Elektronik Dual RX 6700 XT OC 9749 TL+1755 TL Cashback

Biraz kurcalama fırsatım oldu meraklısına birkaç detay aktarayım.

En çok merak edilen konulardan biri coil whine sanırım. 1660 Super’den sonra aldığım hemen her kartta coil whine çıktı ve yaklaşık 12 13 tane kart, 3 tane psu denedim son 6 ayda. Bundan ötürü CW sorununun şehir şebekesi, bina elektrik tesisatı ile ilgili olduğunu düşünmeye başladım çünkü sadece yükte fps fark etmeksizin cw yapıyor kartlar. Bu üründe de var fakat öyle aman aman rahatsız edici değil, yine de kasa kapalıyken 50 cm mesafeden duyulabiliyor.

Performans ve stabilite olarak bir sorun görmedim. Düzgün şekilde çalışıyor. Ürünü soğutmak için %50 fan devri yetiyor, bu seviyede gayet sessiz ve serin şekilde çalışıyor. Ürünün saat hızlarına müdahale etmeden undervolt uyguladım. Sonuçları aşağıya yazıyorum.

1.1v 2650mhz = %50 fan devrinde 60 – 61 derece ortalamasında geziniyor. Ortalama 145w güç çekiyor.

1.2v 2650mhz = %50 fan devrinde 69 – 70 dereceleri görüyor. Genellikle 175w üzeri seyrediyor. Fan devrini %50 değil de otomatik bırakınca devir yükselterek 65 civarında tutmaya çalışıyor kendini fakat bu sefer biraz gürültü yapıyor.

Ekran kartlarında dikkat ettiğim hususlardan bir tanesi gpu sıcaklığı ile hotspot sıcaklığı arasındaki farktır. Örneğin sapphire kartlarda aradaki makas açıktır, gpu 57 58 dereceyken hotspot 85 dereceleri görebilir. Bu üründe öyle bir problem yok. Gpu sıcaklığı uv ile kullanırken 62 63 ise hotspot sıcaklığı 76 77 derecelerde geziyor ki çok güvenli değerler.

Diğer bir husus ürünün voltaj regülatörü sıcaklıkları. Asus Dual serisinde yanılmıyorsam bu tarz komponentlerin kalitesini çok üst seviyede tutmuyor. Çünkü hem XFX hem de Sapphire’da VR VDDC sıcaklığı 65 70 derecelerde gezerken Asus Dual’in hem 6600XT hem de 6700XT kartlarında bu değer 87 dereceyi görmüş ve ortalamada 80 derecenin üzerinde kalmış. Sıcak görünse de güvenli bir değer sayılır, yine de 70 dereceyi tercih ederdim.

Son olarak sıcaklıklar ile ilgili bellek bağlantı sıcaklığına değineyim. Bellek ayarlarına hiç dokunmadan 81 dereceleri görebildi ve genel olarak sıcak çalışıyor diyebilirim. Biliyorsunuz ki 6000 serisinde 6600XT’den itibaren bellek hızları standart 16gbps ve o kadar kart içinden bellek sıcaklığı 70 dereceyi geçen kart görmemiştim. Bu üründe 80 görünce şaşırdım fakat sonradan sebebini anladım. Sanırım bana gelen kart yeni serilerden bir tanesi ve bellek üreticisi Micron. Biraz araştırma yaptıktan sonra mining forumlarında Micron belleklerin Samsung’a göre 7 – 8w daha fazla güç çektiği yazılmış. Bu da sıcaklık farkını açıklıyor. Vram sıcaklıklarının 100 dereceye kadar yolu var sorun yok ama Samsung olsa daha iyi olurdu.

Fiyat uygun iken tercih edilebilir. Sıcaklık değerlerine takılmaya gerek yok 7/24 mining yapılmayacaksa tüm değerler güvenli seviyede. Benim için en önemli şey stabilite, o konuda bir sıkıntı görmedim. Kartı alacak arkadaşlar kartın genişliğine dikkat etsin, dar kasalarda pci-e kablosuyla birlikte sıkıntı çıkabilir. Şuan söyleyeceğim şeyler bunlar.

Merhaba ürün satın aldım kurulumu ve testleri yaptıktan sonra Asus geri ödemeyi yapmak için siteye önce üye oldum sonra aşamalı sıralı yaparken SN numarayı girerken böyle hata alıyorum. Ürün açılmamış etiketler duruyordu ne yapacağım bilgisi olan var mı?
1659719359444.png

Merhaba ürün satın aldım kurulumu ve testleri yaptıktan sonra Asus geri ödemeyi yapmak için siteye önce üye oldum sonra aşamalı sıralı yaparken SN numarayı girerken böyle hata alıyorum. Ürün açılmamış etiketler duruyordu ne yapacağım bilgisi olan var mı?
Eki Görüntüle 1475622
Muhtemelen satın alınmış, kampanyaya kaydı yapılmış sonra kapalı kutu olarak iade edilmiş.

İlk başta cihazı Asus hesabınıza kaydetmeyi deneyin sonra tekrar deneyin. Olmazsa aldığınız firma ile ya da Asus ile görüşün.

Geri
Yukarı