Düzenli kilo alma

linuxzen

Hectopat
Makaleler
1
Yer
izmit
Daha fazla  
Kilo alamıyorum. Ne kadar yersem yiyeyim 1 gram bile alamıyorum. 15 yaşındayım, kilom 43.🥵
Biraz canımı sıkmaya başladı. Kolumdaki kemiklerde falan takıntım var. Kilom az olunca o kemikler de et olmadığı için daha da belirginleşiyor. Sabah, öğle, akşam tıka basa yiyorum ama bir türlü artmıyor. Ne yapmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kilo alamıyorum. Ne kadar yersem yiyeyim 1 gram bile alamıyorum. 15 yaşındayım, kilom 43.🥵
Biraz canımı sıkmaya başladı. Kolumdaki kemiklerde falan takıntım var. Kilom az olunca o kemikler de et olmadığı için daha da belirginleşiyor. Sabah, öğle, akşam tıka basa yiyorum ama bir türlü artmıyor. Ne yapmam gerek?

Yaktigindan daha fazla kalori alırsan aradaki fark kilo olarak gelir. Örneğin günde 2500 kalori yakıyorsun 3000 yiyiyorsun aradaki 50 kalori kilo olur.

Endokrinoloji doktoruna gidin, aynen foruma yazdığınız gibi söyleyin kilo alamadığınızı. İsmi korkutmasın. Şeker, tiroid seviyeleri, hormonların çalışmasını vs. kan tahlili yaptırıp kontrol eder, büyüme geriliği varsa erken teşhis kor vs.

Diyetisyene başvurman gerek. Kilo alma sürecinde sana yardımcı olur.

Hiç para verecek göz yok vallahi. Bir de ekonomi batmışken...

Yaktigindan daha fazla kalori alırsan aradaki fark kilo olarak gelir. Örneğin günde 2500 kalori yakıyorsun 3000 yiyiyorsun aradaki 50 kalori kilo olur.

Şu zamanlar pek koşmamaya çalışıyorum.

Endokrinoloji doktoruna gidin, aynen foruma yazdığınız gibi söyleyin kilo alamadığınızı. İsmi korkutmasın. Şeker, tiroid seviyeleri, hormonların çalışmasını vs. kan tahlili yaptırıp kontrol eder, büyüme geriliği varsa erken teşhis kor vs.

İsminden korkmadım değil :D. Devlet hastanesinde falan var mı yoksa özel mi?

Guatır hastalığın olabilir bu arada devlet hastahanesinde ki diyetisyen sana yüksek kalorili ve bol proteinli diyet listesi verecek o yüzden boşuna oraya gitme. Çocuk endokrinden randevu al ama benim bildiğim ilk dahiliyeden sevk alıp gidiyorsun direkt olarak endokrin randevusu vermiyorlar. Kan tahlili ile herşey belli olur zaten. Bu arada düzenli kilo almak ülkemizde hiçte ucuz değil. (Karbonhidrat tozu, yüksek cal. gıdalar vs.) Eğer kandaki TSH oranı yeterince yüksek değil ise doktor ilaç vermez zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı