Düğünleri gereksiz buluyorum

Merhaba arkadaşlar, bildim bileli düğünleri sevmemişimdir. Damatlık - gelinlik bana bunlar saçma geliyor. Benim hayalimdeki elit düğün normal giyinirim dışarıda bahçede oturaklar olur manzaralı bir yerde evlenirim ama yok erik dalı halay falan çok hanzoluk gibime geliyor şahsen eğer sevdiģim kız bunları isterse ben direkt o düğünü terkederim.

El-alem ne der diyen kayınvalideye denk gelmez isem benim de yapmak istediğim bunun gibi olabilir ama şöyle bir durum da var. Eğer Avşar-Laz-Kürt soylarından gelen bir yapıya sahipsen bu biraz zor oluyor.

Yakında evlenirsem zaten düğün falan yaptırmam. Boşa para ve zaman israfı. Yaptırsam bile Amerika'daki düğün tarzları yani halay, konvoy falan değil, tersine sakin ve normal melodik fon müzik eşliğinde yapar geçerim. İnanılmaz saçma geliyor bana.
Zaten düğüne gitmeyi, oynamayı ve o müziğin bassını çekmeyi seven birisi değilim.

Merhaba arkadaşlar, bildim bileli düğünleri sevmemişimdir. Damatlık - gelinlik bana bunlar saçma geliyor. Benim hayalimdeki elit düğün normal giyinirim dışarıda bahçede oturaklar olur manzaralı bir yerde evlenirim ama yok erik dalı halay falan çok hanzoluk gibime geliyor şahsen eğer sevdiģim kız bunları isterse ben direkt o düğünü terkederim.

50 yıl önce öyle gördükleri için günümüzde de zorunlu sanıyor yurdum insanları. Koca bir gereksizlik ve gürültü kirliliğinden ibaret bunlar.

El-alem ne der diyen kayınvalideye denk gelmez isem benim de yapmak istediğim bunun gibi olabilir ama şöyle bir durum da var. Eğer Avşar-Laz-Kürt soylarından gelen bir yapıya sahipsen bu biraz zor oluyor.
Bence kürtlerde falan değilde Yörüklerde akdeniz ve iç anadolu köylerinde olan gelenekler bunlar. Yani Türklerde yok kürtlerde lazlarda var demen hiç alakasız. Kürtlerde ise altın takma olayı abartılı. lazlarda normal türk zaten.

Ülkede elit insan mı var ki düğünler elit olsun.
Bana göre takı takmak ta saçmalık. Takı takıyorsun ve onun hesabını tutuyorsun geri dönüşümlü gibi bir saçmalık. Bu adetler biz türklerde mi var yoksa köylerden falan mı geldi bilmiyorum. Genelde köylülerin adetleri şehirlerde uygulanıyor.
Adetlere bakın:
Tavuk almaya gitmek.
Gelin almaya gitmek. ( gelin zaten bütün gün damatla geziyor sonra damat onu eve bırakıyor konvoy toplayıp gelin almaya gidiyor :)

Ben yurt dışında evlendim evlenme dariesinden gün alıp gidip imza attık oldu. Eve geldik akrabaları geldi müzik açtık akşam yemek ve pasta kestik bitti.

Bir de milyonlarca insan var ülkede. 2 tane insan için yüzlerce kişi toplanıyor. Korna çalıyor. Bir sürü tantana. Bir sürü araç benzin yakıyor. Damat önüne gelene para savuruyor. Davulcusuna ayrı.
Düğün bitince yüzbinlerce lira kredi borcu ödüyor eşyaların taksidi ile boğuşuyor. Böyle bir millet işte :D

Aynı şey asker düğünleri içinde geçerli. Ulan bir tane gereksiz askere gidecek diye konvoy tutup yol kesip çiftetelli çalmalar. Terminalde otobüse binerken bir sürü tantana. Sonra acemi birliğinde yerlerde sürünüp askerlik yapıyorlar.

İşte sizin şu yurtdışındaki düğün işte elit bir düğün olması gereken zaten bu.

Ne kısmettirki İslam'da bile düğünlerde müzik normal bir şey olarak bilinmez peygamberimiz yasaklamıştır.

Kişiliğini az çok tahmin edebiliyorum. Sosyal hayatta ezik olarak nitelendirilen ve sanal ortamda insanları küçümseyen bir arkadaşsın muhtemelen. Neyse ileride eşine ben düğün istemiyorum dediğin zaman cevabını alırsın.

Ruhu ezik orta gelirli üst tabaka insan. :D

Dediklerinizin hiçbirisi değilim ama laflarınıza bakılırsa daha kendi dediğiniz nedir ne değildir onu bile bilmiyorsunuz.

Vallahi bedava Doritos veya ucuz pasta dışında güzel yanı yok. Saatlerce son ses açık olan müzik sadece baş ağrısı yapıyor. Gerçi bu benim sessizliği sevmem ve bütün düğün boyunca oturmamla alakalı da olabilir :)

Bugün sosyalde çok ilgi çekici konular var. Ben herhalde 10 yılı aşkın süredir düğünlere asla gitmiyorum. Arkadaş eş birinci derece de olmadığından gitmiyorum. Bana göre değil mutlu gibi davranmak hele de başkaları adına ancak gereksiz de olduğunu düşünmüyorum. Türk örf ve adetlerinde olması bir yana ortada maddi bir borsa deyim yerindeyse güne gitme ödünç al-ver var.

Yeni konular

Geri
Yukarı