Dünya düz mü, yuvarlak mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu konuya attığım son mesajım bu, senin araştıran biri olduğunu bildiğim cevap veriyorum. Yanlışsın dersen üstelemem, herkesin kendi doğruları vardır. İnternet alemi çer çöp videolar kaynıyor, doğru video'yu sen bulacaksın. Hatta bazı düz dünyacılar vardır onlar bile nasıl açıklayacağını bilmeyip ortalığı daha da velveleye veriyor, doğru kanalı bulursun umarım.
Dünyanın yuvarlak olmasi bir doğru değil, bir gerçekliktir. Bu tartışmaya bile kapali bir konudur. Ay ve diğer tüm Samanyolu ve keşfedilmiş tüm gezegenler yuvarlaktır, dünyanın bunlar içinde düz olduğunu iddaa etmek cehalet ve körlukten başka hiçbir şey değildir.

Bizler uzaya çıkıp dünyanın şeklinin fotoğrafını çekemedik ama dünyanın yuvarlak olmadığını biliyoruz. Green Screen'cilerin işine gelmez düz dünya. Ben senin araştıran biri olduğunu biliyorum, bu konu üzerinde tarafsız kalıp en ucuna kadar gitmen gerekir. Alışgelmişin ötesinde bir konu bu, çünkü evimize kadar giren ABD'nin safsatalarını biliyoruz.
Tabii bilgisiz olunca ve gördüğü her komplo teorisine inanan birinin ABD'yi bahane edip bunlar yalan söylüyor, dünyanın dünya dışından çekilmiş hiçbir fotoğrafı yok demekte ben sorgulayan biriyim diyen birinin acinasi bilgi seviyesini gösteriyor. Dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğrafı yok demek tam sana yakışan bir düz dünyacı yaklaşımı.

Bilim ülkelerin kendi şahsi düşüncelerine göre fikir almaz, ilerlemez, bilim nesneldir, sorgular, deney ve gözlemle hareket eder. ABD yalan söylüyor yerine keşke biraz okusaydin da dünyanın uzaydan çekilmiş ilk fotoğrafınin ABD tarafindan değil Rusya'nin Sputnik uydusu tarafindan 1946 yılında çekildiğini öğrenirdin.

Son düzenleme:
Dünyanın yuvarlak olmasi bir doğru değil, bir gerçekliktir. Bu tartışmaya bile kapali bir konudur. Ay ve diğer tüm Samanyolu ve keşfedilmiş tüm gezegenler yuvarlaktır, dünyanın bunlar içinde düz olduğunu iddaa etmek cehalet ve körlukten başka hiçbir şey değildir.

Tabii bilgisiz olunca ve gördüğü her komplo teorisine inanan birinin ABD'yi bahane edip bunlar yalan söylüyor, dünyanın dünya dışından çekilmiş hiçbir fotoğrafı yok demekte ben sorgulayan biriyim diyen birinin acinasi bilgi seviyesini gösteriyor. Dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğrafı yok demek tam sana yakışan bir düz dünyacı yaklaşımı.

Bilim ülkelerin kendi şahsi düşüncelerine göre fikir almaz, ilerlemez, bilim nesneldir, sorgulanmaya açıktır. ABD yalan söylüyor yerine keşke biraz okusaydin da dünyanın uzaydan çekilmiş ilk fotoğrafınin ABD tarafindan değil Rusya'nin Sputnik uydusu tarafindan 1946 yılında çekildiğini bilirdin.
Peki kardeşim :) Kolay gelsin sana, iyi oyunlar :)

Güneş etrafında elips olarak dolanıyor diye biliyorum.
Eliptik yörünge aynen. Dünyanın şekli halk arasında elips deniyor ama aslında Geoid evet. Farkı ise nereden şişkin olduğu galiba. Yoksa başka farkı yok.

Az önce her şeyi sorguluyorum diyen bir arkadaş vardı, adını unuttum. Her şey sorgulanmaz. Burada her şey, sayısal delillerle kanıtlanmış şeyler oluyor. Mesela, "Pi sayısı neden 3?" diye sorgulayamazsın, bulma yöntemi var çünkü. Bu konuda aynı. Belirli şeylerle kanıtlanmış. Bazı hesaplamalar var. Artık, daha yeni şeyleri sorgulamak lazım. Adamlar uzaya çıkarken biz hala bunu tartışıyoruz. Çok geriden geliyoruz çok.

Dünya’nın şekli ne yuvarlaktır ne düzdür ne de elipstir. Dünya’nın şekli “Geoit”tir. Dünya’nın Güneş etrafında dolanma yörüngesi “eliptik”tir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı