Düz liseden iyi bir meslek çıkabilir mi?

Şuan ki meslek bölümün ile ilgili bölümü seçersen senin için daha iyi. Etrafımda meslek lisesi elektrik bölümünden gelen arkadaşlarım var ve bölüm derslerinde temelleri olduğu için baya başarılılar. Fakat temel derslerde (Matematik tabanlı, Fizik, Kimya vb.) temelleri ve bilgileri olmadığı için zorlanıyorlar. Yine sana kalmış önünde hiçbir engel yok. Mutlu olacağın yere odaklan ve ilerle. Ben şahsen para ver diye Elektrik Elektronik bölümü seçtirilmiş birisi olduğumdan dolayı derslerde ilerleme kaydedemiyorum. 😞

Şuan ki meslek bölümün ile ilgili bölümü seçersen senin için daha iyi. Etrafımda meslek lisesi elektrik bölümünden gelen arkadaşlarım var ve bölüm derslerinde temelleri olduğu için baya başarılılar. Fakat temel derslerde (Matematik tabanlı, Fizik, Kimya vb.) temelleri ve bilgileri olmadığı için zorlanıyorlar. Yine sana kalmış önünde hiçbir engel yok. Mutlu olacağın yere odaklan ve ilerle. Ben şahsen para ver diye Elektrik Elektronik bölümü seçtirilmiş birisi olduğumdan dolayı derslerde ilerleme kaydedemiyorum. 😞
Dostum ya duz liseyi ben yanlis biliyorum ya da sen yanlis anladin anadolu lisesi bolumsuz sayisal sectim

Dostum ya duz liseyi ben yanlis biliyorum ya da sen yanlis anladin anadolu lisesi bolumsuz sayisal sectim
Kusura bakma yanlış anlamışım. Tabi çıkar neden olmasın. Üniversite sonunda alacağın meslek tamamen kendini ne kadar iyi geliştirdiğine bağlı olarak değişecek. Ülkemizde belli başlı birkaç üniversite dışında diploma çok bir kar etmiyor aslında. Adam senin neler bildiğine, üniversitede kendine neler kattığına vb. şekilde değerlendirme yapıyor. Örnek olarak Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorsun ve bir yandan da hayata geçmiş projelerin veya iyi bir kodlama dili sertifikası gibi sertifikaların olduğuna bakıyor. Tamamen sen sana ne kattığın ile ilgili. Normal bir şekilde sadece dersleri vererek mezun olmak (eğer tanıdığın yoksa) çok bir şey sağlamıyor. Çünkü seni değer mühendislerden ayıran özelliğin olmuyor aslında.

Espri yapmıştım, genellikle her yılda ülkeden çıkan 50-100 beyin var onlarda yurt dışında iş aramaya gidiyor.
Sorun degil. Peki dedigim gibi anadolu lisesi (mesleki teknitiki tekniki vb bir lise degil sadece anadolu lisesi'nden) iyi calisma ile iyi bir elektrik elektronik muhendisi olabilirmiyim (ailemin maddi durumu iyi)

Merhaba, ben düz liseye gidiyorum ama liseye başladığımdan beri derslere çok asılıyorum. Notlarım iyi. Peki ben daha sıkı çalışarak anadolu lisesinden mühendis olabilir miyim? Bu soru yüzünden gece uyuyamıyorum.
Ben meslek lisesi çıkişlıyım, hacettepede inşaat müh. Okuyorum. kendine güven, çalıştıktan sonra başarılmıycak hiç bir engel yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı