Dudaktaki sivilceyi patlatmak sorun yaratır mı?

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Alt dudağımın, hafiften dişlere bakan kısmında bir sivilce çıkmış. Birkaç gün önce oradaki deriyi sökmüştüm yanlışlıkla (nasıl oluyor demeyin oldu işte). Kanamıştı hafif. Sonra sivilce çıkmış. CNN Türk'ten baktığım haberde yazan yazı şu şekilde:
Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, ''Sivilceleri sıkmayın, ovalamayın ve patlatmayın. Özellikle yüzde çok önemli bir bölge vardır ki bu bölgelerdeki sivilceleri sıkmak oldukça tehlikelidir. Bu tehlikeli bölge ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerdir. Buraya ölüm üçgeni adı verilmiştir. Çünkü içindeki kan damarları başın arka tarafında, beyne ait esas toplardamarlarla burada birleşiyor. Burada oluşacak bir enfeksiyon baş ağrısına, görüş kaybına, felçlere, bazen de ölümlere neden olabiliyor'' diyor.

Geçmesini mi beklemeliyim, patlatsam olur mu? Dilim ister istemez değiyor. Hafif acıtıyor. Dayanılmayacak kadar değil ama rahatsız ediyor biraz.

Alt dudağımın, hafiften dişlere bakan kısmında bir sivilce çıkmış. Birkaç gün önce oradaki deriyi sökmüştüm yanlışlıkla (nasıl oluyor demeyin oldu işte). Kanamıştı hafif. Sonra sivilce çıkmış. CNN Türk'ten baktığım haberde yazan yazı şu şekilde:
Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, ''Sivilceleri sıkmayın, ovalamayın ve patlatmayın. Özellikle yüzde çok önemli bir bölge vardır ki bu bölgelerdeki sivilceleri sıkmak oldukça tehlikelidir. Bu tehlikeli bölge ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerdir. Buraya ölüm üçgeni adı verilmiştir. Çünkü içindeki kan damarları başın arka tarafında, beyne ait esas toplardamarlarla burada birleşiyor. Burada oluşacak bir enfeksiyon baş ağrısına, görüş kaybına, felçlere, bazen de ölümlere neden olabiliyor'' diyor.

Geçmesini mi beklemeliyim, patlatsam olur mu? Dilim ister istemez değiyor. Hafif acıtıyor. Dayanılmayacak kadar değil ama rahatsız ediyor biraz.
Ben de tehlikeli olduğunu duymuştum. Siz sıkmayın sabredin risk almaya değmez.

Alt dudağımın, hafiften dişlere bakan kısmında bir sivilce çıkmış. Birkaç gün önce oradaki deriyi sökmüştüm yanlışlıkla (nasıl oluyor demeyin oldu işte). Kanamıştı hafif. Sonra sivilce çıkmış. Cnn Türk'ten baktığım haberde yazan yazı şu şekilde:
Dermatec polikliniği dermatoloji uzmanı dr. Ata nejat ertek, "sivilceleri sıkmayın, ovalamayın ve patlatmayın. Özellikle yüzde çok önemli bir bölge vardır ki bu bölgelerdeki sivilceleri sıkmak oldukça tehlikelidir. Bu tehlikeli bölge ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerdir. Buraya ölüm üçgeni adı verilmiştir. Çünkü içindeki kan damarları başın arka tarafında, beyne ait esas toplardamarlarla burada birleşiyor. Burada oluşacak bir enfeksiyon baş ağrısına, görüş kaybına, felçlere, bazen de ölümlere neden olabiliyor" diyor.

Benim burnuma yakın yerde sivilce çıktı patlattım. Üst dudağımın içi şişti sonrasında. Doktor bir daha böyle bir şey yapma dedi. Yoksa kör bile olabilirdim. O zamanlar 16 yaşındaydım. Sakın benim gibi yapmayın.

Asla sıkılmaması gerekir o bölgedeki sivilcelerin. Okuduğunuz açıklama çok doğru. Bahsedilen anatomik bağlantı kavernöz sinüs ismi verilen bir yapıdır. Kafanın içindeki birçok yer ile bağlıdır, beyinden de kan alır, içerisinde çok önemli sinirler, damarlar vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı