Rehber Düşük depolamalı Android cihazlar için Depolama Arttırma

364809

Kilopat
Makaleler
1
Rehberime hoş geldiniz. Bu rehber de düşük depolamalı telefonunuz için depolamayı nasıl arttırabileceğinizi göstereceğim.

Hafıza kartının bölüm tablosunu ayarlayıp fstab üzerinden /data dizinine bağlamasını yapacağız.
Depolama hafıza kartınıza bağlı olarak artacaktır. Bununla beraber yine hafıza kartınıza bağlı olarak disk hızında düşüş olacaktır, bir miktar takılma normaldir.

Bu yöntem Android 6.0 ile gelen hafıza kartını dahili olarak biçimlendirme ile aynı değildir. O işlem ile hafıza kartı cihazınıza özel olarak formatlanıp /data/media/0 dizinine bağlaması yapılır.

Gerekenler
-Hafıza kartı
-TWRP
-Parted
-İşinizi kolaylaştırmak için ADB ve Notepat++

Parted Dosyası ve Cihazı Hazır Duruma Getirme

ADB bu işlem esnasında işimizi oldukça kolaylaştıracaktır, ADB olmadan TWRP terminali ile de bu işlemleri yapabiliriz.
Parted dosyasını indirip herhangi bir klasöre atalım. Ben "C:\rei'nin çalışma alanı" dizine atıyorum.

CMD'yi açarak parted dosyasını attığımız dizine cd C:\Rei'nin Çalışma alanı komutuyla gidiyoruz.
Parted dosyasını cihazımızın dahili hafızasına göndermek için adb push parted /sdcard/ komutunu yazıyoruz.
Şimdi bu dosyası TWRP'de çalışması için hazır hale getirmemiz gerekiyor. Öncelikle cihazımızın terminaline erişmek için adb shell yazıyoruz.
Dosya yı sbin klasörüne geçici olarak atıp chmoda almamız gerekiyor cp /sdcard/parted /sbin/ && chmod 755 /sbin/parted komutu işimizi görecektir.

Bu yöntem ile parted dosyasını hazır duruma getirdikten sonra hafıza kartımızı parted üzerinde açıyoruz. Cihazın ana diski mmcblk0 ise hafıza kartınız mmcblk1 olması gerekir. /dev/block dizinini takip ederek en az sayıda Partition olan disk muhtemelen hafıza kartınızıdır, mmcblk1 ise Partition sayısı mmcblk1p1 olarak yazar.

1656503998564.png

Göründüğü üzere benim hafıza kartım mmcblk0, benim yacağım komut ise parted /dev/block/mmcblk0
Parted ekranı açıldıktan sonra mklabel gpt yazıyoruz ve diski GPT yapıyoruz, bütün uyarıları onaylayıp geçebilirsiniz.
mkpart userdata ext4 0kb "diskin sonu" komutu ile yeni bölümümüzü oluşturuyoruz. Diskin sonu üst tarafta yazacaktır, misal benimki 31.9 GB.
"Q" yazarak parted üzerinden çıkış yapıp cihazı yeniden başlatarak tekrar recovery moduna alın ve hafıza kartınızı "ext4" olarak biçimlendirin.

Bağlamasını yapma

Cihazınız System-as root içeriyor ise fstab dosyası /vendor/etc için de olacaktır ama böyle bir desteği yok ise boot. İmg dosyasını AIK ile unpack ederek ramdisk içinden fstab dosyanızı düzenlemeniz gerekir. Daha sonra repack ederek oluşan image-New. İmg dosyasını boot bölümüne yazarak kullanabilirsiniz

Ekran görüntüsü 2022-06-29 151626.png

Bu satırı sizin hafıza kartınızın bölüm numarası ile değiştrimeniz gerekiyor.
/dev/block/mmcblk0p1 /data ext4 noatime,nosuid,nodev,noauto_da_alloc,discard wait,check,resize,forceencrypt=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/11230000.msdc0/by-name/metadata şeklinde düzenliyorum ve tabii hafıza kartının bağlantısını kesiyorum. Bunun için sdcard olarak bağlanan satırı silmeniz yeterli olur.

Bu işlemden sonra boot edip kullanabilirsiniz. Bu yöntem Android 10 ve 10 altı bütün sürümlerde çalışıyor, Android 11 üzerinde denemedim ama Android 12 üzerinde çalışmıyor.

Parted ile uğraşmak risklidir, sorumluluk almıyorum.

Bir zamanlar Galaxy ıce için çok uğraşmıştım. Hafıza yetersiz mesajlarından bıkıp. Sürekli bir şeyleri silip yerine yeni bir şey kuruyordum. O aklıma geldi. Yararlı bir rehber olmuş; teşekkürler.

Hocam merhabalar benim işlem bozuk oldu da yardım eder misiniz? Telefon kilitleniyor @Umut Nas hocamın kilit açıcıyı kullanıyorum kilit gitmiyor.

Hocam merhaba benim işlem bozuk oldu da yardım eder misiniz? Telefon kilitleniyor @Umut Nas hocamın kilit açıcıyı kullanıyorum kilit gitmiyor.

Buradaki işlemleri dener misiniz?

Aslında "/data/system" yolunu takip edip ".key" uzantılı dosyayı, o yoksa "locksettings.db, locksettings.db-shm, locksettings.db-wal" dosyalarını silerek ekran kilidini kaldırabilirsiniz. Bu da kalsın kenarda 😀

Buradaki işlemleri dener misiniz?
Hocam daha yapmadım ama şöyle bir sorun var bir yandan SYSTEM UI çöküyor şuan yapmadım formatladım da yaparım birazdan hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı