Dünya nasıl oluştu?

Bunu sen mi bana diyorsun, gel de gülme buna. Bilimle ilgilenmeyen burada açıkça sensin.

Böyle bir şeyin olması için tanrıya ihtiyaç yok. Aklının ermediği şeyleri de tanrı kesin yapmıştır demekten vazgeç. Tanrı kavramı dinlerle popüler hâle geldi, o dinlerin de bir geçerliliği yok. Mitoloji bilmeyen, inandığı dinin kitabını bile okumamış insanlar çıkıp tanrı kesinlikle var demekten utanmıyor, acınası bir haliniz var.

Gören diyecek evrenin tamamına hakimsin, evreni sen tasarlamışsın, daha evren hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz, hakkında bir şey bilmediğin bir konuda bu kadar emin konuşmak akla mantığa zarar bir yorum. Einstein ve Hawking gibi dehaların aklı yetmemiş tanrı var demeye sizin gibi ahkam kesenler ne hikmetse kafaları her şeye basıyor.

Daha diğer konuda bile attığın mesajlar duruyor, daha teorinin bile ne demek olduğunu bilmeyen birisinin başkasına bilimle uğraşmanı öneririm demesi terbiyesizliktir.

Bir düşünceyi en hararetli ve en gözü kapalı savunanlar, o konuda hiçbir bilgisi olmayanlardır.

Her şey insanlar için var edilmemiştir. Her şey bu şekilde var olduğu için insanlar var olmuştur. Bugün insanlık ortadan kalksa diğer türler yaşamlarını devam etmeyi sürdürecek. Bugün Samanyolu Galaksisi yok olsa evrenin umrunda olmaz. Kibir o kadar ki gözünü karartmış ki kendini canlıların en özeli olarak görüyorsun. Halbuki diğer türlerden özel değilsin.

Gök taşı dünyaya çarpmasaydı zamanında sen bugün hayatta olmazdın bile, bizim olmamız bile doğa için bir şeyi değiştirmez. Doğa işlevine devam eder, yeni yeni canlı türleri türetir, devinim bu şekilde sürmeye de devam eder.

Sanıyorsun ki evren birden bire bu hâle geldi, doğadaki canlılar birden var oldu. Halbuki bu süreç milyarlarca yıl aldı, evrende kaos hakim, entropi devam ediyor. Canlı türlerinde bile milyonlarca hata var, evrende de bir entropi hakim. Ne hayat, ne evren mükemmel değil sandığın gibi.

İlk mesajda tesadüf yanılgın vardı, burada da neden-sonuç yanılgısına kapılmışsın. Bu kafayla gidersen daha çok yanılgılara da düşersin.

Zamanında dünyayı evrenin merkezi sananlar vardı, hâlâ da var. Ne oldu gördük ki hiçbir önemimiz yok.

Evrenin büyüklüğünü ve zamanını anlamayan insanlar evrendeki her şeyin ve gezegenimizin bizim için yaratıldığı hissine kapılır.

Evrende yaratılış sürmektedir. Enerji kütleye dönüşüyor, kütlelerde evren genişledikçe zamanla yıldızları, karadelikleri, gezegenleri, gök cisimlerini vb. oluşturuyor. Bunlarda doğal süreçlerdir, hiçbir doğa üstü güce ihtiyaç duymadan oluşur.
Eki Görüntüle 708256

Dünya, Evren içerisinde belli bir lokal dengeye ulaşmış durumda, milyarlarca yıllık bir süreçten sonra bu şekilde bir yaşamın ortaya çıkması başkası tarafından özelle tasarlanmış bir hisse sebebiyet verir. Bu da çocukça bir sanrıdır.

Dinlerle tanrı arasında bir bağlantı falan kurmadım. Bir gram zekası olan bir insan istediği kadar uzun sürse de bunca tesadüfün arka arkaya sıralanamayacağını tahmin edebilir. Gülüyorum yazdıklarına sadece, çünkü ego tatmin etmekten başka bir amacın yok.
Her tanrıdan bahsedenin bir dine mensup olma zorunluluğu olmadığına göre seninle tartışmak kendi ayağına sıkmak, vakit kaybetmekten başka bir şey değil gibi görünüyor. Bu kadar sığ düşünen bir insanla muhattab bile olmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Ben sadece dünyada yaşam olduğunu düşünmüyorum. Gözlemlenebilir evrendeki galaksimizin içindeki güneş sistemlerinde çok gezegen var ve bunlarda yaşam olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Milyonlarca galaksi içinde gezegenlerde yaşam olmama ihtimali bana mantıklı gelmiyor.

Bir gram zekası olan bir insan istediği kadar uzun sürse de bunca tesadüfün arka arkaya sıralanamayacağını tahmin edebilir.
İstediğin kadar kendini avut, kendine yalan söyle. Öyle tahmin falan da olmuyor bu işler. Tesadüflük nedir onu bile bilmeyen birisinin zekadan bahsetmesi de gülünç oluyor. O kadar gram akıl Einstein, Hawking vb. binlerce bilim adamında yok, sen de var zaten. Bir sen biliyorsun zaten.

Gülüyorum yazdıklarına sadece, çünkü ego tatmin etmekten başka bir amacın yok.
Ego tatmini yapan burada sensin. Hiçbir bilgin olmamasına rağmen, böyle şeyler olamaz kesin olarak olamaz diyen, hiçbir kanıtı olmadan sadece kendini avutmak için yorum yapan sıradan bir insansın.

seninle tartışmak kendi ayağına sıkmak, vakit kaybetmekten başka bir şey değil gibi görünüyor. Bu kadar sığ düşünen bir insanla muhattab bile olmak istemiyorum.
Bu yetersiz bilginle ister istemez ayağına sıkarsın zaten. Sığ düşünen biri arıyorsan kendini eleştir, kanıtının olmadan, bilgiye kapalı bir şekilde kendini avutmak için masal anlatıyorsun. Bu tanrı kavramı nereden çıktı, bunların bilmediğin için tanrıya inanıyorum diye bir dine mensup olmak değilim diye kendini üste çıkarman boş bir çaba. Benle tartışmamak senin için yerinde olur, senin gibilerle vakit kaybetmek istemiyorum. Ne de olsa ne dersek diyelim kalıplaşmış safsatalarını savunmaya devam edeceksin.

İstediğin kadar kendini avut, kendine yalan söyle. Öyle tahmin falan da olmuyor bu işler. Tesadüflük nedir onu bile bilmeyen birisinin zekadan bahsetmesi de gülünç oluyor. O kadar gram akıl Einstein, Hawking vb. binlerce bilim adamında yok, sen de var zaten. Bir sen biliyorsun zaten.

Ego tatmini yapan burada sensin. Hiçbir bilgin olmamasına rağmen, böyle şeyler olamaz kesin olarak olamaz diyen, hiçbir kanıtı olmadan sadece kendini avutmak için yorum yapan sıradan bir insansın.

Bu yetersiz bilginle ister istemez ayağına sıkarsın zaten. Sığ düşünen biri arıyorsan kendini eleştir, kanıtının olmadan, bilgiye kapalı bir şekilde kendini avutmak için masal anlatıyorsun. Bu tanrı kavramı nereden çıktı, bunların bilmediğin için tanrıya inanıyorum diye bir dine mensup olmak değilim diye kendini üste çıkarman boş bir çaba. Benimle tartışmamak senin için yerinde olur, senin gibilerle vakit kaybetmek istemiyorum. Ne de olsa ne dersek diyelim kalıplaşmış safsatalarını savunmaya devam edeceksin.

Hayata karşı olan hırsını yaşıtlarından çıkart bence. Kimsenin bahtsız hayatının sebebi değilim. Düşüncelerimi değiştirebilmen için önce kendini bilim alanında kanıtladığına dair birkaç delil sunman gerekiyor. Ki bunların bırak sende bulunmasını yanından geçebileceğini bile sanmıyorum. Tanrının kanıtını arıyorsan etrafına bir göz gezdirmen yeterli. Göremiyorsan daha yolun uzun demektir. Ben senden başka bir yolda yürüyorum karşılaşmazsak sevinirim. Dediğim gibi kimsenin ego tatmin aracı değilim. Niyetini anladıktan sonra mesajlarını okumadım bile belirtmezsem olmaz.

Düşüncelerimi değiştirebilmen için önce kendini bilim alanında kanıtladığına dair birkaç delil sunman gerekiyor. Ki bunların bırak sende bulunmasını yanından geçebileceğini bile sanmıyorum.
En azından ben biliyorum senin gibi bilgiden yoksun, bilgiye kapalı biri değilim. Belli oluyor kimin bilgiye sahip olup olmadığı. Beni forumdan bilen biliyor. Bana bunu diyen sen zaten bilim adamısın, kendini onlardan akıllı görüyorsun.

Hayata karşı olan hırsını yaşıtlarından çıkart bence. Kimsenin bahtsız hayatının sebebi değilim.
Saçma sapan mesaj atma.

Tanrının kanıtını arıyorsan etrafına bir göz gezdirmen yeterli.
Tabii tabii, klasik avunma masalları.

Karşılamazsak ben de sevinirim. Bu korkunç bilgilerinle tartışma benle zaten.

En azından ben biliyorum senin gibi bilgiden yoksun, bilgiye kapalı biri değilim. Belli oluyor kimin bilgiye sahip olup olmadığı. Beni forumdan bilen biliyor. Bana bunu diyen sen zaten bilim ada mısın, kendini onlardan akıllı görüyorsun.

Saçma sapan mesaj atma.

Karşılamazsak ben de sevinirim. Bu korkunç bilgilerinle tartışma benimle zaten.

Sizin için İslam veya diğer dinlere inanan herkes kendini bilgiye kapatmış, bağnaz mı?
(Sadece meraktan soruyorum)

En azından ben biliyorum senin gibi bilgiden yoksun, bilgiye kapalı biri değilim. Belli oluyor kimin bilgiye sahip olup olmadığı. Beni forumdan bilen biliyor. Bana bunu diyen sen zaten bilim ada mısın, kendini onlardan akıllı görüyorsun.

Saçma sapan mesaj atma.

Karşılamazsak ben de sevinirim. Bu korkunç bilgilerinle tartışma benimle zaten.

Sen ve bilgilerin hiçbirine ihtiyacım yok. Abim doçent etrafı bilim adamı dolu. Senin gibi forumda insanlara laf atarak prim yaptığını sanan mutluluğu kendini kanıtlamak sanan bir insanla tartışacağıma gider bilim adamlarıyla tartışırım. Nasıl bir ego fışkırmasıysa artık. Forumda bilenler varmış falan, bilenler kim acaba hangi bilim alanlarında uzmanlar? Çok merak ettim. Konuyu kapatıyorum. Daha düşünme dengeniz oluşmamış. Bazı şeyler kanıta ihtiyaç duymayacak kadar kesindir. Senin tanrıyı kanıtlayamayan biliminin burada tıkanıp kalmasından daha normal bir şey göremiyorum. Tanrı felsefe konusudur materyalist bilim değil. Şu forumda oturup karşılıklı felsefe konuşmayacağım yegane insanlardan birisin. Özellikle şu mahalle ağzıyla seninle hiçbir şey tartışmıyorum. Sana tanrıyı çürütme araştırmalarında başarılar dilerim.
Göz ardı edin geçin bence. Ben bunca yıllık hayat deneyimimi böyle insanların eline paçavra yapsın diye verecek değilim. Kendini beğenmiş...

Birde kendini beğenme butonu koysalar da görsek kim olmuş kim olmamış.

Yeni konular

Geri
Yukarı