Dünya Aslında Düzmüş

@mrBang ama senin tam olarak anlatmak istediğin ne? Ben uzunca yazdığın mesajı okudum ama bir görüş belirtmemişsin pek sadece konu anlatımı yapmışsın o kadar. Bize kısa ve öz olarak anlatabilir misin rica etsem?

@mrBang dostumuzun en baştaki attığı mesajdan anladığım tek şey; "Her şeye körü körüne inanmayın." olabilir. Yani en azından ben böyle anladım.

Ben de bu fikri savunuyorum. Ki zaten bilim, gerçeği bulduğunu iddia etmez. Bunu demediği gibi bir şeyi kesinkes doğru kabul etmez. Doğru kabul etmediği gibi, "Elimizdeki verilere dayanarak şu anlık en doğrusu/en iyisi bu." der. Yani ilerleyen zamanlarda yeni çalışmalar ile mevcut gerçeğin de yeniden inşa edilebileceğini belirtir ve yerine belki de bambaşka bir gerçeğin gelebilmesi, ya da o gerçeğin daha çok geliştirilmesi için çabalar. Zaten onların işleri budur. Çürütmek. :) Benim bilimden anladığım bu. Neyse ben çok uzatmış bulunmaktayım. Hatalarım varsa da, ya da yanlışlıkla herhangi birinizi kırmışsam özür dilerim. Onun harici tekrardan herkese iyi geceler diliyorum.

@painkiller gençlerin taze eğitim bilgleriyle savaşmak zor olduğu için yaşlandım dedim. Neresinden başlamalı ki kısa tutabileyim. Peki.. Size yakın olabilecek bir yaklaşım sunacağım.

Uçak teknolojisinden önce dediğim gibi gemilerle turlanırdı keşfedilirdi Dünya. Çünkü insanoğlu araştıracaktı ve durmayacaktı. Gemilerle sınırları çizildi dünyanın. Bugünün Güney Kutbu buz duvarlarını geçemezdi gemi tırmandılar ve devam ettiler buzulda arabalarla güneye gittikçe güneşten yoksun yaşam şartı 0 ve devamında ne var bilemiyoruz sadece tahmin yürütülüyor açıklanmıyor çünkü. Uçak elde edildi füzeler elde edildi. Gök yüzüne yükselmeye başladılar ve oradan sınırları araştırmaya başladılar. Çok fazla uçak kazası ölümler oldu araştırmalar sırasında. Gökyüzünü bombaladılar gök yüzüyle ilgili bilgi edinmek sınırları görmek ve çıkış yolu zayıf bir nokta bulmak için. Yer yüzünü deldiler maksimum 14km inen Rusya var sahada tabi. Sonucunda ne buldular neden iptal ettiler araştırmayı bilmiyoruz ama rekor bir iniştir. Yine bilgi yok proje sonlandırıldı. Nasa ve diğer onlarca gök bilimci kuruluşlar sürekli teknoloji üreterek ve aynı zamanda bütün dünya olaylarını gözetliyor. Hedefleri tabi ki dünyanın dışına çıkmak bir çıkış yolu bulmak. Devletler bu işi onlara pasladı ve devletin işi dünya yönetmek savaş ekonomi oldu. Bu anlattıklarım insanların toplumların dünyada dünyayı araştırıp bu dünyayı bu yaşamı anlamak bu güneş bu ay ne ya diye kafayı yemeden önce cevaplar aramasıyla alakalıydı. Çünkü biz dünyada yapayalnızız be dostum. Kalabalığız ama tekiz ya.

İkinci bakış açısı ve yaklaşımım ise bu olaylar yaşanıyorken toplumları zaptedebilmek. Yani onca gizli ve ne olduğu belirsiz binbir çeşit olayları ve gizemleri araştırırken yani asıl gerçekleri birinci elden inceleyip şahit olurken toplumları oyalayacak onları güvende hissettirecek ve hayatının hiçbir evresinde sorgulamayacakları bir sistem olmalı. Şuan öyle bir sistemi yaşıyoruz zaten.

3. ve son yaklaşım bilim. En cafcaflı ama bir espirisi olmayan bölüm. Dedim ya seni güvende hissettirecek bir sistem. Olay tamamen görüneni farklı göstermekten ibaret. Bugün gördüğün bütün bu sistemin tanımlama farklılı. Dosya adı değiştirme gibi. Örnek vereyim. Güneş doğudan doğuyor batıdan batıyor değil mi? Ama deniliyor ki Dünya dönüyor ondan. Ve bu fikri destekleyen tutarlı bin tane hesaplamalar. İnanırsın. Hepimiz inandık. Bunu bütün bilimsel verilere işle alt yapısını ona göre kur her yetişen evlat bu bilgilerle yoğrulsun ona göre araştırsın. Al sana yeni sistem. Değiştirsen bişey değişmez ha. Yani Dünya sabit Güneş tur atıyor dersek ve ona göre sana binbir çeşit hesaplamalar verilse evet 2+2=4 dersin. Geceleri gökyüzünde beliren yıldızlar da öyle. Gitmedik görmedik. Ama ne olduğunu çözdük isimler gerdik hikayeler yazdık ve adına da bilim dedik. Lakin gitmedik görmedik.

500 sene önce de bilim insanları farklı diyordu. Bilim 180 derece yalan çıkar mı? Sapma olabilir ama düpedüz yalan çıkar mı ya bu kadar basit mi bilim?

Merak ettiğiniz bir açıyla yaklaşmadığınız için böyle karışık yaptım biraz kusura bakmayın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı