E-okul devri kapanıyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
20170529_034754.png

Gün geçmiyor ki güzel ülkemde farklı bir şey yaşanmasın. Her şey kapatıldı bir e-okul kalmıştı, onu da kapatıyorlar. Yazık... Neymiş efendim veliler okula gelip öğrencinin durumunu sormuyormuş(!). Benim ailem gelip soruyor. Bu çağda eski sisteme dönmek çok garip!

Son düzenleyen: Moderatör:
Vay be! Artık öğretmen sözlülere ne vermiş diye e-okula girip bakamayacağız.

Daha demin okul müdürü olan babamı aradım, durumu sordum; kapanma gibi bir şey söz konusu değil. Her sene olduğu gibi, sene sonuna doğru velilere ve öğretmenlere kısıtlanıyor. Karne döneminde not değiştirme işlemini idareciler falan yapıyormuş.

Kendi düşüncem de, bütün okul sistemini e-okula yasladılar. Hem okul, hem devlet tarafında işleri kolaylaştırdı ve hızlandırdı. Tembellik değil, hızlandırmaktan bahsediyorum. Kapatılması için bir neden de yoktu zaten.

Bu dönemde, sınıfta kalan öğrenci hakkında konuşmak için veli idareciye gidiyor, öğretmene gidiyor. E-okul'un ilk zamanlarından beri işleyen bir süreç bu.

2bin 3 bin öprencili okullardan bahsediyoruz sonuçta. Daktilo devri geçeli çok oluyor. :)
O zaman neden biz notlara bakamıyoruz.

Hocam açılacakmış sanırım tekrardan. Yoğunluk olmasın diye öğrencilere kapatılmış. Ben konunun başında yanlış bilgi vermişim. Özür dilerim.

Zaten normalde okula gelmeyen veli daha neden taksın notları hadi onu geçtim okulun son günleri biz öğrenciler napacaz hocalara teker teker gidip notmu soracaz Müdüre veya sınıf hocasına gidip karne ortalamasınımı soracaz.

Mükemmel uygulama olmuş çocuğunu Umursamayan veli birden bire çocuğunun notunu merak edip okula gelecek cidden tebrik ederim(!)

Zaten normalde okula gelmeyen veli daha neden taksın notları hadi onu geçtim okulun son günleri biz öğrenciler napacaz hocalara teker teker gidip notmu soracaz Müdüre veya sınıf hocasına gidip karne ortalamasınımı soracaz.

Mükemmel uygulama olmuş çocuğunu Umursamayan veli birden bire çocuğunun notunu merak edip okula gelecek cidden tebrik ederim(!)
Velinin not sormak için gelmesi doğru değil zaten. Mesela notu kötüdür o zaman gider öğretmene sorar bu dersini nasıl yükseltiriz diye. Zaten öğretmen veliyle konuşmak istese veli toplantısı var. Düşünsenize o kadar veli not için gelicek. Öğretmen ders mi anlatsın yoksa velilerle mi ilgilensin ?
Edit:
Yükseltmekten kastım puan olarak değil dersi anlaması açısından. Gidipte öğretmenden puan istemek doğru olmaz bazı durumlar hariç.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, e-okulu sadece öğrenci veli tarafından düşünüyorsunuz. E-okul aslında okulların işini kolaylaştırması için var olan bir sistem.

Okullarda binlerce çocuk eğitim görüyor. En azından İstanbul'daki devlet okullarında. Bu kadar çocuğun aile bireylerini, telefonlarını, ev adresini, notlarını, devamsızlıklarını, sınıfını, yaşını bilmek imkansız. E-okul'da kayıtlı ama hepsi. Bir okul numarası istiyorsun çocuktan, bütün bilgiler önünde. Acil durum oldu, çocuğun velisine ihtiyaç var, hangi sınıfta olduğu belli o sınıftaki çocuklardan buluyorsun çocuğu, arıyorsun veliyi. Babam anlatıyor, çocuğun biri koşarken kolunu kırmış, bacağını kırmış futbol oynarken. Ben de kaşımı yarmıştım. Hemen veli bulunuyor, çocuk hastaneye götürülürken veli de hastaneye geliyor.

Sonra notlar var, ben lise mezunuyum. Daha hiç bir öğretmenimin gelip sınıfta not saydığını bilmem ilk 3 sınıf hariç. Bebeklik dönemi de ona, onun dışında hep akşam evinde girer hoca, sen sonradan bakarsın şeklinde işlerdi. Sorduğumda notumu kırardı hocam, 5 puan 5 puan.

Notları bir yere kayıt ettin, bunları nasıl karne haline getireceksin? El ile 2 bin öğrencinin karnesi nereye kadar?

İşler eski zamanlara göre giden yerlerdeki okullara bakmak gerek bence önce. Türkiye'nin eğitim sisteminin çöplüğü var mı orada acaba? 55 kişilik sınıflarda eğitim görüyor çocuklar. Ben Anadolu idim rahattım hadi, olmayan sınıflara havasızlıktan girilmiyordu.

Bunların hepsine çare buldun diyelim. Şu an Milli Eğitim Bakanı sisteme girip, öğretmenlerden tut idarecilere kadar her kesi görebiliyor. Hangi saatte nereden ne işlem yapılmış, hepsi kayıt altında. Sen haksızlık yapıldığını düşünüyorsun, şikayet ediyorsun. Bakıyorlar, ne yaptığı belli, varsa sıkıntılı durum memura yaptırım uygulanıyor.

Sisteme bir şey giriliyor öğrenci hakkında, asker şubesine gittiğinde bile seni kovalıyor o şey sistemdeki. Bu kadar geniş bir alandan bahsediyoruz. Sadece tek tarafından bakıyorsunuz olaya.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı