Düşük sisteme 144 Hz monitör almak mantıklı mi?

Bence 144 Hz almak yerine gidin sisteminizi yükseltin. Monitörünüz yoksa da sıradan bir 60 Hz monitör alınabilir. Şu an 144 Hz alsanız bile bir fayda etmeyecek.

Öyle yapacağım sağ olun.
Bence kesinlikle almamalısın, 144 Hz monitöre döküceğin parayı ekran kartına harca, bazi oyunlarda 144 FPS gördükten sonra daha ağır oyunlarda 60 FPS görünce çok rahatsız edeceğine eminim. Özellikle öyle bir ekran kartının 144 FPS yi kaldırabiliyor olması imkansız.

Bunun yanında "geleceğe yatırım" değil, monitör fiyatları zaten zamanla ucuzluyor ne olursa olsun.

Bence kesinlikle almamalısın, 144 Hz monitöre döküceğin parayı ekran kartına harca, bazi oyunlarda 144 FPS gördükten sonra daha ağır oyunlarda 60 FPS görünce çok rahatsız edeceğine eminim. Özellikle öyle bir ekran kartının 144 FPS yi kaldırabiliyor olması imkansız.

Bunun yanında "geleceğe yatırım" değil, monitör fiyatları zaten zamanla ucuzluyor ne olursa olsun.
Kafam karıştı. Şimdi ben ekran kartı alırsam PSU da almam gerekli 350W PSU bulunuyor elimde. Bir yer de haklısın ama bilemiyorum ya.

Kafam karıştı. Şimdi ben ekran kartı alırsam PSU da almam gerekli 350W PSU bulunuyor elimde. Bir yer de haklısın ama bilemiyorum ya.
Evet ama 550W PSU alman yeterli olacaktır, 550W PSU ne kadar yük olabilir ki sana? Ki elindeki GTX 750 TI ve PSU yu çıkartabilirsen çok rahatlarsın. Monitöre gömeceğin parayı ekran kartına, 750 TI ve PSU'dan gelen parayı ise PSU'ya harcarsın ki hiç bütçe sıkıntısı çekeceğini sanmam. Gerçi o PSU'yu kime nasıl satabilirsiniz bilemiyorum, gerçi pek 2. el PSU piyasasını bilmiyorum.

Neyse, öneri olarak ise RX 570 4 GB ve RX 580 4 GB a bakmanızı öneririm, 144 Hz için çok iyi ekran kartlar, tamam yine tam olarak yeterli değil ama ileride bir 144 Hz monitör alsanız dahi sizi üzmez, 60 Hz de ise daha 2-3 sene olan kartlar bunlar.

Evet ama 550W PSU alman yeterli olacaktır, 550W PSU ne kadar yük olabilir ki sana? Ki elindeki GTX 750 TI ve PSU yu çıkartabilirsen çok rahatlarsın. Monitöre gömeceğin parayı ekran kartına, 750 TI ve PSU'dan gelen parayı ise PSU'ya harcarsın ki hiç bütçe sıkıntısı çekeceğini sanmam. Gerçi o PSU'yu kime nasıl satabilirsiniz bilemiyorum, gerçi pek 2. el PSU piyasasını bilmiyorum.

Neyse, öneri olarak ise RX 570 4 GB ve RX 580 4 GB a bakmanızı öneririm, 144 Hz için çok iyi ekran kartlar, tamam yine tam olarak yeterli değil ama ileride bir 144 Hz monitör alsanız dahi sizi üzmez, 60 Hz de ise daha 2-3 sene olan kartlar bunlar.
Bilemiyorum. Çok oyun oynayan birisi değilim arada sırada CS:GO oynuyorum sadece.

144 HZ monitör bir seçenek ve sistemin ile çalışır ama geleceğe yatırım olur o biraz, monitörü alıp ekran kartı için para biriktir veya ekran kartı alip monitör için para biriktir derim (hangisi senin Önceliğin ise ona göre hareket et).

Sistem yükselt diyen arkadaşlar olmuşta ben şimdi soruyorum bu arkadaşlara;

Sistemi ne kadar yükseltebilir? Elindeki parçalar belli. Bu parçalara orta-üst seviye tabir ettiğimiz ekran kartı takamaz. En baba RX 570 takar onada darboğaz olur. Adam zaten oyun oynamıyorum diyor. Oyun oynamıyorsa monitörü alıp ileride daha iyi bir sistem alması daha mantıklı. (komple.)

Aksi takdirde RX 570 alacak en az 800 TL. Üstüne 600W +80 PSU alacak oda en az 300-350 TL. Bide üstüne 60 Hz monitör alsa ki alacağı monitör iyi olmayacaktır, tad alabileceğini sanmıyorum. İşlemci eski. Bana kalırsa 144 Hz F/P bir monitör alıp ileride sistemi komple değişmen çok daha mantıklı. Zaten oyun oynamıyorum diyorsun. Eğer oyun oynasaydın tam tersini önerirdim.

144Hz'imle mutluyum bende de sizin sisteme yakın bir sistem var:
İ7 4790K İşlemci
8 GB Ram
R7 265 2 GB 256 Bit GDDR5 Ekran kartı
H81M-K Anakart.
Geleceğe yatırım yapıyorum bence siz de yapın iyi oluyor :D.

Monitorle bilgisayar bağımsız şeyler. Para elinize geçtikçe ikisinin de iyisini almaya bakın. Ama alırken, bilgisayara bakıp ekran, ekrana bakıp bilgisayar almayın. Paranızın yettiği en iyisini alın.

Bunu diyorum çünkü dünyada ortalama bilgisayar güncelleme ortalaması 3 yıl iken, monitörlerde bu süre ortalama 10 yıl. Yani bugün aldığınız monitörün gücünü belki şu anki bilgisayarınız kullanamaz ama, bir kaç seneye alacağınız bir bilgisayar kullanabilir.
Ben en son 8-9 sene önce bilgisayar değiştirdim.

Geri
Yukarı