Dual boot ile Linux kurmak

dareyn

Centipat
Daha fazla  
Kolay gelsin arkadaşlar, Dual boot ile Linux kurmak istiyorum, şu an Windows'u da aktif olarak kullanıyorum ve 140 GB boş yerim var SSD'de. 850 GB da HDD de var. Windows SSD üzerine kurulu. Buradan 45-50 GB Dual boot için yer ayırsam ileride Windows için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Sorum şu ben Linux'u HDD üzerine kursam ikisi de farklı diskler üzerinde kurulu olduğu için karşıma boot edilecek OS ekranı gelir mi?

Kolay gelsin arkadaşlar, Dual boot ile Linux kurmak istiyorum, şu an Windows'u da aktif olarak kullanıyorum ve 140 GB boş yerim var SSD'de. 850 GB da HDD de var. Windows SSD üzerine kurulu. Buradan 45-50 GB Dual boot için yer ayırsam ileride Windows için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Sorum şu ben Linux'u HDD üzerine kursam ikisi de farklı diskler üzerinde kurulu olduğu için karşıma boot edilecek OS ekranı gelir mi?

Aynı diske kurulması daha sağlıklı olur. Ama aynı diske kurulmasa da GRUB'a elle windowsbootmanager ekleyebiliyorsun diye biliyorum. Ayrıca 140GB boş yeriniz varsa 100GB bile verebilirsiniz Linux'a, bir sorun olmaz. Eğer uygulamaları SSD'ye kurmak isterseniz ilerleyen süreçte belki sorun çıkar ama mevcut durumda sorun çıkarmaz dediğim gibi.

Hocam Kubuntu kasıt kinetic mi sence nasıl olur kinetic iyi midir? Önceden Kali tecrübem var arayüz olarak ona benzer midir?

Kali Xfce ile geliyor. Ona benzer bir arayüz deneyimi için Xfce kullanan dağıtımlara bakabilirsiniz. Linux Mint tavsiye ederim. Çok güzel dağıtımdır.

Arkadaşların dediği gibi grub'a elle ekleyebilirsiniz.

Ben de hem HDD hem de SSD kullanıyorum, HDD'de Windows kurulu çünkü Roblox artık Linux'ta oynanmıyor SSD'de ise Linux var. BIOS'tan SSD'yi ilk boot sırasına ekledim, siz de Linux kurduğunuz diski öyle seçin. Ardından OS-Prober kurup /etc/default/grub dosyasının en altındaki şu satırı yorum satırı olmaktan çıkarın:
Screenshot from 2023-07-15 13-41-31.png

Ardından sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. Tüm disklerdeki tüm işletim sistemlerini otomatik olarak algılayıp grub menüsüne ekler.

Arkadaşların dediği gibi GRUB'a elle ekleyebilirsiniz.

Ben de hem HDD hem de SSD kullanıyorum, HDD'de Windows kurulu çünkü Roblox artık Linux'ta oynanmıyor SSD'de ise Linux var. BIOS'tan SSD'yi ilk boot sırasına ekledim, siz de Linux kurduğunuz diski öyle seçin. Ardından OS-Prober kurup /etc/default/grub dosyasının en altındaki şu satırı yorum satırı olmaktan çıkarın:
Eki Görüntüle 1862872
Ardından sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. Tüm disklerdeki tüm işletim sistemlerini otomatik olarak algılayıp GRUB menüsüne ekler.

Hocam waydroid ile Roblox oynayanlar var. Bir deneyebilirsiniz.

Arkadaşların dediği gibi GRUB'a elle ekleyebilirsiniz.

Ben de hem HDD hem de SSD kullanıyorum, HDD'de Windows kurulu çünkü Roblox artık Linux'ta oynanmıyor SSD'de ise Linux var. BIOS'tan SSD'yi ilk boot sırasına ekledim, siz de Linux kurduğunuz diski öyle seçin. Ardından OS-prober kurup /etc/default/grub dosyasının en altındaki şu satırı yorum satırı olmaktan çıkarın:
Eki Görüntüle 1862872
Ardından sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. Tüm disklerdeki tüm işletim sistemlerini otomatik olarak algılayıp GRUB menüsüne ekler.

Hocam peki kurulum aşamasında disk seçimi ekranında free space kısmınndan EFI, swap, OS'un kurukacağı alan şeklinde mi ayırmam lazım.

Arkadaşların dediği gibi grub'a elle ekleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1862872
Ardından sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. Tüm disklerdeki tüm işletim sistemlerini otomatik olarak algılayıp grub menüsüne ekler.
Hocam alttaki görsele geldim Windows yok şuan. OS-Prober nasıl kurabilirim. Bu kısmı biraz açar mısın.

Dosya Ekleri

• IMG_20230716_122325.jpg
    IMG_20230716_122325.jpg
    70,5 KB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı