Dual Boot ile Linux Kurma

Hopeless Future

Hectopat
Merhabalar ben lise öğrencisiyim. Python'a başladım üniversite için (bilgisayar mühendisliği istiyorum). HDD'de Windows 7 kurulu bir SSD alıp SSD'ye Linux kurabilir miyim veya kurmalı mıyım ?

Tüm önerilere açığım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Piyasadaki tüm GNU/Linux dağıtımlarında Python ön yüklü gelir. Geliştirici olarak Linux neden işine gelir ?
1- Zaten üniversitede bir miktar öğrenmen gerekecek muhtemelen.
2- Linux terminali olan Bash'ın, Windows komut satırına olan üstünlükleri
3- Dağıtım depolarında bulunan bir dünya araç.

Sorduğun soru "kurmalımıyım ?" değil de "kurmam iyi olur mu ?" olsaydı, cevabım evet olurdu. Python Windows'ta geliştirilemez mi ? Bal gibi geliştirilir. Sitesinden araçlarını indir, tamamsın.

SSD'den yana bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, nadir durumlarda kernel sürümü belki SSD'ni desteklemeyebilir ama nadir bir durum dediğim gibi. MMC'li netbook'larda daha sık görülüyor bu sorun.

Ben sana Fedora öneririm. Ama sen istediğin dağıtımı seç.

1531944603046.png

Fedora'nın yazılım depoları gayet iyi araçlara sahiptir bu arada. Tek tıklama ile yazılımları kurup kaldırabilirsin. Aynı durum diğer dağıtımlar için de geçerli. Cevabım evet, yararlı olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı