DSLR makine ile video çekmek makinenin ömrünü kısaltır mı?

Jason Hudson

Kilopat
Makaleler
10
Yer
ANKARA
Merhaba, DSLR makine almak istiyorum diyelim ama yeri geldiğinde video çekimi ve yeri geldiğinde de fotoğraf çekme işlerini beraber yapmak istiyorum fakat DSLR makineler de video çekmek makinenin ömrünü kısaltır mı?

Shutter sayısından azaltmıyor diye biliyorum fakat çoğu kişi zarar verdiğini söylüyor. Bir fotoğraf çekmek ile bir video başlatıp durdurmak aynı Shutter yiyor.

Video çekmek makine ömrünü kısaltmaz. Çok bilen bir yanlıştır bu. Makinelerin ömrü bitmiyor shutter dediğimiz, Türkçede örtücünün (perde) sürekli kapanıp açılmasıyla ömrü bitiyor. Bu değiştirilebilir bir olay. Tabi o ömür bitene kadar yeni bir body alma ihtimaliniz daha yüksek. Kimse shutter değiştirmiyor yeni body almayı tercih ediyor çünkü uzun yıllar sonra shutter bitiyor.

Sensör ısındığı için böyle bir riskin her zaman mevcut olduğu söyleniyor ancak yılarca Canon 600D, Mark II ile video çektim hiçbir problem yaşamadım. Özellikle Mark II ile 600 saat kadar aktif video çekimi yapmışımdır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı