Tamamen Nötrondan Oluşan Bir Madde Mümkün mü?

bura26kara26

Hectopat
Acaba tamamen nötrondan oluşan bir madde olsa ne olur? İnternette biraz araştırma yaptım ama dünya üzerinde böyle bir şey yokmuş ve buna örnek olarak sadece nötron yıldızları buldum ancak onlar hakkında da pek bir bilgimiz yok.
Aklıma ilk olarak yoğunluğunun çok yüksek olacağı geldi çünkü atomun çok büyük bir kısmı boşluk ve kütlesinin yaklaşık yarısını nötron oluşturuyor. Basit bir hesap yaptım ve 1cm^3 nötronun kütlesi 390000 gram.
Daha sonra acaba rengi ne olur diye düşündüm ve hiç bir şey aklıma gelmedi. Siz bunun halkında ne düşünüyorsunuz?
En son aklıma acaba kimyasal tepkimeye girip girmeyeceği geldi. Siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
nötron yıldızları nötronlardan oluşsalar da az da olsa proton ve elektron da içerir.Tamamen nötron'dan oluşmuş değiller.Renk olarak mavi beyaz arasında bir renk olur sanırım.Ama tamamen nötron'dan oluşursa nasıl bir arada kalabilir pek mümkün gelmiyor.

Son düzenleme:
Her notron ayni degil. Herhangi bir net elektrik yuku farki barindirmayan tum atom alti parcaciklar "notron" icinde bariniyor. Sadece notrondan olusmasi icin bir maddenin elektrik yuku olmamasi gerekiyor ki bu da cok kararsiz bir durum, zaten notron yildizlari da buna ornek. Ayrica notron yildizlari da devasa yildizlarin supernova sonrasi hali, proton ve elektron birbirini ezerek notralize ediyor. Her sey dar bir alanda gerceklesiyor, bir nevi karadelik gibi.

Dogal olarak sadece notronlardan olusan bir element bulunabilecegini sanmiyorum ben.

Nötron ve proton ayırma işlemi var ama bunun stabil tutulduğu bir madde yoktur herhalde. Çünkü bildiğin karanlık madde gibi bir şey yaratır bu. Cern'deki deneyde denendi bu ama anlık oluştu sadece yanlış hatırlamıyorsam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı