa. Ancak 100 metre çok uzun...

Fiber abonesi degilim. Hattimda surekli kopmalar oluyordu. Internetten arastirdim ve bunun SNR margin adli bir degerinin dusuk olmasindan kaynaklandigini ogrendim. Bina girisindeki ankastreden eve gelen kablolama eskidigi zaman bu durum, dusuk SNRye sebebiyet veriyormus. Ankastreden eve gelen bu kablolarin ucunu kesip tekrar baglayarak kopmalardan kurtuldum ama SNR degerim hala dusuk, bu da hattimda belli bir hizin uzerine cikmama engel olusturuyor. Bu durumu yasayip internet saglayacisina bildiren arkadaslar, cevap olarak bina kablolarinizi degistirinle karsilasmislar. Bunu bir elektrikci vasitasiyla kendi daireme uygulamadim ama degerlerimde bir degisme yok. Yardiminiz icin simdiden tesekkurler. Belki konuya hakim arkadaslar bilgi verip yonlendirebilir.
Öncelikle Bina girişinde ki ankastreye en yakın olan abone ile hat değerlerinizi karşılaştırın. Bizim SNR değerlerini görürseniz ağlayabilirsiniz.

DSL.PNG

Performans kaybından kastınız nedir? Modem bilgisayar arası kablo arıyorsanız cat6 öneririm birkaç kişi cat 7 falan satıyor aliexpress'te ne kadar doğru bilememe ama o kabloları takdığınızda -sorunsuz ürün alırsanız tabiki- performans kaybı zaten yaşamazsınız. Tek bir şekilde yaşayabilirsiniz oda Türknet verdiği hızı azaltırsa. Ancak 100 metre çok uzun...
Ankastreden çekeceğim. Telefon hattı yok oturduğum dairede. Bilgisayar modem arası değil. benim hızım 100 metrede kabloda kaça düşer.
100 metre oldukça uzun bir mesafe. Cat6 için bile 100 metreden sonrası için hız konusunda bir garanti verilmiyor. Ama bu durum Ethernet bağlantısı için geçerli. DSL hattı farklı bir sistem. Cat6 kablo denenebilir. Fakat bu konuda kesin bir şey söylenemez.
Anladım teşekkürler. Normal telefon kablosu alsam daha kötü olur herhalde hız. 34 geleceğine 8 falan mı gelir.

Ankastreden çekeceğim. Telefon hattı yok oturduğum dairede. Bilgisayar modem arası değil. benim hızım 100 metrede kabloda kaça düşer.

Anladım teşekkürler. Normal telefon kablosu alsam daha kötü olur herhalde hız. 34 geleceğine 8 falan mı gelir.
Şahsen çok bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Ama düşüş olur çünkü mesafe uzun. Kaç gelir bilemeyiz ama 4'te birini de almazsın diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı