Dual boot ile Linux kurmak

dareyn

Centipat
Daha fazla  
Kolay gelsin arkadaşlar, Dual boot ile Linux kurmak istiyorum, şu an Windows'u da aktif olarak kullanıyorum ve 140 GB boş yerim var SSD'de. 850 GB da HDD de var. Windows SSD üzerine kurulu. Buradan 45-50 GB Dual boot için yer ayırsam ileride Windows için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Sorum şu ben Linux'u HDD üzerine kursam ikisi de farklı diskler üzerinde kurulu olduğu için karşıma boot edilecek OS ekranı gelir mi?

@dareyn gelir ama OS ekranı değil de sizin BIOS'tan boot etmeniz gerekir diye biliyorum.
Hayır hocam. GRUB iki diskteki bootloaderları da arar ve bulur genelde. GRUB üzerinden neyi açacağını seçer arkadaş. Yok diyelim olmadı GRUB'a Windows'un EFI klasörünü elle girer yine oldurtur.

@dareyn bi kuralım orası sonraki iş, olursa olur olmazsa ellen.

Kolay gelsin arkadaşlar, Dual boot ile Linux kurmak istiyorum, şu an Windows'u da aktif olarak kullanıyorum ve 140 GB boş yerim var SSD'de. 850 GB da HDD de var. Windows SSD üzerine kurulu. Buradan 45-50 GB Dual boot için yer ayırsam ileride Windows için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Sorum şu ben Linux'u HDD üzerine kursam ikisi de farklı diskler üzerinde kurulu olduğu için karşıma boot edilecek OS ekranı gelir mi?
Windows için büyük alan derdi olur hocam. HDD normal bir Linux dağıtımı için gayet yeterli olur.
Diğer cevap üsttekinde zaten.

@dareyn Evet, bu arada hangi dağıtımı kurmayı düşünüyorsunuz?

Şu an Ubuntu düşünüyorum önerilere açığım hocam :)

Hayır hocam. GRUB iki diskteki Bootloader'ları da arar ve bulur genelde. GRUB üzerinden neyi açacağını seçer arkadaş. Yok diyelim olmadı GRUB'a Windows'un EFI klasörünü elle girer yine oldurtur.

@dareyn bir kuralım orası sonraki iş, olursa olur olmazsa ellen.

Windows için büyük alan derdi olur hocam. HDD normal bir Linux dağıtımı için gayet yeterli olur.
Diğer cevap üsttekinde zaten.

Eyvallah hocam GRUB kısmını kurduktan sonra hallederiz o zaman.

Şu an Ubuntu düşünüyorum önerilere açığım hocam :)

Eyvallah hocam GRUB kısmını kurduktan sonra hallederiz o zaman.
Başlangıç için favorim Ubuntu'dur. En rahat driver desteği orada. Kubuntu, Xubuntu ve düz Ubuntu arası bir seçim yapıp kurabilirsiniz.
Linux Mint de olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı