Gentoo Linux OpenRC başlamıyor

Gentoo kurlumunu en cok kolaylastiran seylerden bir tanesi de binary kernelin varligi eskiden yoktu elle konfigurasyon gerektiriyordu ve bu da biraz arastirma gerektiriyordu, insanlar en cok bu kisimda takiliyorlardi. Simdi bu kisim da çocuk oyuncagi.

İlk kurulum denememde Binary kernel olduğunu bilmediğim için YouTube'dan kernel konfigürasyonuna bakmıştım. DistroTube'du sanırım baktığım kanal.

Chroot olurken gerekli filesystem'i bağladınız mı?
Maalesef bir birikimin olmadan erisemeyecegin seylere goz dikmissin, ben onunde yapamayacagin seyler de goruyorum o yuzden enerjini bosa harcamaman icin soyledim. Ogrenmeye devam, eninde sonunda emeline ulasirsin.

Soyle bir şey var Gentoo kurmak bir miktar birikimi olan bir insan icin çocuk oyuncagi gibidir. Gentoo kurmanin zorlugu efsanesi gecmiste kaldi. Forumda fazla deneyimlendigini sanmiyorum genelde kullanicilari genc insanlar ancak 10-15 yil once Gentoo kurmak gercekten zordu ve Stage1'den kurmak gibi yontemler de vardi ve bunlar gercekten ozellikle yeni kullanicilari cok zorluyordu. Simdi binary kernel var Portage cok daha gelisti ve kullanici dostu oldu, yine de gercekten Gentoo kurdum kullanıyorum diyebilmek icin ogrenilmesi gereken bayağı fazla şey var. Butun bu konseptlere hakim olabilmek iicn ise kesinlikle alt yapinin saglam olmasi gerekiyor. Yoksa kurmak sorun degil, forumda da kuran cok insan var ama cidden Gentoo'nun ve Portage'in esnekliginden ne kadar faydalanabiliyorlar soru isareti. Cok istiyorsan basindan sonuna kadar yardimci olabilirim ama cidden bir komutu girerken ne sonuç verecegine emin degilsen Gentoo'nun ogreticiligi kalmiyor. Gentoo kurmakla bitmiyor açıkçası.
Hala aslında stage1'den kurmak mümkün. Sadece resmi olarak verilmiyor(download sayfası) ftp sunucularından falan alabiliyorsunuz.

Chroot olurken gerekli Filesystem'i bağladınız mı?

Ekran Görüntüsü (1).png

Ekran Görüntüsü (2).png

Şurdaki adımları uygulayarak yaptım.

Hocam Gentoo'yu sildim maalesef. 🙁
Sen dedigimi yap zorlama kendini zaten daha onceden chroot deneyimi olmamis bir kullanicinin Gentoo kurmaya calismasi kendine eziyet, biraz temel oturunca cok daha kolay gelecek her sey. Boyle forumlardan veya ordan burdan yardim alarak kullanamazsin Gentoo'yu. Tasima su isi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı