Dünya nasıl oluştu?

@shavyy Bilimsel olarak izlersen böyle bir video var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ha yok dersen İslam'a göre Kudretli Sonsuz Güçteki Allah 6 günde yapmış. 😅

Farklı düşünceler var. Ben kesin olarak cevap veremem.

Kimine göre bir ırkın diğer ırkı parçalaması ile çenesi küçük beyni geniş bir maymun türünden geliyor.

Kimine göre Hz. Ademden ve Hz. Havvadan.
Aslında Hz. Adem ve Havva'nın ne surette yaratıldığı anlatılmıyor. Yani evrim teorisi de zaten maymundan geldik değil, maymunla ortak atadan geldik diyor. Yani "İslam dini evrimi kabul etmiyor, biz adem ve havvadan geldik" demek saçmadır.

Merhaba reis bahçesi büyük ve uluslararası spor salonları var diye tercih ettiğim imam hatip ortaokulunda sizin dediğiniz gibi big bang e inanıyorum ve din hocası sosyal hocası matematik hocası hepsinden linç yedim ve beden ve Türkçe hocası hariç hepsinden linç yedim müslüman dini inancına sahip biriyim ama beni ateist sandılar.😪😪
Ben de ortaokulumu imam hatipte okumuştum hatta en sevdiğim öğretmenim de okuldaki birçok öğretmenin inandığı mucize adı altında anlatılan hikayelere inanmamazı söyleyen din dersi öğretmenimizdi. Bir çok şeye bakış açımda etkisi oldu bu öğretmenin.

Etrafıma baktığımda hiçbir şeyin Allah "Ol" dedi diye pat diye oluştuğunu göremiyordum, her şey bir oluşun sürecinden geçiyor sonuçta. O öğretmenlerinize evrenin nasıl oluştuğuna inandıklarını sormak gerek cidden. Allah istediği için evreni bir anda yaratabilir, evet ama biz zamanın göreceli olduğunu biliyoruz. İslam inancına göre sonsuz kudret sahibi Allah, Büyük Patlama'yı ve öncesinde artık her ne varsa oluşması için o kadar uzun bir süresi bir anda geçirtmiş olamaz mı? Sonuçta buna gücü yetiyor. Öğretmenlerin gerçekten de etraflarına baktıklarında ortada hiçbir şey yokken gökten inen cisimler falan mı görüyorlar acaba? Ben başında hikayesi olmayan hiçbir yaratılış göremiyorum.

Bu konu hakkında şimdilik Big Bang teorisi kabul görüyor. Bu teori hem evrenin hem de gezegenlerin oluşumunu ele alıyor ki şuanlık kabul görülebilir bir teori bence.

Kesinlikle yaratıcı bir zeka var ve canlıları doğayı koruma görevi ile yaratmış.
Bir yaratıcının olduğuna dair en ufak bir kanıt yok, kesinlikle yaratıcı var demek kendini kandırma çabasıdır. Canlıların doğayı koruma gibi bir görevleri de yok ayrıca. Bu kadar kendinden emin konuşup, kendinizin bile inanmakta zorlandığı sözleri nasıl diyorsunuz?

Evrenin tesadüfen oluşması teorisini deli saçması olarak görüyorum.
Bir bitmediniz şu kalıplaşmış safsatalarınızdan.

Bu arada Evrim Teorisi de tesadüfi değildir, bunu da belirteyim.

Bir yaratıcının olduğuna dair en ufak bir kanıt yok, kesinlikle yaratıcı var demek kendini kandırma çabasıdır. Canlıların doğayı koruma gibi bir görevleri de yok ayrıca. Bu kadar kendinden emin konuşup, kendinizin bile inanmakta zorlandığı sözleri nasıl diyorsunuz?

Açıkcası bunca komplikasyonun oluşması için bir tanrının varlığına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Açıkcası aksine inanmak bana gerizekalılık gibi geliyor.

Tanrının varlığına kanıt arıyorsan, biraz bilimle ilgilenmen yeterli. Her şeyin bir neden sonuç ilişkisine bağlı olması, evrenin ve üzerinde varolan her şeyin insan zekasının hiçbir zaman ulaşamayacağı seviyede bir zeka tarafından dizayn edildiğinin en büyük kanıtı. Gayet rahat bir şekilde söyleyebiliyorum bunu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toz ve gazlardan.
Ne bir dinim var ne de büyük patlama teorisine inanıyorum.
Bana kalırsa, hiçbir şey yoktan var olamıyacağı gibi de buranın da yoktan var olmuyacağını biliyorum. Bir gücün elinin değmesi gerek.
Kafamda tek soru işareti var, her gücün bir yaratıcısı varsa ilk gücü kim yarattı. İnsan düşüncesine göre yaratılmamak saçmadır.
Bence farklı bir gerçeklik boyutu var ve insan zihni bunu anlıyamıyor.
Dostum haklısın.

Tanrının varlığına kanıt arıyorsan, biraz bilimle ilgilenmen yeterli.
Bunu sen mi bana diyorsun, gel de gülme buna. Bilimle ilgilenmeyen burada açıkça sensin.

bunca komplikasyonun oluşması için bir tanrının varlığına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Açıkcası aksine inanmak bana gerizekalılık gibi geliyor.
Böyle bir şeyin olması için tanrıya ihtiyaç yok. Aklının ermediği şeyleri de tanrı kesin yapmıştır demekten vazgeç. Tanrı kavramı dinlerle popüler hâle geldi, o dinlerin de bir geçerliliği yok. Mitoloji bilmeyen, inandığı dinin kitabını bile okumamış insanlar çıkıp tanrı kesinlikle var demekten utanmıyor, acınası bir haliniz var.

evrenin ve üzerinde var olan herşeyin insan zekasının hiçbir zaman ulaşamayacağı seviyede bir zeka tarafından dizayn edildiğinin en büyük kanıtı.
Gören diyecek evrenin tamamına hakimsin, evreni sen tasarlamışsın, daha evren hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz, hakkında bir şey bilmediğin bir konuda bu kadar emin konuşmak akla mantığa zarar bir yorum. Einstein ve Hawking gibi dehaların aklı yetmemiş tanrı var demeye sizin gibi ahkam kesenler ne hikmetse kafaları her şeye basıyor.

Daha diğer konuda bile attığın mesajlar duruyor, daha teorinin bile ne demek olduğunu bilmeyen birisinin başkasına bilimle uğraşmanı öneririm demesi terbiyesizliktir.

Bir düşünceyi en hararetli ve en gözü kapalı savunanlar, o konuda hiçbir bilgisi olmayanlardır.

Her şeyin bir neden sonuç ilişkisine bağlı olması.
Her şey insanlar için var edilmemiştir. Her şey bu şekilde var olduğu için insanlar var olmuştur. Bugün insanlık ortadan kalksa diğer türler yaşamlarını devam etmeyi sürdürecek. Bugün Samanyolu Galaksisi yok olsa evrenin umrunda olmaz. Kibir o kadar ki gözünü karartmış ki kendini canlıların en özeli olarak görüyorsun. Halbuki diğer türlerden özel değilsin.

Gök taşı dünyaya çarpmasaydı zamanında sen bugün hayatta olmazdın bile, bizim olmamız bile doğa için bir şeyi değiştirmez. Doğa işlevine devam eder, yeni yeni canlı türleri türetir, devinim bu şekilde sürmeye de devam eder.

Sanıyorsun ki evren birden bire bu hâle geldi, doğadaki canlılar birden var oldu. Halbuki bu süreç milyarlarca yıl aldı, evrende kaos hakim, entropi devam ediyor. Canlı türlerinde bile milyonlarca hata var, evrende de bir entropi hakim. Ne hayat, ne evren mükemmel değil sandığın gibi.

İlk mesajda tesadüf yanılgın vardı, burada da neden-sonuç yanılgısına kapılmışsın. Bu kafayla gidersen daha çok yanılgılara da düşersin.

Zamanında dünyayı evrenin merkezi sananlar vardı, hâlâ da var. Ne oldu gördük ki hiçbir önemimiz yok.

Evrenin büyüklüğünü ve zamanını anlamayan insanlar evrendeki her şeyin ve gezegenimizin bizim için yaratıldığı hissine kapılır.

Evrende yaratılış sürmektedir. Enerji kütleye dönüşüyor, kütlelerde evren genişledikçe zamanla yıldızları, karadelikleri, gezegenleri, gök cisimlerini vb. oluşturuyor. Bunlarda doğal süreçlerdir, hiçbir doğa üstü güce ihtiyaç duymadan oluşur.
images (4).jpeg

Dünya, Evren içerisinde belli bir lokal dengeye ulaşmış durumda, milyarlarca yıllık bir süreçten sonra bu şekilde bir yaşamın ortaya çıkması başkası tarafından özelle tasarlanmış bir hisse sebebiyet verir. Bu da çocukça bir sanrıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı