Dual boot ile Linux kurmak

dareyn

Centipat
Daha fazla  
Kolay gelsin arkadaşlar, Dual boot ile Linux kurmak istiyorum, şu an Windows'u da aktif olarak kullanıyorum ve 140 GB boş yerim var SSD'de. 850 GB da HDD de var. Windows SSD üzerine kurulu. Buradan 45-50 GB Dual boot için yer ayırsam ileride Windows için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Sorum şu ben Linux'u HDD üzerine kursam ikisi de farklı diskler üzerinde kurulu olduğu için karşıma boot edilecek OS ekranı gelir mi?

Hocam alttaki görsele geldim Windows yok şuan. OS-Prober nasıl kurabilirim. Bu kısmı biraz açar mısın.
sudo pacman -Sy os-prober komutu ile os-proberi kurabilirsiniz.

Metin düzenleme aracınız yoksa sudo pacman -S nano yazıp nanoyu indirin. sudo nano /etc/default/grub yazıp en alt satırın başındaki # işaretini silin. CTRL ve X'e aynı anda basıp kaydedin.

Ardından sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazıp enter basın. Bilgisayardaki tüm işletim sistemlerini algılayacak. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.

sudo pacman -Sy os-prober komutu ile os-proberi kurabilirsiniz.

Metin düzenleme aracınız yoksa sudo pacman -S nano yazıp nanoyu indirin. sudo nano /etc/default/grub yazıp en alt satırın başındaki # işaretini silin. CTRL ve X'e aynı anda basıp kaydedin.

Ardından sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazıp enter basın. Bilgisayardaki tüm işletim sistemlerini algılayacak. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın.
Bu çıktıyı veriyor hocam pacman komutu bulunamadı diyor. Paket falan mı yüklemem lazım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230716_123819.jpg
    IMG_20230716_123819.jpg
    258,8 KB · Görüntüleme: 11
Bu çıktıyı veriyor hocam pacman komutu bulunamadı diyor. Paket falan mı yüklemem lazım.
Hocam arkadaş Arch için vermiş komutları, sizde ubuntu var sanırım.
sudo apt install os-prober ile osproberı kurun, muhtemelen kuruludur.
sudo apt install nano ile nanoyu kurun.

Gerisi aynı.

Gerisi aynı.
Eyvallah hocam

Gerisi aynı.
Tamamdır hocam hallettim sadece bendeki bu kısımlar sendeki bu kısım farklı bir sorun olmaz değil mi

Dosya Ekleri

• IMG_20230716_125930.jpg
    IMG_20230716_125930.jpg
    318,9 KB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı