Düşünce madde midir?

Felsefe dersinde "düşünce maddedir" dedim ve bütün sınıf tam anlamıyla üstüme yürüdü. Bende size sormak istedim, sizce düşünce madde midir?
Hayır. Madde olan beyindir. Düşüncede bunu ürettiği bir şey.

Yani madde tanım bakımıyla hacmi yoğunluğu kütlesi olan ve 5 duyu organı ile algılanabilen bir durumdur.

Düşünce madde midir? Gerçekten güzel bir soru daha önce hiç aklıma gelmemişti.
İlk önce madde nedir bunun anlamına bir bakalım.
  • Madde: Duyularla algılanabilen, bölünebilen, ağırlığı olan, yer kaplayan nesne.
Düşünce nedir peki düşünceye de bir bakalım.
  • Düşünce: Düşünme sonucu ulaşılan, düşünmenin ürünü olan görüş. Dış evrenin kişinin zihnine yansıması.
Evet şimdi bu anlamlardan yola çıkarak bakabiliriz. Düşünce bu anlamlara bakarak bir madde değildir.
Ama aslında dolaylı yoldan bir maddedir.
Yani düşünce, beyinde gerçekleşen bir olay olduğundan beyin de bir madde olduğundan düşünce de madde olabilir.

Sen neden madde dedin acaba çok merak ediyorum.

Ayrıca bu konu hakkında görüşleri bekliyorum. Kafa yoran güzel bir soru.

Beyindeki nöronların sinaptik etkileşimlerinden doğan bir şey. Bu etkileşimlerin gerçekleşmesi için nörotransmitter gibi bir takım maddeler salınır. Ama düşüncenin kendisi soyut bir kavram olduğu için madde demek doğru değil bence.

Henüz ağırlığını, hacmini ölçecek bir cihazımız olmadığı için günümüz şartlarında madde diyemeyiz. Bunu algılayacak bir duyu organımız da yok. İleride teknoloji sayesinde bir algılama/ölçme yöntemi geliştirilirse madde olduğu ortaya çıkabilir. Kesin ve kalıcı bir şey söyleyemeyiz. Dünya da bir zamanlar düzdü, sonradan yuvarlak oldu mesela. :)

Maddenin 3 hali vardı. Katı, sıvı, gaz. Sonradan plazma eklendi.
Belki bilinmeyen bir hal daha vardır ve bu da düşünce gibi şeyleri kapsıyordur.
Veya düşünce direkt olarak plazma haline de giriyor olabilir. Çünkü sinir sistemiyle beynimize gelen şeyleri işliyoruz ve bu da hızlı bir süreç. Hatta ışık hızını bile yakalayabilir. Ve bu da plazma hali olmasına sebebiyet verebilir.
Bu konu güzel düşündürdü.

Not: Ayrıca düşünürken her şeyden daha fazla enerji harcıyoruz. Bu da madde olabileceğine dair bir varsayım olabilir.

Düşünce bence bilgisayar aleminde ki, algılanabilen var olan bir harddisk gibi değil de, aynı alemde olan bulut sistemi gibi, işlemci beyin, beyinde üretilen herşey sınırsız bulut sistemine aktarılıyor, ihtiyaç olduğunda oradan çağırıp kullanıyoruz. Yani işlemci ne kadar hızlıysa o kadar birşey üretebiliriz, depolamada sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı