Çözüldü Dual-boot EFI dosyalarınızı gösterir misiniz?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Dual boot yapanlar EFI dosyalarınızı gösterebilir misiniz? Bir türlü şu GRUB EFI bölümünü anlayamadım. Sinir hastası olmak üzereyim. Hangi dağıtımı kursam GRUB listede gözükmüyor...

Bash:
ls /boot
config-5.15.41-gentoo EFI grub initramfs-5.15.41-gentoo.img mach_kernel System System.map-5.15.41-gentoo vmlinuz-5.15.41-gentoo

Bash:
 ls /boot/efi
BOOT debian fedora gentoo.

Apache config:
GRUB_PLATFORMS="efi-64 multiboot"

Son düzenleme:
Çözüm
Keşke yanlış Mount etsem... Her türlü deniyorum ama bir türlü yapamıyorum ya çıldırmak üzereyim. Tüm günümü yedi nalet Gentoo.

Artık Ultra GRUB öğrenmeye başladım. Menuentry falan düzenlemeye çalışıyorum...
2. 3. denememde kurabilmistim... Windows EFI'si ve Initramfs, Linux disinda /boot'taki !!her seyi!! sil. EFI klasorunden GRUB EFI'leri de dahil olmak uzere.
1656233811398.png

EFI/'den GRUB dosyasi iceren klasoru sil ornegin, distro adi olabilir. Bende "arch". Sonra GRUB klasorunu sil. Ama tum .img'lar ve vmlinuz-linux kalsin.

Sonra tekrar GRUB kurmayi dene.

Hatta istersen find /boot ciktisini da atabilirsin. GRUB'in bayagi mod dosyasi var o yuzden surprizbozan icinde atsan daha az goz yorar.
Dual boot yapanlar EFI dosyalarınızı gösterebilir misiniz? Bir türlü şu GRUB EFI bölümünü anlayamadım. Sinir hastası olmak üzereyim. Hangi dağıtımı kursam GRUB listede gözükmüyor...

Bash:
ls /boot
config-5.15.41-gentoo EFI grub initramfs-5.15.41-gentoo.img mach_kernel System System.map-5.15.41-gentoo vmlinuz-5.15.41-gentoo

Bash:
 ls /boot/efi
BOOT debian fedora gentoo.

Apache config:
GRUB_PLATFORMS="efi-64 multiboot"
Hocam BIOS'ta bulamamıştım bende F11'den boot menüsünü kullandım orada varmı oraya bak orada varsa kalanı çok kolay.

GRUB Shell falan geliyorsa GRUB kurulmustur hic boot etmiyorsa o da yoktur. /boot mount ettim ben her kurulumda birinde /boot/efi/EFI olur birinde /boot/EFI olur ayri kurarsan. Ben olsam en temizi bastan baslar /boot/efi'yi siler GRUB'i /boot'a kurardim. /boot/EFI kisminda Windows Boot Manager'i.

GRUB Shell falan geliyorsa GRUB kurulmustur hiç boot etmiyorsa o da yoktur. /boot Mount ettim ben her kurulumda birinde /boot/efi/EFI olur birinde /boot/EFI olur ayri kurarsan. Ben olsam en temizi bastan baslar /boot/efi'yi siler GRUB'i /boot'a kurardim. /boot/EFI kisminda Windows Boot Manager'i.

Ben şimdi baktım da Xfce compile etmiştim. Öğrendiğim kadarıyla her compile ve güncelemeden sonra Bootloader siliniyormuş ki GRUB. CFG'ye baktığımda Gentoo menuentry hiç yoktu :D.

Geri
Yukarı