Düz liseler cidden kötü mü?

Yanlış bilgi asıl meslek lisesi meslek edinebilecek bir yer ülkede milyonları aşkın üniversiteliler varken böyle konuşmanız garibime gitti.

Bana meslek lisesinden mezun olmuş torpili olmadan iyi bir mühendis olmuş insan gösterin hani devletde bir fen lisesine vereceği veya nitelikli bir liseye vereceği öğretmeni ile meslek lisesine vereceği öğretmeni biliyordur diye düşünüyorum Sanayisi bitmiş bir ülkede meslek lisesi mezunun gideceği tek yer mahallesindeki inşaatdır

Zaten meslek lisesine giden öğrenci normal puansız anadolu lisesine gitme imkanı varken zorla gönderilmiştir çünkü ailesi okumayacağını bilerek en azından meslek öğrensin diye gönderiyor.
Ben kendim tercih ettim ortaokul başarı puanım 95 ti. Şuanda da 10. sınıftayım 1. dönem not ortalamam 95.75

Düz liseye gidiyorum. Memnunumda ancak çevremdekiler ve sosyal medyada gördüklerime bakınca düz liseye gidenler alt sınıf bir insanmış gibi bir muamele görüyor yani demeseler bile bakışları ve sözleri çoğunlukla öyle oluyor. Bu durum beni bazen nedense üzüyor. Ve ben düz liseleri kötü veya düz liseye gidenleri kötü, serseri vb. insan olarak görmüyorum (bu diğer liseler içinde geçerli). Sizce neden çoğu insanda bu ön yargı var? Bu sorun sadece düz lisede yok meslek, sosyal dediğinde de aynı. Yani lise demek nitelikli Anadolu ve fen mi?
Şahsen mahalli Anadolu lisesine gidiyorum. İyi bir liseye gittiğimi düşünüyorum. Öğretmenlerim çok iyiler. Tabi çürük denebilecek liseler de mevcut. Örneğin benim alanımda 2 tane Anadolu lisesi vardı. Kendi gittiğim lise, okulda başarılı ama LGS'de düşük puan almış öğrencileri aldı; diğer Anadolu lisesi daha kötü öğrencileri aldı.

Haklısınız Meslek liseleri hakkında böyle bir düşünce var ve kırılamıyor ben kendim sınavla geldim ve arkadaşlarımda sınavla geldi meslek liselerinde üniversite düşünenler için özel bir program var adı ATP buraya LGS puanıyla giriliyor diğer sınıflardan izole bir blokta ders işliyoruz ben kendime böyle bir yol tercih ettim saygı duyan olur duymayan olur küçümseyen olur küçümsemeyen olur diyebileceğim bir şey yok.
Evet biliyorum onu bu her okulda oluyor mu tam emin değilim ama meslek liselerinde küçük bir kısım puanla alınıyordu, siz aklı başında birisiniz sadece puanla alınan kısımda olduğu için söylemiyorum meslek lisesine gidenler öyle olur demedim zaten de çoğunlukla öyle oluyor hocam.

Bana meslek lisesinden mezun olmuş torpili olmadan iyi bir mühendis olmuş insan gösterin hani devletde bir fen lisesine vereceği veya nitelikli bir liseye vereceği öğretmeni ile meslek lisesine vereceği öğretmeni biliyordur diye düşünüyorum Sanayisi bitmiş bir ülkede meslek lisesi mezunun gideceği tek yer mahallesindeki inşaatdır
Başta babam kendisi şuan öğretmen 30 yıldır, meslek lisesi mezunu ve makine bölümünü okumuş ordan Fırat üniversitesi Makine öğretmenliğini kazanmış ve öğretmen olmuş. Arkadaşımın abisi geçen sene Meslek Lisesinden Bursa Uludağ makine mühendisliğini kazandı.

Başta babam kendisi şu an öğretmen 30 yıldır, meslek lisesi mezunu ve makine bölümünü okumuş oradan Fırat üniversitesi Makine öğretmenliğini kazanmış ve öğretmen olmuş. Arkadaşımın abisi geçen sene Meslek Lisesinden Bursa Uludağ makine mühendisliğini kazandı.

30 sene önce sanırım eğitim böyle değildi ha KPSS olmadan liseyi kazanan öğretmen olabiliyordu sanırım sizde babanızın gafletine sarmışsınız arkadaşınızın abiside güzel bir çalışma ve etüt gibi özel eğitimler gördüyse bunları başarabilir yani sizde ben babam gibi olurum diye düşünmeyin ama şuki babanızın güzel arkadaşları var ise sırtınız yere gelmez

Oturduğum yere yakın bir düz lisenin YKS sonuçlarına bakarak konuşursam, düz liseler berbat. Siz neye göre nitelikli liseler ile düz liselerin farkı yok diyorsunuz anlamıyorum...
Screenshot_1wqeewwqe.png

Neyse artık konuyu daha çok hararetlendirip tartışıp kalp kırmaya gerek yok herkesin kendi hayatı herkes kendine bir yol çiziyor ben burada ki tüm arkadaşlara saygılarımı iletiyorum yolunuzda başarılar ha bu arada illa ki bu mesajı Fen lisesine giden veya iyi bir liseye giden arkadaşlarda okuyordur egonuza yenik düşüp kimseyi aşağılamayın.

Başta babam kendisi şuan öğretmen 30 yıldır, meslek lisesi mezunu ve makine bölümünü okumuş ordan Fırat üniversitesi Makine öğretmenliğini kazanmış ve öğretmen olmuş. Arkadaşımın abisi geçen sene Meslek Lisesinden Bursa Uludağ makine mühendisliğini kazandı.
Evet benim babam da meslek lisesi ve şuan okul müdürü fakat onun zamanında zaten okuma imkanı az olduğundan mecburen okumuş ve içinde hep azim varmış şimdi de öyle çok kişi var fakat çoğu hem ahlaki hem de akademik açıdan kötü oluyor.

30 sene önce sanırım eğitim böyle değildi ha KPSS olmadan liseyi kazanan öğretmen olabiliyordu sanırım sizde babanızın gafletine sarmışsınız arkadaşınızın abiside güzel bir çalışma ve etüt gibi özel eğitimler gördüyse bunları başarabilir yani sizde ben babam gibi olurum diye düşünmeyin ama şuki babanızın güzel arkadaşları var ise sırtınız yere gelmez.

Hocam bende sadece meslek lisesi eğitimiyle sınava girmeyeceğim ki 9. sınıftan beri uğur dershanelerinde eğitim görüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı